Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

Novi ustav RS-a: “Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje”

Preporučeno

Nacrt novog Ustava Republike Srpske (RS) izazvao je burne reakcije zbog nekoliko spornih odredbi koje bi mogle značajno uticati na ustavni poredak Bosne i Hercegovine

Kontroverzni prijedlozi u novom Ustavu Republike Srpske: Referendum o granicama, pravo na samoopredjeljenje i osporavanje državnih zakona. Nacrt novog Ustava Republike Srpske (RS) izazvao je burne reakcije zbog nekoliko spornih odredbi koje bi mogle značajno uticati na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Referendum o promjeni granica

Član 5. prijedloga novog Ustava RS predviđa mogućnost da se sporazum o promjeni granične linije između RS i Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) potvrdi referendumom u RS. Ova odredba izaziva zabrinutost jer bi entitet mogao samostalno odlučivati o promjeni granica, što je u nadležnosti države.

Upravo se čita:  Prva reakcija iz RS-a nakon naloga za privođenje, Kovačević kaže da niko neće hapsiti rukovodstvo entiteta

Osporavanje državnih zakona

Član 6. predviđa da Narodna skupština RS (NSRS) odlučuje o izmjenama Ustava BiH, te da NSRS i Vlada RS mogu obustaviti primjenu bilo kojeg akta, mjere ili aktivnosti državnih organa i institucija koji “nemaju osnov u Ustavu BiH”. Ova odredba omogućava entitetskim vlastima da osporavaju i obustavljaju primjenu zakona donesenih na državnom nivou, što može dovesti do pravne nesigurnosti i destabilizacije institucija.

Potvrđivanje državnih zakona

Nadalje, predloženo je da se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjuju na teritoriji RS tek nakon što ih potvrdi NSRS. Ovakva praksa bi značajno oslabila autoritet državnih institucija i dovela u pitanje funkcionisanje pravnog sistema na nivou cijele države.

Upravo se čita:  Ruska zvaničnica: “Želja da se “ukine” RS imat će najozbiljnije posljedice po mir u BiH i Balkanu”

Pravo na samoopredjeljenje i međunarodne veze

Posebno je kontroverzan član 9., koji RS daje pravo na samoopredjeljenje i mogućnost uspostavljanja paralelnih veza te udruživanja u složene “državne zajednice federalnog ili konfederalnog uređenja sa susjednim državama ili grupom država”. Ova odredba otvara vrata potencijalnim secesionističkim tendencijama i narušava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.

Reakcije i naredni koraci

Upravo se čita:  "Sve što Dodik, Stevandić i Višković ovih dana rade je da uvećavaju broj godina svoje robije"

Narodna skupština Republike Srpske zakazala je dvije posebne sjednice za 12. mart 2025. godine, na kojima će se raspravljati o donošenju novog Ustava RS i zakonu o zaštiti ustavnog poretka. Ovi prijedlozi izazvali su oštre reakcije političkih aktera i međunarodne zajednice, koji upozoravaju na moguće posljedice po stabilnost i jedinstvo Bosne i Hercegovine.

Ukoliko bi se ove odredbe usvojile, mogle bi dovesti do ozbiljnih političkih i pravnih izazova te dodatno zakomplikovati ionako složenu političku situaciju u zemlji.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Djevojka koju su nakon požara očajnički tražili otac i sestra, nađena mrtva

Marija Taseva, 20-godišnja djevojka koja je jedna od povrijeđenih u požaru u diskoteci u Kočanima, svjedočila je da je...

Još vijesti za vas