Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Poslije podne ponegdje na sjeveru Hercegovine je moguć slab lokalni pljusak. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Dnevna temperatura zraka od 20 do 26, na jugu i sjeveru zemlje do 29 °C, saopćeno je iz FHMZ-a.
A, kako su najavili bh. meteorolozi na svojoj Facebook stranici, pred nama je još jedna značajna promjena vremena i iznenadni temperaturni “rolerkoster”.
Sutra u najtoplijem dijelu dana na sjeveru i sjeveroistoku Bosne do 32°C duž juga, naveli su.
– 48 sati kasnije, u nedjelju znatno hladnije uz sjever i oluju i dnevne temperature 15-ak stupnjeva niže – napisali su na stranici BHMeteo.
O tome kakvo nas vrijeme očekuje na društvenim mrežama oglasio se i poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.
– Prolazno, ali jače zatopljenje pristiže u izraženoj jugozapadnoj visinskoj struji na područje Balkanskog poluostrva, uključujući i Bosnu i Hercegovinu. Njega povezujemo sa produbljenjem visinske doline nad zapadom Europe prema Đenovskom zaljevu koji u početku pumpa dosta topao, ali i sve vlažniji zrak kako radna sedmica bude odmicala svome kraju i poremećaj se bude približavao našim područjima. Produbljenje doline uvjetuje pad zračnog pritiska u prizemlju te spuštanje hladnijeg zraka iz viših slojeva atmosfere sa sjevera kontinenta prema jugu, dok na jugoistoku Europe zadržava se vrlo topla zračna masa i polje visokog zračnog pritiska. Između ova dva sistema postoji djelišnica koju oslikava mlazna struja usljed izraženijih temperaturnih i pritisnih kontrasta koja najprije prelazi preko centralne, a za dane vikenda i južne Europe.
Ovakva prostorna raspodjela u kojem je zračni pritisak viši na jugoistoku, a sniženiji na sjeverozapadu uvjetuje jačanje južnog i jugozapadnog vjetra nad zapadnim Balkanom. Uz južinu, temperature zraka u petak, 27.09.2024. lokalno mogu dosegnuti 31 °C na sjeveroistoku Bosne, a drugdje većinom se kreću od 26 do 29 °C, naveo je Sladić te dodao kako kasnoljetne temperature ipak neće dugo potrajati.
– Razlog je spomenuta visinska dolina koja će se preko naših područja premještati na istok uz odmicanje toplog zraka dalje od naših područja koji mijenja sve hladniji sa sjevera. U subotu su stoga naša područja na djelišnici toplijeg i hladnijeg zraka, pri čemu na visini preko naših krajeva prelazi mlazna struja, dok u prizemlju se premješta hladna fronta sa sjeverozapada.
Ovdje su dva faktora značajna – prvi je prisustvo mlazne struje preko naših područja, a drugi je hladna fronta koja se paralelno poklapa sa položajem mlazne struje. Upper forcing mehanizam produbljuje visinsku dolinu, a procesi iznad i ispod djeluju u opoziciji – drugim riječima, fronta kao da udara u zid dok ga ne probije u želji da se pomjeri na jugoistok, ali je mlazna struja, snažna vrpca vjetrova na visini, usporava u toj zamisli, što generiše sporopokretne i uske linije nestabilnosti duž frontalne zone. Mehanizam djeluje i na prisilnije spuštanje hladnijeg zraka prema podlozi koje pojačava ohlađivanje zraka, kondenzovanje i intenzitet padavina.
S obzirom na paralelan položaj, hladna fronta će biti sporije pokretna dok ne ojača zračni pritisak sa sjeverozapada i njeno širenje ogranka prema našim područjima tokom nedjelje, pa se jače padavine lokalno praćene grmljavinom prolazno očekuju duž Jadrana, na zapadu, sjeveru i sjeverozapadu Bosne, a od ranih večernjih sati subote prema noći na nedjelju i u dijelovima centralne, istočne i jugoistočne Bosne.
Po odmicanju jače zone padavina prostrujat će osjetno hladniji zrak koji će označiti prolazak doline, a temperature zraka u nedjelju će pasti za 10 do 15 °C, pri čemu maksimalne temperature zraka ne prelaze 21 °C u Hercegovini, odnosno 17 °C u Bosni.
Niske temperature zraka se neće dugo zadržati – na samom kraju mjeseca ponovo će umjereno zatopliti, zaključio je Sladić.