Utorak, 10 veljače, 2026

Obećana peletara iz 2022. još ne postoji, tržište prepušteno privatnicima

Preporučeno

Odgovarajući na upit o trenutnom stanju na tržištu, gdje vlada nestašica i rast cijena, iz Ministarstva privrede KS prstom upiru u deregulaciju tržišta

Dok građani Bosne i Hercegovine ponovo strahuju od nestašica i suočavaju se sa cijenama peleta koje su dvostruko više u odnosu na kraj prošle jeseni, projekt izgradnje javne fabrike peleta u Kantonu Sarajevo – koja je najavljivana kao strateško rješenje za stabilizaciju tržišta – još uvijek je daleko od realizacije.

Iz Ministarstva privrede Kantona Sarajevo za N1 su potvrdili da se ovaj poduhvat i dalje tretira kao “važan razvojni projekt”, ali su priznali da trenutno ne postoje uslovi za njegovu realizaciju.

Analize postoje, ali organizacija “šteka”

Iako je od najave prošlo mnogo vremena, u Ministarstvu ističu da se radi o složenom procesu koji zahtijeva oprez. Do sada su, kako navode, ažurirali Studiju izvodljivosti i uskladili je s idejnim projektom.

Upravo se čita:  Počela isplata uvećanih penzija: Ovo su iznosi od 20 do 40 i više godina staža

Također, provedena je pravna analiza koja je potvrdila da postoji zakonska mogućnost da Kanton pokrene proizvodnju peleta. Međutim, analiza je upozorila na rizike, posebno u sferi prava konkurencije, što bi moglo biti sporno s obzirom na to da bi se država direktno uplitala na tržište kojim dominiraju privatnici.

Ključna prepreka, međutim, leži u samoj organizaciji. “U ovom trenutku još nisu stvoreni uslovi u pogledu organizacije rada preduzeća koji bi omogućili daljnje aktivnosti u okviru projekta”, navodi se u odgovoru Ministarstva na upit N1, čime se potvrđuje da kantonalno preduzeće koje bi trebalo voditi ovaj posao još uvijek nije spremno za tu ulogu.

Upravo se čita:  Velida Tinjak: Duboko urezane slike straha nakon eksplozije granate na Markalama

Zašto su cijene skočile?

Odgovarajući na upit o trenutnom stanju na tržištu, gdje vlada nestašica i rast cijena, iz Ministarstva privrede KS prstom upiru u deregulaciju tržišta.

“Aktuelna kretanja cijena peleta mogu se dovesti u vezu sa prestankom važenja mjere neposredne kontrole cijena na području Federacije BiH”, stoji u dopisu, uz napomenu da je potrebno kontinuirano pratiti tržište.

Podsjetimo, ideja o osnivanju javne fabrike peleta nastala je kao odgovor na divljanje cijena energenata, s ciljem da se građanima Kantona Sarajevo osigura povoljniji i sigurniji ogrjev. No, sudeći prema trenutnom statusu, građani će se i ove, a vjerovatno i narednih zima, morati oslanjati na privatne proizvođače i tržišne cijene.

Upravo se čita:  Zemljotres u BiH: "Jak tutanj, kao grmljavina pod zemljom"

Podsjetimo, još početkom februara 2022. godine tadašnji ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić najavio je da će Ministarstvo privrede KS, zajedno s KJP „Sarajevo-šume“, krenuti u realizaciju projekta osnivanja javne fabrike peleta. Vlada KS je tada usvojila Studiju o opravdanosti izgradnje peletare, kojom je ocijenjeno da je projekt ekonomski, društveno i ekološki opravdan, uz procijenjenu vrijednost investicije od oko 8,45 miliona KM, za koju su sredstva bila planirana u budžetu i finansijskom planu javnog preduzeća.

Delić je tada poručio da će se “odmah krenuti u realizaciju narednih koraka”.

Izdvajamo

Izdvajamo

Hayat i druge TV kuće se vraćaju na Moja TV

BH Telecom je danas, putem kompanije VIP Team United, zaprimio pisanu saglasnost TV kuća Hayat, BN, Izvorna, OTV Valentino...

Još vijesti za vas