Subota, 19 srpnja, 2025

Poljoprivrednik iz Bijeljine: Lubenicu prodajemo za 0,40 KM, a u marketima je skuplja od jedne marke

Preporučeno

„Domaća lubenica je nezamjenjiva — može stići na policu pola sata nakon berbe, dok uvozne lubenice iz Albanije ili Turske putuju danima. Kvalitet je neuporediv. Grčka lubenica jeste dobra, ali ona ide na zapadno tržište. Nama ostaje ono što drugi neće“

Poljoprivrednici iz Donjeg Crnjelova ogorčeni su zbog razlike između otkupne i maloprodajne cijene lubenica. Kako tvrdi proizvođač Mladen Mitrović, kilogram lubenice na njihovim parcelama trenutno vrijedi svega 0,40 KM, dok se u trgovinama prodaje po višestruko višim cijenama, i to često preko jedne marke.

„Građani se žale da su lubenice preskupe, ali uzrok nije kod nas proizvođača. Trgovački lanci uzimaju prevelike marže. Mi prodajemo po 40 feninga, a oni za tri puta više“, izjavio je Mitrović za InfoBijeljinu.

Upravo se čita:  Potvrđeno: SIPA provjera finansiranje stranke Narod i Pravda

Iako je maj bio nepovoljan zbog loših vremenskih uslova, toplije vrijeme u posljednjih mjesec i po dana poboljšalo je rast lubenica. Sve lubenice u ovom kraju navodnjavaju se sistemom “kap po kap”, jer, kako kaže, ova kultura traži mnogo sunca i vode.

Mitrović napominje da je ovogodišnji rod prosječan, ali da je tržišna cijena lošija nego prethodnih godina. Sumnja da je uvoz, posebno iz Albanije, uticao na pad cijene i kvalitet u ponudi.

Upravo se čita:  Ćulum došao na posao u SIPA: "Neopoziva ostavka" kao da se nikada nije desila

„Domaća lubenica je nezamjenjiva — može stići na policu pola sata nakon berbe, dok uvozne lubenice iz Albanije ili Turske putuju danima. Kvalitet je neuporediv. Grčka lubenica jeste dobra, ali ona ide na zapadno tržište. Nama ostaje ono što drugi neće“, upozorava.

Ističe da određeni podsticaji za domaću proizvodnju postoje, ali da se mogu dobiti isključivo uz registraciju i izdavanje faktura. Ipak, naglašava potrebu za snažnijom zaštitom domaćih proizvođača, uključujući i uvođenje carina na uvoz.

Upravo se čita:  Uskoro slijedi novi val iseljavanja: U samo jednoj godini otišlo preko 30.000 građana BiH

Na svojoj plantaži Mitrović uzgaja lubenice na tri hektara, raspoređene po etapama — ranoj, srednjoj i kasnoj sorti. Kada su uslovi idealni, prinosi mogu dosegnuti i do 50 tona po hektaru.

„Ova proizvodnja jeste zahtjevna i skupa, ali uz dobar plasman i stabilne uslove, ima prostora za zaradu. Samo tražimo da nas puste da radimo i zaštite od nepoštene konkurencije“, zaključuje.

Izdvajamo

Izdvajamo

Objavljena lista: Evo ko će sve u FBiH dobiti finansijsku pomoć za maj

Na sjednici održanoj putem telefonske komunikacije, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojila je novu odluku kojom se potvrđuje konačna...

Još vijesti za vas