Srijeda, 11 rujna, 2024

Postrožena pravila o tetovažama policajaca: Ne smiju imati ni na donjem dijelu nadlaktice”

Preporučeno

Izmjene je potpisao Ministar unutarnjih poslova ove županije, Marijo Marić. Kao eliminatorni uvjet dodali i tetovažu na donjem dijelu nadlaktice.

Iako je u većini zemalja EU već dugo vremena potpuno normalno da pripadnici policijskih snaga tetovirani obavljaju svoj posao, u BiH su stvari malo drugačije.

Posebno u Hercegovačko-neretvanskom kantonu u kojoj se Pravilnik o sadržaju, načinu i rasporedu testiranja kandidata i sustavu bodovanja testova u procesu odabira policijskih službenika dodatno postrožio izmjenama donesenim 8. 4. 2024. godine.

Izmjene je potpisao Ministar unutarnjih poslova ove županije, Marijo Marić. Kao eliminatorni uvjet dodali i tetovažu na donjem dijelu nadlaktice.

Naime, iako je trend u svijetu takav da decentna tetovaža koja ne šalje neprikladne poruke, one koje šire mržnju, nasilje ili seksizam, kao dio osobnog svojstva ne predstavlja problem prilikom prijema u policijsku službu, u HNK očito ne misle tako.

Upravo se čita:  Majke Srebrenice traže hitnu reakciju Schmidta zbog nastavnog programa u RS-u

Tako je u izmijenjenom pravilniku donesenom 2024. uneseno nekoliko izmjena u odnosu na onaj iz 2015. po kojem se vršio prijem kadeta u MUP HNk za 2023. godinu piše Hercegovina.

Staro pravilo među svim ostalim eliminatornim stanjima, koja uključuju različite vrste bolesti, psihičkih stanja, ovisnosti i poremećaja navodilo je i kako su veće i/ili neprimjerene tetovaže na vidljivim dijelovima tijela (glava, vrat, podlaktice i šake) smještene među kožne bolesti zbog čega liječnička komisija ima pravo odbiti kandidata.

U novi pravilnik dodan je jedan čitav članak, pod brojem 21. naslovljen “Tetoviranje tijela” a glasi:

Upravo se čita:  Oružane snage BiH bogatije za 349 novih vojnika, nikada veći broj žena: “Podigli smo standard”

(1) Kandidat koji ima tetovažu na glavi, vratu, donjem dijelu nadlaktice, podlaktice i šake, isključuje se iz daljeg procesa odabira, a na liječnički pregled se upućuje sljedeći kandidat sa bodovne liste koji ima najveći broj bodova.

(2) Kandidat koji na bilo kojem dijelu tijela ima tetovažu neprimjerenog sadržaja, odnosno koja je po izgledu i sadržaju uvredljiva za javnost ili radno okruženje, a posebno nepristojne, grube, nasilničke, rasističke, seksističke, homofobne i femicidne, isključuje se iz daljeg procesa odabira, a na liječnički pregled se upućuje sljedeći kandidat sa bodovne liste koji ima najveći broj bodova.

Upravo se čita:  Kada bi BiH udarila po džepu svoje milionere, čak i s minimalnim porezom za godinu bi dobila oko 2 milijarde KM

Šta je sa kandidatima primljenim u 2023. godini?

Sada se postavlja pitanje što je sa određenim brojem kandidata primljenim 2023. koji imaju vidljive tetovaže na donjem dijelu nadlaktice, a redakciji Hercegovina.info poznata je nekolicina takvih.

Izvor iz MUP-a kaže kako svoje tetovaže koje su vidljive ispod ljetne uniforme ti mladi policajci na temperaturama od plus 40 stupnjeva celzijevih prekrivaju sportskim steznicima ili tankim podmajicama.

Diskriminacija tetoviranih odvija se i u drugim kantonima. Tako se u Sarajevu ne možete zaposliti u policiji ako imate tetovažu veću od 10 centimetara.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Anel Ahmedhodžić se oprostio od reprezentacije Bosne i Hercegovine

Defanzivac Sheffield Uniteda Anel Ahmedhodžić (25) se oprostio od dresa nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine. Ahmedhodžić je za reprezentaciju Bosne...

Još vijesti za vas