Utorak, 20 svibnja, 2025

Prodavali diplome: Sud BiH potvrdio optužbe protiv 21 osobe, uključujući profesore s privatnih fakulteta

Preporučeno

Najmanje 49 diploma, koje su izdali fakulteti iz Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta, biće poništeno u skladu sa zakonom.

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Zorana Kalinića i još 20 osoba, među kojima se nalaze i profesori s privatnih fakulteta u Mostaru, Banjaluci i Brčko distriktu.

Optužnica obuhvata 15 fizičkih lica i šest privatnih visokoškolskih ustanova zbog organiziranog kriminala, korupcije i nezakonite trgovine visokoškolskim diplomama, prema saopćenju Tužiteljstva BiH.

Prema optužnici, optuženi su sudjelovali u nezakonitom izdavanju visokoškolskih diploma iz raznih oblasti, uključujući ekonomiju, pravo, tehničke nauke i menadžment.

Upravo se čita:  IGK o seriji u kojoj se ismijava genocid u Srebrenici: Najavljena tužba protiv Netflixa

Najmanje 49 diploma, koje su izdali fakulteti iz Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta, biće poništeno u skladu sa zakonom.

Među optuženima su i vodeće osobe s nekoliko univerziteta, uključujući bivše rektore i profesore. Svi optuženi trenutno su pod mjerama zabrane koje je odredio Sud BiH.

Tužiteljstvo BiH, uz podršku Agencije za istrage i zaštitu, prikupilo je dokaze da su mnogi kupci lažnih diploma malo ili nikako učestvovali u obrazovnom procesu, za što su plaćali nekoliko hiljada eura.

Izdvajamo

Izdvajamo

Nikšić sa delegacijom Kinesko-evropskog udruženja za tehničko-ekonomsku saradnju

Tema razgovora bili su infrastrukturni projekati s posebnim fokusom na mogućnosti projektiranja, finansiranja i izgradnje brzih cesta i autocesta...

Još vijesti za vas