Tokom prethodna dva mjeseca, Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) nije zabilježila nijedan slučaj prijave govora mržnje u programskim sadržajima radio i televizijskih emitera u Bosni i Hercegovini.
Ovu informaciju RAK je potvrdio za agenciju FENA, odgovarajući na pitanje da li su mediji u BiH u posljednje vrijeme širenjem govora mržnje pratili političke tenzije koje su uzrokovane neustavnim postupanjima iz entiteta Republika Srpska. Iz Agencije pojašnjavaju:
“U proteklom, dvomjesečnom periodu, Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) nije zaprimila prigovore koji se odnose na govor mržnje u programskim sadržajima elektronskih medija, odnosno, radio-televizijskih stanica”, naveli su iz RAK-a.
Istovremeno, određeni broj prijava odnosi se na sadržaje objavljene putem portala i društvenih mreža, za koje RAK, kako ističu, nema pravnu nadležnost.
“Izvjestan broj prigovora, koji Agencija inače sukcesivno dobija, odnosi se na potencijalno sporne sadržaje objavljene na portalima i društvenim mrežama, a za koje Agencija nema zakonsku i regulatornu nadležnost”, istaknuto je.
Agencija je dodatno pojasnila način postupanja kada se utvrdi osnovanost prijave:
“Inače, svi programski prigovori za koje se ustanovi osnovanost, procesuiraju se na osnovu važećih Pravila i propisa Agencije, a sankcije se izriču po osnovu izvršnih mjera predviđenih Zakonom o komunikacijama i dokumentom Pregled povreda i odgovarajućih kazni, koje izriče Regulatorna agencija za komunikacije”, saopćeno je iz RAK-a.