Srijeda, 18 lipnja, 2025

RS izgubila sporove teške više od pola milijarde KM

Preporučeno

„Ja mislim da to nisu greške. Kad se nešto ponovi više puta, to je sistem. Vjerujem da sistem koncesija kakav je u Srpskoj ne postoji nigdje u svijetu. Imamo veoma čudan sistem koji je potpuno o korist koncesionara“, navodi Grmuša

Više od pola milijarde KM teški su sporovi koje je RS izgubila ili je na pragu da ih izgubi.
Slovenačkoj firmi „Vijadukt“ moraćemo isplatiti oko 110 miliona KM. Izgubljen je i spor sa slovenačkom „Elektrogospodarstvom“ vrijedan oko 250 miliona maraka.

Zbog koncesije koju je dodijelila kompaniji “Comsar Energy”, a u vezi s eksploatacijom uglja na kopovima nedaleko od TE Ugljevik, Republika Srpska na pragu je da izgubi najmanje 200 miliona KM.

„To je više stotina miliona KM i ne znamo gdje je kraj. Toga ima još, a vrlo je indikativno da se sve to dešava u kratkom vremenskom periodu kao da se tu neko rastaljuje, ali ne mogu da tvrdim. Štete su ogromne, treba postaviti pitanje odgovornosti, od samog početka do ovih epiloga“, kaže predsjednik Nrodnog fronta Jelena Trivić.

Upravo se čita:  Vijeće ministara: BiH pristupa okvirnoj konvenciji Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji i ljudskim pravima

Prođe li sve ovo bez odgovornosti, legalizuje se praksa nanošenja više stotina miliona maraka štete budžetu, smatra Trivić.

„Ako se to stavi u kontekst ovih popolava koje se dešavaju svake godine, zamislite šta se od tog novca moglo uraditi. Bivši ministar poljoprivrede je procijenio da je potrebno 120 miliona KM da se zaštiti sjeverozapad Srpske od poplava, a ovdje imate stotine miliona KM izgubljenih u raznim sporovima“, objašnjava Trivićeva.

Upravo se čita:  EUFOR potvrdio dobru saradnju sa prvim zaštitnicima 'bjegunca' Dodika

Teško je povjerovati da se sporovi teški stotine miliona maraka gube zbog proceduralnih grešaka, smatra pravnik Milko Grmuša.

„Ja mislim da to nisu greške. Kad se nešto ponovi više puta, to je sistem. Vjerujem da sistem koncesija kakav je u Srpskoj ne postoji nigdje u svijetu. Imamo veoma čudan sistem koji je potpuno o korist koncesionara“, navodi Grmuša.

Sporno je i to, objašnjava Grmuša, što se ne prati poštovanje koncesionih ugovora, zbog čega dolazi do stvaranja osnova za tužbe protiv Republike Srpske.

Upravo se čita:  Zašto je poništena diploma PIM-a Irfana Čengića? “Polagao je i tri ispita u jednom danu…”

„U koncesionom ugovoru treba da budu navedene odgovornosti, obaveze i prava obje strane. To očigledno niko ne poštuje. Ako je neko nudio nagodbu, a nakon toga dobijete pravosnažnu odluku sa daleko više odštete nego što je bio predmet nagodbe, onda je to posao za tužioca“, ističe on.

Grmuša napominje da su svi izgubljeni sporovi u nadležnosti ministarstva energetike i rudarstva, koje umjesto da rukovodi našim najvećim razvojim potencijalima u korist cijelog društva, slučajnim ili namjernim propustima radi u korist inostranih kompanija.

Izdvajamo

Izdvajamo

Porodica iz Fojnice nakon poplava dobila samo 17,20 KM: U općini smo povjerili o čemu je riječ

U oktobru 2024. godine, velike poplave pogodile su Jablanicu, Konjic, Kiseljak, Kreševo, Fojnicu i Visoko. Prizori urušenih, oštećenih i...

Još vijesti za vas