Iako su uposlenici državnih agencija ignorisali pozive iz RS-a da napuste svoja radna mjesta, pritisci iz Banje Luke se nastavljaju, uz tvrdnje da RS ima osigurana sredstva za njihovo finansiranje – što se u praksi ne potvrđuje.
Podsjetimo, MUP RS-a je više puta pozivao uposlenike SIPA-e da pređu u entitetsku policiju, ali potvrda o takvom potezu još nema. Uz to, tvrdnje da RS već finansira zaposlene u institucijama BiH nisu utemeljene u stvarnim budžetskim tokovima.
Zamjenik ministra finansija BiH, Muhamed Hasanović, u razgovoru za Avaz, jasno objašnjava:
“Smatram bespredmetnim tvrdnje da bilo koji entitet izdvaja novac za institucije BiH. Ta sredstva pripadaju državi prije nego što uopšte budu raspodijeljena. Institucije BiH nisu ničiji politički plijen, već garant stabilnosti i sigurnosti svih građana.”
Prema Zakonu o sistemu indirektnog oporezivanja i propisima o raspodjeli prihoda s Jedinstvenog računa, UIO BiH redovno vrši transfere entitetima i Distriktu Brčko. Iznos koji svaki entitet dobija zavisi od udjela u krajnjoj potrošnji, ali činjenice pokazuju da FBiH, uprkos većem učešću u prihodima, dobija manje od onog što doprinosi.
Hasanović upozorava:
“Činjenično stanje je da FBiH, iako prikupi najveći dio sredstava, dobija znatno manje. Uzmemo li u obzir apsolutni nesrazmjer u raspodjeli indirektnih poreza, jasno je da većinu zaposlenika na državnom nivou, bez obzira na nacionalnu pripadnost, u najvećoj mjeri finansira upravo FBiH, a ne RS.”
Iako politički vrh RS-a pokušava oslabiti ključne državne institucije, istovremeno koristi mehanizme raspodjele javnih sredstava koji osiguravaju njihov rad. Hasanović naglašava da ovakav pristup nije održiv, pogotovo ako se zanemare osnovne ekonomske činjenice:
“Naglašavam da u ukupnom iznosu od oko 650 miliona KM FBiH doprinosi sa 560 miliona KM. Nakon što se od ukupnog iznosa 10 posto ostavi za poravnanje, ostatak se dijeli tako da FBiH pripada 59-60 posto, što iznosi oko 435 miliona KM. Tako FBiH praktično finansira RS i Brčko Distrikt.”
Još jedan primjer neravnomjerne raspodjele jeste odnos u naplati akciza, gdje FBiH prikupi 90% sredstava, a RS samo 10%, iako se novac raspodjeljuje na način koji ne odražava stvarni doprinos.
Hasanović apeluje na političku zrelost:
“BiH treba stabilne institucije, a ne politizaciju finansijskog sistema. Stabilnost finansijskog sistema i poštivanje zakonskih okvira moraju biti prioritet svih nas koji obnašamo odgovorne funkcije. Politička retorika ne smije ugrožavati funkcionisanje institucija i ekonomske tokove koji su ključni za budućnost svih građana. Bilo kakve jednostrane odluke koje bi ugrozile funkcionisanje institucija BiH ne bi donijele korist nikome, već bi samo produbile ekonomske izazove i povećale nesigurnost u poslovnom ambijentu.”