Ponedjeljak, 23 lipnja, 2025

Smrt mlade doktorice potresla javnost, njena kolegica upozorava: Pacijentice ne mogu kupiti terapiju u BiH

Preporučeno

Doktorica Lamija je detaljno izložila problem s lijekovima koji nisu dostupni svim pacijentima, posebno onima koji se liječe od teških bolesti poput raka

Javnost u Bosni i Hercegovini šokirana je viješću o smrti mlade doktorice medicine, Ene Mušović, koja je preminula u 29. godini života nakon duge i teške borbe s bolešću. Ena je bila posvećena svojoj profesiji, a njena smrt ostavila je veliku tugu među njenim kolegama i prijateljima. Sahrana će biti održana 28. aprila 2025. godine u 13:45 na gradskom groblju Bare u Sarajevu.

Vijest o njenoj smrti prenijela je doktorica Lamija Šikalo, koja je bila bliska prijateljica i kolegica Ene. Lamija je u svom saopćenju za medije spomenula da je Ena plaćala svoju terapiju, što ukazuje na ozbiljan problem u zdravstvenom sistemu Bosne i Hercegovine. Lamija Šikalo, koja trenutno radi u porodičnoj medicini i uskoro počinje specijalizaciju na Klinici za onkologiju UKCS, svakodnevno ima kontakte s pacijentima koji su u procesu liječenja od raka.

– Uvidom u trenutne esencijalne liste lijekova koja se može pronaći na stranici FZZOR, a koja je posljednji put objavljena i revidirana u julu 2019. godine, imunoterapija lijek Pembrolizumab je odobren za sljedeće indikacije kod pacijenata koji ispunjavaju kriterije za primanje te terapije:

1.Metastatski melanom (stadij IV, terminalni stadij)
2.Metastatski karcinom pluća nemalih ćelija – non small cell lung cancer
3.Metastatski urotelni karcinom

Upravo se čita:  Premijer Nikšić: "Hoćemo klime i jeftinu struju – e pa ne može“

Prema FDA i trenutnim (April 2025) ESMO smjernicama, isti lijek je odobren za čak 31 indikaciju i aktivno se koristi za liječenje različitih 18 vrsta karcinoma, navodi Lamija.

Napominje da je lijek odobren za adjuvantno (postoperativno) liječenje melanoma već u stadijima IIB i IIC, kako bi se spriječio povratak bolesti, a FFZOR finansira samo stadij IV, poručuje.

“Vjerovatno najveći broj pacijenata koji sebi samofinansiraju pembrolizumab jesu pacijentice oboljele od trostruko negativnog, najagresivnijeg oblika karcinoma dojke i ginekoloških karcinoma.

Dalji problem je lijek bevacizumab, kojeg je FDA odobrila za upotrebu davne 2004. godine, a do današnjeg dana se koristi za liječenje sedam različitih karcinoma, kao i u liječenju ofalmoloških oboljenja”, navodi dr. Lamija.

Prema esencijalnoj listi lijekova, dodaje, besplatan je za pacijente koji su oboljeli od metastatskog karcinoma debelog crijeva, uz posebne uslove koje je FZZOR definiralo.

Prema njenim riječima, prije nego je KS za razliku od ostalih kantona ukinuo listu čekanja u septembru/oktobru 2024, pacijenti su samofinansirali bevacizumab (originator Roche pharmaceuticals pod nazivom Avastin) dok im ga komisija za lijekove ne odobri.

Upravo se čita:  Mladić opljačkao džamiju pa ga uhvatile džematlije: “Izvinite, neću više nikad”

“Svjedočila sam brojnim pacijentima koji su dotada kupovali isti lijek od različitih proizvođača često u Turskoj, jer su tu cijene jeftinije. Napominjem da bevacizumab i dalje nije besplatan za sve ostale pacijente kojima je potreban, te da uopšte nisu kandidati za listu čekanja.

U današnje vrijeme se dešava ekspanzija inovativnih lijekova u onkologiji, a dosta kaskamo za regijom. Također lijek nivolumab (imunoterapija) je prema FDA odobren za liječenje 13 različitih karcinoma, a ima 22 indikacije, ubrajajući i stadije tih karcinoma.

Na esencijalnoj listi FZZOR odobrena je samo 1 indikacija, metastatski melanom u stadiju 4. Napominjem da je ovaj lijek indiciran već u stadiju IIB melanoma, kao neoadjuvantna (prije operativnog zahvata) i adjuvantna terapija (nakon operativnog zahvata), te da uprkos tome što se nalazi na esencijalnoj listi, pacijenti koji nisu u terminalnoj, neizlječivoj fazi bolesti i dalje moraju plaćati lijek. Slično kao i sa pembrolizumab.

Ipilimumab, koji je također etablirana imunoterapija (monoterapija ili u kombinaciji) za sedam različitih karcinoma, se uopšte ne nalazi na esecijalnoj listi lijekova FZZOR.”

Upravo se čita:  Tuga se nadvila nad Brezom: Klanjana dženaza Rijadu Šabiću

Sljedeći veliki problem, navodi dalje, imaju pacijentice oboljele od ginekoloških karcinoma koje trebaju imunoterapiju, a koja im nije odobrena niti su kandidati za listu čekanja.

“To je slučaj kao i preminula kolegica dr. Mušović, a neki lijekovi koji su okosnica u liječenju BRCA – mutiranog karcinoma jajnika, jajovoda, dojke, prostate i pankreasa – tzv PARP inhibitori uopšte nisu registrovani kod nas. To znači da te pacijentice uopšte ne mogu kupiti tu terapiju u BiH, a i ako je kupe, u potpunosti snose troškove za istu.

Naši onkolozi imaju znanje, i upute pacijente o optimalnom liječenju i prate novosti u onkologiji kao da smo u Americi, ali su im ruke prilično svezane. Zahvaljujući ministarstvu zdravstva KS, NGS – Next generation sequencing – Sekvenciranje sljedeće generacije (NGS) za analizu genoma tumora koje je potrebno za određivanje ciljane onkološke terapije u kasnim stadijima ili kada pacijent ne reaguje dobro na terapiju, a koje u FBiH radi isključivo Genolab u suradnji sa Roche diagnostics, se refundira. U drugim kantonima je to za sada misaona imenica”, zaključuje dr. Lamija Šikalo.

Izdvajamo

Izdvajamo

Iran napao američku bazu Al Udeid u Kataru, ispaljeno najmanje šest raketa

Iran je pokrenuo napad na američku bazu Al Udeid u Kataru, potvrdili su izvori iz Izraela za Axios. Kako je...

Još vijesti za vas