Bivši agent NSA ukrcao se na let za Moskvu, međutim, Rusija neće biti njegova finalna destinacija, objavili mediji.
Bivši tehnički agent američke Nacionalne agencije za sigurnost (NSA) Edward Snowden napustio je Hong Kong legalnim putem, saopćila je lokalna Vlada.
„Snowden je danas [u nedjelju] napustio Hong Kong i otišao u treću zemlju, legalnim i normalnim putevima“, izjavio je glasnogovornik Vlade Hong Konga.
Naveo je i da Hong Kong nije „dobio adekvatne informacije“ od Sjedinjenih Država za izdavanje naloga o hapšenju Snowdena.
List South China Morning Post objavio je u nedjelju je Snowden iz Hong Konga otišao u Moskvu, odakle će otputovati na treću lokaciju.
Snowden je objavio da američke agencije prikupljaju milione podataka s internetskih i telefonskih komunikacija iz cijelog svijeta. U subotu je u SAD-u optužen za špijunažu.
„Snowden je napustio Hong Kong letom Aeroflota za Moskvu, potvrdili su pouzdani izvori za South China Morning Post”, pišu ove novine, koje su ranije objavile intervju sa Snowdenom u Hong Kongu.
„Moskva neće biti njegova finalna destinacija“, navodi se na web stranici novina, te se dodaje da je moguće da će Snowden otići na Island ili u Ekvador.
Zvaničnici aerodroma u Hong Kongu nisu htjeli komentirati navode gdje je Snowden otišao, međutim, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina saopćio je da mu nije poznato da američki zviždač dolazi u Rusiju.
Sjedinjene Države vršile su pritisak na Hong Kong da brzo reagira i izruči bivšeg radnika NSA, koji je optužen za špijunažu.
“Ako Hong Kong ne bude brzo radio, to će komplicirati naše međusobne odnose i postavit će se pitanje da li on poštuje vladavinu prava”, rekao je za Reuters neimenovani zvaničnik administracije Baracka Obame.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Tom Donilon rekao je da SAD ima jak slučaj protiv Snowdena, pozivajući se na ugovor o izručenju između dvije zemlje, potpisan 1998. godine.
Snowden će biti deveta osoba optužena pred američkim sudom po krivičnom zakonu “1917 akt špijunaže”. Od devet dosada optuženih, sedam je procesuirano za vrijeme administracije predsjednika Baracka Obame.
Izvor: Al Jazeera i agencije