Višemjesečna suša koja je zahvatila Bosnu i Hercegovinu nanijela je ogromnu štetu ovogodišnjem uzgoju kukuruza. Prema izvještaju Nezavisnih novina, prinosi su upola manji nego prethodnih godina, a poljoprivrednici upozoravaju na moguće nestašice stočne hrane i rast cijena na tržištu.
Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika „Sela Semberije i Majevice“, ističe da su posljedice katastrofalne. “Na nekim parcelama možda će nešto i biti, ali na mnogima neće biti ništa. Uništeno je više od 50 do 60 posto usjeva. Suša je učinila svoje, a kiša koja je pala nije pomogla – samo je pokupila rosu”, kaže Bakajlić.
Kukuruz se u Semberiji uzgaja na više od 26.000 hektara, ali su ekstremne vrućine i manjak padavina spriječili normalan rast biljaka. Upozorava se i na moguće smanjenje stočnog fonda. “Farmeri će biti primorani da smanjuju broj grla jer neće imati čime da ih hrane”, dodaje Bakajlić.
Slična situacija je i u Federaciji BiH. Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, navodi da se očekuje do 50 posto manji urod, uz lošiji kvalitet zrna. Posljedice će se, kaže, osjetiti i na tržištu kroz rast cijena.
Na području Brčko distrikta stanje je među najtežim u posljednje tri godine. Poljoprivrednik Milorad Kojić iz sela Brezik ističe da ni nedavne padavine nisu spasile kukuruz. “Nakon 40 dana suše, pa naglih kiša i grada, štete su ogromne. Ugrožen je i stočni fond – stočari će morati da smanjuju broj grla ili kupuju uvozni, skuplji kukuruz”, navodi Kojić, koji je ove godine kukuruz posijao na 15 hektara. Troškovi po hektaru, kaže, dostizali su i 1.500 KM, ali prinosa gotovo da neće biti.
Ni druge regije nisu pošteđene. Dragan Mandić iz Poljoprivrednog instituta RS potvrđuje da na nekim parcelama prinosa neće ni biti. Navodi da su visoke temperature i suša ključni uzroci, a da čak ni navodnjavanje nije donijelo očekivane rezultate.
“Očekuju se i dalje ekstremne temperature, pa će se morati razmotriti raniji rokovi sjetve”, zaključuje Mandić, dodajući da je još rano govoriti o krajnjem uticaju na cijene, iako su manji prinosi već izvjesni.