Nedavna istraživanja pokazuju kako dvije trećine korisnika mobilnih uređaja provjerava uređaje čak i onda kad oni ne zvone, a prosječni korisnik svoj uređaj pregledava svakih šest i po minuta, prenosi Huffington post.
“To je kao da imate čašu vode koju konstantno punite vodom, a ona konstantno preliva. Tako informacije koje primamo stalno zamjenjujemo novima i gubimo osjećaj za učenje novih stvari zbog prevelike količine informacija” rekao je Tony Schwartz, direktor kompanije “The Energy Project” koja se bavi promjenom životnih navika i načina razmišljanja.
Konstantno oslanjanje na tehnologiju, pokazalo je istraživanje, može imati negativne učinke na produktivnost i može podstaknuti umor i loše raspoloženje.
“Tehnologija podstiče zavisnost, pogotovo ako je stalno koristimo. Nužno je smanjiti korišćenje tehnologije ako počnemo uviđati da sve više zavisimo o njoj” naglasio je Schwartz.
Kako bi smanjili uticaj tehnologije, Schwartz je naglasio da je nužno imati pauze tokom rada zbog bolje efikasnosti. Relaksacija ima pozitivan učinak na produktivnost, a time i na kvalitet rada. Tako se dolazi i do boljih rezultata u poslu. Schwartz je ukazao na činjenicu da mnoga istraživanja upućuju na to ja je odmor nužan za smanjenja stresa i poboljšanje koncentracije.
(ITvesti.info)