Novi Zakon o e-trgovini u Federaciji BiH ušao je u finalnu fazu pripreme, a njegov cilj je snažna borba protiv sive ekonomije u digitalnom prostoru. Federalni ministar trgovine rekao je kako se donošenjem ovog zakona očekuje povrat između 200 i 300 miliona KM u državni proračun kroz sprječavanje nelegalne online prodaje.
Mi smo predvidjeli otprilike da je to 200 ili 300 miliona maraka poreza koji se na crno slijeva u džepove trgovaca, odnosno na koje država polaže pravo, a ne dobije ih – rekao je ministar Hasičević, naglašavajući potrebu za potpunom regulacijom ovog sektora.
Kako je pojasnio, trenutno je manje od 12% e-trgovaca u Federaciji BiH registrirano za obavljanje djelatnosti, što ostavlja veliki prostor za porezne zloupotrebe. Novi zakon jasno definira pojmove poput webshopa i platforme, te društvenim mrežama poput Facebooka daje isti pravni status kao i klasičnim online platformama (npr. OLX), kada se koriste u svrhu prodaje.
Istu obavezu će imati i Meta, odnosno Facebook ili neka druga društvena mreža za ljude koji se naravno bave i prodaju putem tih društvenih mreža – istakao je ministar.
Jedan od segmenata zakona odnosi se i na kurirske službe koje će imati zakonsku obavezu da osiguraju dostupnost podataka o prodavačima. Time se želi stvoriti transparentan lanac kroz koji će se moći pratiti svaki oblik online trgovine, uz očuvanje zaštite osobnih podataka kupaca.
E-trgovina će biti legalna, ili je neće biti. Bolje da je nema, ako nije legalna – zaključio je federalni ministar trgovine Amir Hasičević u razgovoru za Fenu.