U jedinstvenom trenutku za Katoličku Crkvu, kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru, imao je posebnu čast da bude na balkonu Bazilike sv. Petra zajedno s novim papom, Robertom Francisom Prevostom, koji je javnosti po prvi put predstavljen kao Papa Lav XIV.
Trg sv. Petra bio je ispunjen hiljadama vjernika, a novoizabrani Papa izašao je na balkon odjeven u bijelo, dočekan gromoglasnim ovacijama. U tom trenutku historije, među prisutnima na balkonu, odmah pored novog pape, stajao je i kardinal Puljić, što je dodatno podcrtalo važnost njegovog prisustva u ovom značajnom trenutku za Crkvu.

Kardinal Vinko Puljić, koji je kroz godine službe bio blizak vatikanskom centru i značajan vjerski lider u BiH, bio je vidno uzbuđen i ponosan što je imao priliku svjedočiti ovom historijskom trenutku, zajedno s papom koji je izabran jednoglasno.
Bilo je upitno da li će kardinal Puljić uopšte prisustvovati konklavi, jer je imao problema sa zdravstvenim stanjem, no kako se moglo vidjeti, on se dobro držao sve vrijeme.
Novi Papa, Robert Francis Prevost, izabrao je ime Lav XIV., čime je ušao u historiju kao nasljednik prethodnog pontifiksa. Identitet novog pape službeno je potvrđen tradicionalnim proglasom „Habemus Papam” koji je objavio kardinal protođakon Dominique Mamberti, čime je svijetu otkriven novi lider Katoličke Crkve.