Četvrtak, 23 siječnja, 2025

Vlasnik firme o nesreći u kojoj su mu povrijeđena dva radnika: “Nije nosio šljem, njegova je odgovornost”

Preporučeno

On tvrdi tačan uzrok nesreće još nije utvrđen, ali da se zna da je povrede izazvao teret koji je pao na radnike.

Svi radnici imaju šljemove, imaju i obavezu da ih nose, ali oni to ne čine, rekao je za Srpskainfo Momir Smiljanić, direktor i vlasnik građevinske firme “Falcon” Teslić, na čijem se gradilištu u Banjaluci desila nesreća u kojoj su povređena dva radnika. Jedan od povrijeđenih radnika je u kritičnom stanju i ljekari se bore za njegov život.

Smiljanić kaže da još ne zna šta je tačno uzrok nesreće i da čeka nalaze vještačenja, ali da teško povrijeđeni radnik nije nosio zaštitnu opremu, što je ipak, kako kaže “stvar lične odgovornosti”.

Preporučeni sadržaj

“Da je imao šljem na glavi, drugačije bi se sve završilo. Naši radnici svi imaju šljemove i ostalu HTZ opremu, imaju revers da su to opremu zadužili. Šljem se mora nositi neprekidno 8 sati, sve vrijeme dok je radnik na gradilištu, ali mnogi to ne čine”, kaže Smiljanić za Srpskainfo.

Upravo se čita:  Lijepe vijesti: Enver Burić pronađen živ i zdrav

Na pitanje zašto onda nadzornici puštaju na gradilište radnike bez zaštitne opreme, Smiljanić odgovara, da “ne možete stalno nekom stajati nad glavom i upozoravati ga”.

“Ne može pored svakog radnika uvijek neko stajati i neprestano mu ponavljati: “Nosi šljem, nosi šljem!” Radnici, vjerovatno, u nekom trenutku pomisle da im je bez šljemova lakše raditi, da nema opasnosti, a onda se desi nešto ovakvo “, kaže Smiljanić.

On tvrdi tačan uzrok nesreće još nije utvrđen, ali da se zna da je povrede izazvao teret koji je pao na radnike.

“Ni ja ne znam šta se tačno desilo. Prva verzija je bila da je pukla sajla na kranu, ispostavilo se da nije, sajla je nova”, kaže Smiljanić.

Upravo se čita:  Veće naknade za djecu, roditelje njegovatelje i osobe s invaliditetom u FBiH

Podsjećamo, u nesreći koja se dogodila u srijedu u banjalučkom naselju Starčevica, na radnike je pao teret sa paletama. Smiljanić za Srpskainfo kaže da je taj teret težak oko 500 kilograma.

Na ovom gradilištu Smiljanićeva firma “Falcon”je i investitor i izvođač radova.

Smiljanić tvrdi da je ovo prva nesreća u 25 godina kako njegova firma postoji.

Ipak, u svojoj dugoj karijeri građevinskog inženjera i preduzetnika Momir Smiljanić se susretao sa različitim izazovima.

Njegovo ime i ime njegove firme tako su se, prije desetak godina, našli u centru afere, zbog stambene zgrade u Ulici Miloša Obilića 21 u Banjaluci. Ova zgrada godinama nije imala upotrebnu dozvolu, jer su bila sporna dva nadograđena sprata i mansarda.

“Falcon” je bio i investitor i izvođač radova, ali Smiljanić tvrdi da nije odgovoran za navedenu aferu i da je kriva jedna agencija, koja mu je “podturila dokumentaciju”.

Upravo se čita:  Čekanje zbog 70 metara pruge skupo koštalo: Za 105 dana izgubljeno 100 miliona

“Mi smo to kasnije riješili, jer nismo imali nikakvih tehničkih problema, samo je bio problem s tom agencijom”, tvrdi Smiljanić.

Njegovo ime se dovodi u vezu i sa nestankom dvojice radnika bošnjačke nacionalnosti iz Teslića, koji su u jesen 1995. godine odvedeni sa gradilišta “Vrbas” u Banjaluci. Tijelo jednog od njih nađeno je 1996. u masovnoj grobnici kod Sanskog Mosta.

“Ne znam zaista ko ih je i kuda odveo, ja sam vodio drugo gradilište, oni su bili na gradilištu “Vrbas” i ostavljeni su u krugu, ne znam zbog čega. Ja sam samo primijetio da ih nema u autobusu, kojim smo se vraćali u Teslić, i o tome sam obavijestio nadležne”, kaže Smiljanić.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Forto će biti javno saslušan zbog loših rezultata Ministarstva komunikacija i prometa

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) zasjedala je danas te je donijela...

Još vijesti za vas