U Zavodu za javno zdravstvo KS do sada nije zabilježen nijedan slučaj trovanja hranom uzrokovan bakterijama i njihovim toksinima, koje je inače često u ljetnim mjesecima. Međutim, iz Zavoda ističu da opreznost nikada nije naodmet, naročito zbog visokih temperatura i većeg broja insekata i glodara koji prenose uzročnike trovanja hranom.
Kako nam je kazala direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS Snježana Balta, da bi se spriječilo i suzbilo trovanje hranom, građanima se preporučuje laganija ishrana i konzumiranje što više voća i povrća.
– Građani bi u ljetnom periodu trebali posebno obratiti pažnju na to šta i na koji način unose u organizam. Da ne bi došlo do neželjenih posljedica, neophodno je održavanje lične higijene i higijene prostora te korištenje svježih namirnica u ishrani. Posebno u vrelim ljetnim danima treba izbjegavati namirnice životinjskog porijekla – navodi Balta.
Osnovni simptomi trovanja su mučnina, povraćanje, proljev, bolovi u stomaku, povišena temperatura, malaksalost… Liječenje podrazumijeva nadoknadu tečnosti i elektrolita, lijekove za sniženje temperature, mirovanje, a po potrebi, kod težih slučajeva, moguća je i antibiotska terapija.
Izvor: Dnevni avaz