Četvrtak, 10 srpnja, 2025

Balkan pogodile najveće poplave u posljednjih 100 godina

Preporučeno

Olovo: Foto: Ragib Autičić
Olovo: Foto: Ragib Autičić

Obilne kišne padavine i poplave pogodile su mnoge gradove širom Bosne i Hercegovine i Srbije. U poplavama je živote izgubilo nekoliko osoba, više njih se vode kao nestali, a materijalna šteta će biti ogromna. Stručnjaci ističu kako su poplave koje su ovih dana pogodile ovaj dio Evrope najveće na području Balkana u posljednjih 100 godina, javlja Anadolu Agency (AA).

Klimatolog Željko Majstorović iz Meteorološkog zavoda FBiH za Anadolu Agency je izjavio da se situacija sa poplavama i sa padavinama polako smiruje na području BiH.

“Ovo što sada vidimo u BiH, ali i u ostalim zemljama na Balkanu su najveće poplave i padavine u posljednjih 100 do 120 godina. Tačnije, u 120 godina otkada su 1892. godine počela hidrometeorološka mjerenja u BiH, ovo su najveće zabilježene padavine. To se može posebno kazati za područje istočne Bosne gdje je posebno dramatično. Centar ciklona koji je pogodio ne samo BiH nego i Srbiju, posebno Beograd i Vojvodinu, bio je iznad Istočnog Balkana”, rekao je Majstorović.

Naglašava da su padavine ovih dana u BiH i Srbiji dostigle nivo koji je daleko iznad prosječnog nivoa za mjesec maj.

“Majske prosječne padavine su negdje oko 70 i 80 litara po metru kvadratnom. Ovo što sada vidimo je daleko iznad tog nivoa. Na području Sarajeva palo je 175 litara kiše po metru kvadratnom, a u pojedinim dijelovima BiH, kao što je Han Pijesak, taj nivo je 250 litara po metru kvadratnom. U dva dana u BiH i u regiji je palo kiše koliko bi u normalnim okolnostima palo za dva mjeseca”, istakao je bh. klimatolog.

Upravo se čita:  Nakon 14 godina gasi se Al Jazeera Balkans

Najveće padavine i poplave koje su uslijedile ranije su u BiH zabilježene prije 100 do 120 godina, dok su posljednji put padavine bile posebno snažne 1989. godine i 2012. godine kada je palo oko 150 litara odnosno 200 litara na metar kvadratni.

“Zanimljivo je da i u posljednjih 15 do 20 godina imamo oborene rekorde kada je vrijeme i vremenske prilike u pitanju. Prvo su oboreni rekordi u visokim temepraturama pa onda i po vrlo niskim i eto ovo je sada novi rekord koji imamo, najveće poplave tokom posljednjih 120 godina”, ocjenjuje Majstorović.

– Najveće poplave u BiH 1968. godine –

Prema podacima Sektora za hidrologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda, jučer je zabilježen vrlo visok vodostaj rijeke Bosne u području Reljeva gdje je dostigao nivo od 498 centimetara, a veći vodostaj te rijeke od tog nivoa registrovan je 1968. godine kada je iznosio 527 centimetara.

Federalni hidrometeorološki zavod navodi da je i Doboj također 1968. godine bio poplavljen, i, kako navode, to su bile stogodišnje velike vode i samo tada su bili veći vodostaji rijeka.

Hidrolog prognostičar Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije Zorica Barbarosa izjavila je za AA da su poplave koje su posljednjih nekoliko dana pogodile Srbiju najveće u toj zemlji u posljednjih 100 godina.

“Ovo su jako obilne padavine i vrlo je ozbiljna situacija na području Srbije kao i u Bosni i Hercegovini. Ovo su maksimalne padavine i poplave koje nismo u Srbiji doživjeli u posljednjih nekoliko decenija. Slično je bilo i 2010. godine. Ali sada smo u pojedinim dijelovima Srbije zabilježili maksimalne vodostaje koji prijete lokalnom stanovništvu i poljoprivrednim usjevima”, kazala je Barbarosa.

Upravo se čita:  MUP Srednjobosanskog kantona dobio 99 novih policajaca

Napominje kako su u Srbiji pale količine kiše koje bi u normalnoj situaciji pale tokom dva mjeseca.

“Posljednjih nekoliko dana kiša je konstantno padala i to su velike količine kiše. Na području Beograda padalo je 160 litara na metar kvadratni što je rekordno za ovo područje. Ali i na drugim dijelovima Srbije posebno u Vojvodini stanje je slično”, napomenula je Barbarosa.

Na teritoriji Srbije do sada je zbog poplava evakuisano oko 7.000 osoba, a prema posljednjem izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslava, povrijeđeno je 20 osoba, dvije se vode kao nestale. Bujice su odnijele tri života, a bez struje je više od 300.000 domaćinstava. Nastave nema u oko 400 škola u Srbiji, od kojih je većina u Beogradu i Valjevu.

– Najveća poplava u Srbiji 1965. godine –

Ipak, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije najveća poplava u Srbiji dogodila se 1965. godine kada se izlio Dunav.

“Tada je vodom bilo zahvaćeno oko 150.000 hektara zemlje, 16.000 kuća i 214 kilometara puta. Skoro svake godine poplave najviše pogađaju naselja u Vojvodini, dok se u Srbiji najčešće izlijeva rijeka Morava”, naveli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Dodaje se da su se velike poplave u Srbiji desile i 2006. godine kada je pričinjena materijalna šteta iznosila skoro 36 miliona eura.

Upravo se čita:  Donald Trump poslao pismo Predsjedništvu BiH: Od 1. augusta SAD uvodi carine od 30 posto našoj zemlji

“Velike poplave širom Srbije dogodile su se i 2006. godine. Oko 225.000 hektara obradivog zemljišta tada je bilo poplavljeno, a ukupna šteta je iznosila oko 35,7 miliona eura. Također, u aprilu 2005. godine u centralnom Banatu, ogromna poplava je nanijela štetu u iznosu od 12,6 miliona eura”, ističu iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.

Nakon ove poplave, vlasti Srbije potrošile su tri miliona eura na radove za zaštitu od poplava i prirodnih katastrofa.

– Najveća poplava u Hrvatskoj iz 1964. godine odnijela 17 života –

Osim u ovim zemljama regiona, velike prirodne katastrofe dogodile su se ranije i u Hrvatskoj, a posebno vodena stihija iz 1964. godine koja je odnijela i nekoliko života.

Prema izvještaju Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske (DHMZ), jedna od najvećih poplava u Hrvatskoj desila se u oktobru 1964. godine na području Zagreba.

“Tada je registrovan apsolutno najviši vodostaj Save kod Zagreba od 514 centimetara, kome odgovara protok od 3.128 prostornih metara u sekundi. Štete od te poplave bile su 17 ljudskih žrtava, 40.000 osoba je ostalo bez krova nad glavom, 10.000 potpuno uništenih stanova i 3.297 privrednih objekata, 120 oštećenih preduzeća, dva kilometra autoputa. Zauvijek je izgubljeno 65 posto građevinskog materijala iz skladišta, uništena je 61 trafostanica i još mnogo drugih objekata. Te godine direktne materijalne štete od poplava u Hrvatskoj iznosile su 8,19 posto nacionalnog dohotka”, navodi se u izvještaju.

Izdvajamo

Izdvajamo

Nakon 14 godina gasi se Al Jazeera Balkans

Nakon četrnaest godina uspješnog rada na Balkanu gasi regionalni televizijski projekat Al Jazeera Balkans, objavio je portal Klix.ba. Riječ je...

Još vijesti za vas