„Trideset godina prošlo je od zločina koji je kulminacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu“, rekao je Bećirović pred prisutnim porodicama žrtava, predstavnicima međunarodne zajednice i brojim građanima. „Trideset godina bola, tuge i patnje. Trideset godina borbe za istinu i pravdu. Trideset godina hrabre i nepokolebljive borbe Majki Srebrenice.“
Bećirović je podsjetio da je ove godine prvi put Generalna skupština Ujedinjenih nacija obilježila 11. juli kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Zahvalio je svim državama koje su podržale Rezoluciju, ističući da ona nije važna samo za BiH nego i za cijeli svijet.
U svom govoru osvrnuo se i na opasnosti koje, prema njegovim riječima, ni danas nisu nestale.
„Ideologija i politika koje su dovele do genocida još prijete i ne smiju se podcjenjivati. Bošnjaci kao narod nisu otklonili opasnost od novog genocida. Zločin genocida može zaustaviti samo jaka država i ljudi koji su spremni da je brane“, upozorio je.
Posebno je istakao odgovornost tadašnjeg režima u Beogradu i Slobodana Miloševića. „Bez vojne, logističke, finansijske i druge podrške iz Beograda ne bi bilo moguće izvršenje genocida. Originali zapisnika Vrhovnog savjeta odbrane svjedoče da je tadašnje rukovodstvo Srbije znalo šta se događa“, kazao je Bećirović, podsjetivši na riječi jednog člana Savjeta odbrane koji je rekao da bi „zapisnici mogli deset godina držati Srbiju pod sankcijama“.
„Svijet mora znati ove činjenice“, poručio je. „Bosna i Hercegovina se ne može braniti šutnjom, već argumentiranim i odlučnim kazivanjem istine.“
Bećirović je upozorio i na aktuelnu propagandu protiv BiH, navodeći da se pokušava oživjeti prljava retorika iz devedesetih godina s ciljem diskreditiranja Bošnjaka i države Bosne i Hercegovine. „Zapad i BiH ovaj put moraju ozbiljno i na vrijeme shvatiti namjere ponovnog pokretanja manipulantske i opasne propagande.“
Govoreći o budućnosti, član Predsjedništva BiH pozvao je rukovodstvo Srbije da konačno odbaci politiku ugrožavanja suvereniteta Bosne i Hercegovine i da odnose grade na temelju ravnopravnosti i međusobnog poštovanja. „To je zajednički interes građana obje države“, istaknuo je.
Na kraju obraćanja Bećirović je poručio: „Uprkos počinjenom genocidu i izvršenoj agresiji, nismo se predali, nismo poklekli i nikada nećemo. Mir nije siguran ako ga ne branimo. Istina nije neuništiva ako je ne pamtimo i ne čuvamo. Pravde nema ako se za nju ne borimo.“
Komemoracija je završena kolektivnom dženazom i ukopom žrtava, čiji su posmrtni ostaci pronađeni i identificirani u proteklih godinu dana. Na današnji dan prije trideset godina, u julu 1995, u genocidu u Srebrenici ubijeno je više od osam hiljada Bošnjaka.