Roditelji se pripremaju za novu školsku godinu: Školska oprema sve veći izazov za kućni budžet

Preporučeno

Nemojte propustiti

Roditelji školaraca već počinju s pripremama za novu školsku godinu, što uključuje posjete knjižarama i radnjama. U ovoj situaciji, troškovi opreme postaju sve veće opterećenje za domaće budžete, posebno za porodice sa više djece.

U skladu s dolaskom nove školske godine, mnogi roditelji već razmišljaju o neophodnim stvarima za svoje školarce. Troškovi kao što su torbe, sveske, olovke, bojice, pernice, te odjeća i obuća često predstavljaju značajan finansijski teret. Za porodice koje imaju dvoje ili više djece, ukupni troškovi mogu biti pravi udar na kućni budžet.

U okviru priprema za školu, posebnu pažnju privlače školske torbe ukrašene popularnim crtanim junacima i logotipima poznatih brendova. Dok djeca obično biraju torbe po izgledu, roditelji sve više naglašavaju važnost kvalitete, težine i izdržljivosti torbi koje će trajati nekoliko godina.

Upravo se čita:  Reis Kavazović: Sarajevo će podržati jedinstvo Islamske zajednice u Srbiji nakon potpisivanja povelje

Zbog sve većih troškova, mnogi roditelji nastoje rasporediti kupovinu. Prvo nabavljaju osnovne stvari koje su neophodne za početak nastave, dok se dodatne sveske, pribor, odjeća i obuća kupuju kasnije, kada se za to skupi dovoljno novca.

Sve češće se dešava da roditelji prilikom odlaska u kupovinu pregledaju školske stvari koje su ostale od prethodne godine. Očuvane torbe, pernice i drugi pribor ponovo pronalaze mjesto u školskoj opremi, dok se kupuje samo ono što je zaista potrošeno, oštećeno ili je dijete preraslo.

Upravo se čita:  Bingo City Centar otvorio Trend zonu: Moderna modna ponuda na više od 300 kvadratnih metara

Ovakva praksa postaje neizostavni dio priprema za školu, jer mnogim porodicama više nije pitanje izbora nego način da se početak školske godine finansijski izdrži.

Prvi septembar ostaje jedan od najuzbudljivijih dana u godini za školarce, obilježen novim razredom, prijateljima i nastavnicima. Dok mališani biraju svoje omiljene likove i boje, roditelji se suočavaju s izazovima koje nosi novi školski ciklus.

Za djecu je septembar novi početak, a za roditelje predstavlja novu značajnu stavku u njihovom kućnom budžetu.

Izdvajamo

Izdvajamo

Elektroprivrede FBiH ostvarile dobit od 37,6 miliona KM: Uloženo više od 132 miliona KM u razvoj i modernizaciju

Obje elektroprivrede u Federaciji Bosne i Hercegovine završile su prvu polovicu 2026. godine sa pozitivnim finansijskim bilansom, ostvarivši ukupnu...

Još vijesti za vas