Petak, 4 srpnja, 2025

Delegacija EU poručila vlastima: Rezervni sastav policije u RS-u nepotreban, fokusirajte se na evropski put BiH

Preporučeno

Na odluku o formiranju rezervnog (pomoćnog) sastava policije RS-a reagovao je i britanski ambasador u BiH Julian Reilly poručujući, između ostalog, da ona vodi ka eskalaciji te da je treba preispitati

Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini izražava žaljenje zbog jučerašnjeg usvajanja izmjena i dopuna Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima entiteta Republika Srpska u Narodnoj skupštini RS (NSRS) čime se otvara put uvođenju rezervnog sastava policije.

Iz Delegacije EU smatraju da je ovaj korak u trenutnom okruženju nepotreban i kontraproduktivan te nosi rizik daljeg produbljivanja podjela u Bosni i Hercegovini.

“U vrijeme kada postoji veliki broj upražnjenih radnih mjesta u policijskim organima širom Bosne i Hercegovine, EU podstiče nadležne organe da rade na iznalaženju sistemskih rješenja za taj problem na način koji će osigurati dugoročnu održivost, uz istovremeni angažman na unapređenju međusobne saradnje i koordinacije svih policijskih organa, u cilju jačanja sigurnosti i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije”, naveli su.

Upravo se čita:  Elektroprivreda BiH predstavila prijedlog za poskupljenje struje: Evo koliko će poskupiti za najveći broj domaćinstava

Zatim su se osvrnuli i na evropski put BiH pogotovo u kontekstu ove odluke koja je donesena u NSRS.

“Nakon odluke Vijeća EU o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, EU očekuje od svih političkih aktera u zemlji da svoje napore usmjere na reforme potrebne za napredak na evropskom putu”, zaključili su.

Na odluku o formiranju rezervnog (pomoćnog) sastava policije RS-a reagovao je i britanski ambasador u BiH Julian Reilly poručujući, između ostalog, da ona vodi ka eskalaciji te da je treba preispitati.

Upravo se čita:  Nakon zahtjeva za poskupljenje: Elektroprivreda BiH za kampanju o štednji struje daje 134.550 KM

Podsjećamo, jučer su na sjednici NSRS usvojene izmjene zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS-a čime se zapravo uvodi rezervni (pomoćni) sastav policije.

Važno je istaći da je i opozicija iz RS-a također bila protiv formiranja rezervnog (pomoćnog) sastava policije na području ovog entiteta pa su tako i ranije, ali i tokom jučerašnje sjednice NSRS-a.

Opozicija smatra da je zakonsko rješenje besmisleno i da mu je cilj stvaranje “stranačke vojske SNSD-a“.

“Odnosi u BiH su loši, atmosfera straha je prisutna i nije pravo vrijeme za ovakav potez”, poručio je jučer šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga.

Upravo se čita:  Jeste li spremni za osvježenje? Objavljena detaljna prognoza do 18. jula - prvo kiša pa opet 'pakao'

I drugi opozicioni političari su imali isto ili slično mišljenje dok je ministar untrašnjih poslova RS-a Siniša Karan donošenje te odluke pravdao time da je razlog uspostavljanja pomoćnog sastava policije podizanje sigurnosti na viši nivo, posebno u periodima hitnih stanja izazvanih humanitarnim krizama. U prethodnom periodu svjedočilo se, kako je rekao, iznenadnim opasnostima po život, zdravlje i imovinu stanovništva izazvanih prirodnim ili ljudskim faktorima, odnosno elementarnim nepogodama u vidu velikih poplava, požara, klizišta i drugih nepredvidivih situacija koje su se dešavale širom RS.

Izdvajamo

Izdvajamo

Detalji dolaska u Sarajevo: Dodik se “predao” Sudu BiH, sam došao u prostorije Suda, a onda mu oni ukinuli pritvor

Kako saznaje portal "Dnevnog avaza" Milorad Dodik se praktično predao Sudu BiH, odnosno Tužilaštvu BiH. On je danas sam došao...

Još vijesti za vas