U više od 70 posto domaćinstava u Bosni i Hercegovini, građani električnu energiju troše unutar najniže, tzv. zelene tarife, što znači da je prosječno mjesečno povećanje cijene svega nekoliko maraka, saopštili su iz Elektroprivrede BiH, reagujući na, kako navode, netačne informacije i polovične tvrdnje koje su se pojavile u pojedinim medijima.
Posebno ističu kako je pogrešna informacija da je prag zelene tarife postavljen na 300 kilovat-sati, te pojašnjavaju da je stvarni limit 350 kWh. Ova korekcija je, kako tvrde, uvedena s ciljem dodatne zaštite višečlanih porodica koje i dalje ostaju u okviru najpovoljnijeg obračuna električne energije.
U vezi sa tvrdnjama o nelegalnosti novog tarifnog modela, iz EP BiH napominju da je sve regulisano važećim pravilnicima i zakonima, konkretno Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena. Napominju i da trenutna cijena usluge javnog snabdjevača ne pokriva stvarne troškove, te da ta razlika, koja iznosi 11 posto između nabavne i prodajne cijene, trenutno pada na teret Elektroprivrede BiH. Time se, kako navode, štite krajnji korisnici od naglih i većih poskupljenja.
Ipak, poručuju da svako dodatno povećanje potrošnje stvara potrebu za kupovinom skuplje električne energije na tržištu, što bi moglo uzrokovati rast cijena za potrošače. Zbog toga konstantno apeluju na racionalno korištenje električne energije, jer dodatna povećanja nisu u interesu ni potrošača ni samog preduzeća.
Pored toga, podsjećaju i na dugogodišnje izazove u energetskom sektoru – poput hroničnog nedostatka uglja za termoelektrane i nagomilanih dugova rudnika koji su dostigli iznos od oko 1,3 milijarde maraka. Uprkos tome, ističu kako Bosna i Hercegovina još uvijek ima jednu od najnižih cijena električne energije u regionu, i to zahvaljujući izdvajanju sredstava za zbrinjavanje rudara, zatvaranje rudnika i subvencije za socijalno ugrožene kategorije.
Razlike u cijenama električne energije unutar BiH, koje postoje već decenijama, sada sve češće postaju tema rasprava, iako ozbiljnijih pokušaja za njihovo usklađivanje još uvijek nema. U tom kontekstu, EP BiH navodi da je pokrenuta inicijativa za zajednički rad državnih i entitetskih ministara, direktora svih elektroprivreda i regulatornih tijela, s ciljem jačanja energetskog sektora i pravednijeg određivanja cijena. Prvi sastanci u tom pravcu već su održani i došlo je do približavanja stavova.
Kada je riječ o različitim cijenama električne energije u BiH, one su rezultat razlika u strukturi proizvodnje. Dok EP BiH većinu energije proizvodi iz termoelektrana, koje su tri puta skuplje u odnosu na hidroelektrane, EP RS ima ravnomjeran omjer između termo i hidro izvora, dok EP HZHB dominantno koristi hidroenergiju. Ova struktura proizvodnje, uz administrativne prepreke za razvoj obnovljivih izvora, dodatno usložnjava situaciju za EP BiH, koja se, kako ističu, nalazi u najnepovoljnijem položaju.