Članovi Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH održali su danas radni sastanak s guvernerkom Centralne banke BiH Jasminom Selimović i viceguvernerom Emirom Kurtićem u vezi s predmetom „Viaduct protiv BiH“.
Na sastanku su razmijenjene informacije o pravnim i finansijskim posljedicama arbitražnog postupka, posebno u kontekstu moguće ugroženosti imovine Centralne banke BiH na osnovu presude Općinskog suda u Mostaru, kao i širim posljedicama po monetarnu i finansijsku stabilnost države.
“Centralna banka BiH održala sastanak sa članovima zajedničke komisije, izložili smo retrospektivu u slučaju Viaduct. Sve do trenutka dok ovaj slučaj ne bude riješen, ne izvršavamo transfer dijela čistog profita”, navela je.
Guvernerka Selimović izložila je retrospektivu poznatih činjenica članovima Komisije, naglasivši da Centralna banka BiH nije strana u ovom postupku te da su, preko Pravobranilaštva BiH, u zakonskom roku uložili prigovor na rješenje o zapljeni imovine u Mostaru. Istakla je i odlučnost rukovodstva banke da zaštiti njenu imovinu i sačuva finansijsku stabilnost države.
Selimović je ponovila i jedinstven stav svih članova Upravnog vijeća Centralne banke da, na osnovu odredbi Zakona o Centralnoj banci BiH, neće izvršiti uplatu dijela ostvarene dobiti u iznosu od 244,3 miliona KM na račun Ministarstva finansija i trezora BiH dok postoji rizik za imovinu Centralne banke i stabilnost sistema.
“Ostajemo opredjeljeni da zaštitimo interes Centralne banke BiH. Imamo obavezu da zaštitimo finansijski sistem BiH, i to i radimo”, jasna je Selimović.
Članovi Komisije pružili su bezrezervnu podršku odlukama Centralne banke BiH i njenog rukovodstva, naglasivši potrebu za hitnim i ozbiljnim angažmanom Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta kako bi se cijeli slučaj u potpunosti ispitao i odgovorni za eventualnu korupciju, nečinjenje i nesavjestan rad adekvatno sankcionisali.
Zaključci sa sastanka bit će sistematizovani i usvojeni na narednoj sjednici Komisije.