Ponedjeljak, 21 srpnja, 2025

Ljekari upozoravaju: Opasna bakterija širi se evropskim morima, može izazvati teške posljedice

Preporučeno

Najveći rizik imaju osobe oslabljenog imuniteta te oni s hroničnim bolestima jetre. Kod njih zaraza može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput infekcija krvotoka, sepse, pa čak i teških infekcija mekog tkiva koje mogu zahtijevati amputaciju

Tokom vrhunca ljetne sezone, dok evropske plaže bilježe veliki broj posjetilaca, zdravstvene institucije izdaju ozbiljno upozorenje zbog širenja bakterije koja se razvija u toplim i bočatim vodama. Riječ je o bakteriji iz roda Vibrio, koja se sve više pojavljuje u vodama Evrope zbog porasta temperature mora, prenosi Index.hr.

Prema izvještaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), ove bakterije su ranije bile ograničene na područje Baltičkog mora, ali su sada zabilježene i u Sjevernom moru, pa čak i na mnogim zatvorenim kupalištima širom kontinenta. Razlog tome su klimatske promjene koje uzrokuju porast temperature i pad saliniteta mora – idealne uslove za razmnožavanje ovih mikroorganizama.

Vibrio bakterije prirodno žive u obalnim područjima gdje se miješaju slatka i slana voda. Infekcija poznata kao vibrioza najčešće se prenosi konzumiranjem sirovih ili nedovoljno kuhanih morskih plodova, osobito školjki, te kontaktom zagađene vode s otvorenim ranama, uključujući posjekotine i svježe piercinge.

Najveći rizik imaju osobe oslabljenog imuniteta te oni s hroničnim bolestima jetre. Kod njih zaraza može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput infekcija krvotoka, sepse, pa čak i teških infekcija mekog tkiva koje mogu zahtijevati amputaciju.

Iako su slučajevi vibrioze i dalje rijetki u Evropi, stručnjaci upozoravaju na zabrinjavajući trend rasta. Tokom izuzetno toplog ljeta 2018. godine zabilježeno je čak 445 slučajeva, što je višestruko više od prosjeka od 126 slučajeva godišnje u periodu od 2014. do 2017. godine. Istovremeno se napominje da stvarni broj oboljelih može biti i veći zbog nedovoljne prijave slučajeva.

Kako bi se smanjio rizik od zaraze, ECDC savjetuje izbjegavanje sirovih školjki i preporučuje da se svi morski plodovi termički dobro obrade. Osobe koje imaju otvorene rane ili svježe probušene dijelove tijela trebaju izbjegavati kupanje u bočatim ili morskim vodama, a ukoliko to nije moguće – preporučuje se zaštita rana vodootpornim zavojem.

Građanima se preporučuje da prate moguće simptome i da potraže ljekarsku pomoć ako se nakon kupanja ili konzumacije morskih plodova jave znakovi infekcije.

Izdvajamo

Izdvajamo

Hitna pomoć KS imala skoro 1.500 pacijenata tokom vikenda, ljekari upozoravaju na toplotni val

Tokom proteklog vikenda, Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo zbrinuo je ukupno 1.493 pacijenta. Od tog broja, 891...

Još vijesti za vas