Subota, 27 srpnja, 2024

Podravka povlači kocke za juhu sa tržišta BiH

0

Podravka povlači seriju proizvoda Masne kocke, sa tržišta Bosne i Hercegovine.

Iz Podravke navode da, u skladu sa odgovornim poslovanjem i odnosom sa potrošačima, povlače Kokošije kocke retro neto mase 120 grama, serije 0107241 i Goveđe kocke promo mase 120 grama i serije 0507241.

– Razlog povlačenja proizvoda je potencijalna kontaminacija, uslijed mehaničkog oštećenja stroja. Molimo potrošače, koji eventualno posjeduju te proizvode, da ih vrate u trgovinu gdje su i kupljeni – saopćeno je.

Kojović tvrdi da ga je u Sarajevu fizički napao taksista

0

Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentu BiH objavio je danas na društvenim mrežama da ga je u Sarajevu napao taksista jedne sarajevske taksi kompanije.

“Čekam danas taxi ispred SCC-a. Primijetim da starija žena s dvije djevojčice takođe čekaju, arapski turisti. One stoje s podignutom rukom ali taksisti (najmanje deset praznih) ne staju. Podignem ruku, taksi mi odmah stade. Kažem vozaču, ova porodica je prije mene čekala i zovem ih da uđu.

Taksista se počne derati “Njih neću da vozim”. Ne kaže zašto, samo ponavlja njih neću voziti. Gledam ima li licencu na šajbi – nema. Pitam za ime i prezime. U tom trenutku on me počinje udarati, psovati i gurati iz auta. Izlazi i dolazi na moju, suvozačevu stranu. Vuče me za sako, udara nogom”, navodi Kojović.

“Idem u policiju. Vrlo ljubazno uzeše podatke o svemu i odoše da ga traže. Rasista koji me je fizički napao obavlja javni taksi prevoz u Sarajevu”, poručuje Kojović.

“PS. Ni drugi taksisti im nisu htjeli stati. To je lice Sarajeva koje ovakvi taksisti pokazuju svijetu. Moramo se, zajedno, boriti protiv loših ljudi”, dodao je Kojović.

Njemačka željeznička kompanija Deutsche Bahn gasi 30.000 radnih mjesta

0

Njemačka željeznička kompanija Deutsche Bahn izvijestila je o znatno većem gubitku u prvoj polovini godine i najavila da će u idućih pet godina ugasiti oko 30.000 radnih mjesta.
Od januara do juna Deutsche Bahn poslovao je s neto gubitkom od 1,2 milijarde eura, više nego trostruko većim u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Prihod mu se smanjio za tri posto, na 22,3 milijarde eura.

Kompanija je i prošlu godinu zaključila u minusu od 2,4 milijarde eura, otprilike deset puta većem nego u 2022., istaknuvši ulaganja u modernizaciju pruga, visoke troškove energije, zaduživanja i štrajkove.

Ulaganja su u prvih šest mjeseci dosegnula 7,3 milijarde eura i bila su viša za 18 posto nego lani.

Njemački logistički div ulaže u infrastrukturu uz podršku vlade, a među utezima poslovanju uprava ističe i štrajkove i probleme s održavanjem.

Vlada je grupi već isplatila tri milijarde eura, pa je neto finansijski dug na kraju juna bio manji za milijardu eura nego lani, napominju.

Svi dijelovi poslovanja Deutsche Bahna moraju ponovo poslovati u plusu, naglasio je glavni finansijski direktor Levin Holle.

– Da bismo to postigli, moramo značajno poboljšati troškovnu efikasnost – rekao je Holle i dodao da im je cilj smanjiti broj stalno zaposlenih u idućih pet godina za oko 30.000.

Planirani broj otkaza otprilike odgovara “prirodnoj fluktuaciji” radnika tokom perioda od dvije godine, ustvrdio je Holle i dodao da će samo u ovoj godini ugasiti 1.500 administrativnih radnih mjesta.

– U budućnosti moramo pružati više željezničkih usluga s manje ljudi – rekao je finansijski direktor Deutsche Bahna, dodavši da će im u administrativnim “procesima” pomoći digitalizacija i automatizacija.

Iz BH Meteo upozoravaju: Vraćaju nam se ekstremne vrućine, ponovo će lokalno biti 40 stepeni

0

Na Facebook stranici BH Meteo najavili su ponovni dolazak esktremnih temperatura u Bosnu i Hercegovinu.

“Osvanulo je svježe julsko jutro kakvih je falilo u dosadašnjem dijelu ljeta.

Na Bjelašnici (Rakitnica) svega 5°C, a i u nizinama većeg dijela zemlje temperature su se jutros nakon dužeg vremena spustile ispod 15°C.

Nakon kraćeg predaha, od sutra ponovo vrućine.

Vikend nam donosi dnevne temperature lokalno oko 40°C. Do kraja mjeseca bez značajnije kiše uz nastavak suše”, napisali su na Facebook stranici BH Meteo.

Kazne u saobraćaju u Hrvatskoj: Za blicanje vozilu ispred 260 eura

0

Ljeto je period u godini kada je na hrvatskim cestama, a pogotovo autocestama, promet najgušći. Zbog korištenja godišnjeg odmora vozači ljeti najčešće odlaze na duža putovanja i provode u svojim automobilima više vremena nego u drugim dijelovima godine.

Zbog toga je i mogućnost dobivanja kazne ako se ne poštuju prometna pravila i pravne norme koje reguliraju ponašanje u cestovnom prometu veće. Gužve na cestama, velike vrućine ili nervoza zbog dugačke vožnje mogu vozačima smanjiti koncentraciju, stoga vam donosimo savjete kako što sigurnije putovati na odmor, jer, sigurnost na cestama jest, dakako, najvažnija i koje vas kazne očekuju ako prekršite pojedine propise, piše Večernji list.

Primjerice, odlučili ste uštedjeti na cestarini putovanjem državnom cestom na svoje ljetno odredište umjesto autocestom.Tada nemojte juriti, jer osim što brzom vožnjom ugrožavate svoju sigurnost, sigurnost svojih putnika i svih ostalih sudionika u prometu, možete dobiti kaznu koja je mnogo veća od cijene cestarine. Već za prekoračenje brzine do 10 km/h u naselju kazna iznosi 30 eura, što je više od cijene cestarine za vozilo od Zagreba do Splita (26,40 eura).

Kazne za prekoračenje brzine

Kazna od 60 eura predviđena je za prekoračenje od 10 do 20 km/h, a 130 eura za 20 do 30 km/h. Od 290 do 920 eura kazna je za prekoračenje od 30 do 50 m/h, a 1320 do 2650 eura ili kazna zatvora do 60 dana za one koji voze više od 50 km/h od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine. Na autocesti i brzoj cesti kazne za brzinu su nešto blaže: od 10 do 30 km/h 60 eura, od 30 do 50 km/h 260 eura, a preko 50 km/h od 660 do 1990 eura. Stoga, nikako se ne isplati juriti i riskirati sigurnost te plaćanje kazne.

U špicama turističke sezone, naročito vikendima, na autocesti se stvaraju zastoji i kolone, što je sasvim normalno. Budite strpljivi i nikako ne pomišljajte na vožnju u zaustavnoj traci, što je jedna od najopasnijih radnji na autocesti. Zasigurno je svaki vozač koji se našao u koloni koja stoji na autocesti pomislio kako bi bilo sjajno da u tom trenutku obiđe kolonu praznim zaustavnom prometnom trakom, a vjerovatno ste nekad i vidjeli da to neki vozači i čine. Ne pokušavajte!

I to ne samo zbog kazne od 260 eura, već zbog svoje i tuđe sigurnosti, jer za ozbiljnu nesreću je dovoljno da jedan od vozača u koloni pomisli isto što i vozač koji pretječe po zaustavnoj traci ili se samo želi propisno zaustaviti u zaustavnoj traci. Kako vozači ne očekuju da ih neko pretječe po zaustavnoj traci, velika je mogućnost da to neće ni provjeriti, a tada je nesreća neizbježna. A za nesreću može biti dovoljno i da samo suvozač iz automobila u koloni u desnoj traci otvori vrata automobila kako bi se rashladio. Lijeva prometna traka je preticajna traka i obveza je vozača da se nakon pretjecanja vrati u desnu prometnu traku.

Kazna od 260 eura

Zakon kaže “autocestom se vozila moraju kretati desnom prometnom trakom ako nije zakrčena vozilima u koloni”, a ako to ne učini prijeti mu kazna od 260 eura. Istovjetna je kazna od 260 eura propisana i za vozača koji “blica” vozilu ispred sebe, jer Zakon kaže da” vozač ne smije požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova”. Dakle, blicati vozilu ispred sebe kao znak da ga želite preteči ne smijete ni kad nema gužve na autocesti. Kazna od 260 eura je propisana i za slalom vožnju na autocesti.

Noviji automobili imaju mogućnost telefoniranja bez korištenja ruku, što je dopušteno za vrijeme vožnje, no automobili su u prosjeku stari 14 godina i velika većina auta u Hrvatskoj nema ugrađen takav uređaj. Dobra je vijest što se može ugraditi u svako vozilo, pa ako mislite telefonirati u vožnji svakako to učinite.

No, sve je više onih koji pametni telefon koriste u vrijeme vožnje ne za telefoniranje, već za dopisivanje ili pregledavanje društvenih mreža što je još opasnije jer vozačevu pažnju duže odvaja od ceste i umanjuje mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. Kazna za korištenje mobitela u vožnji iznosi 130 eura.

Velike ljetne vrućine često smeta vozačima, pogotovo ako u automobilu nemaju klima-uređaj.

Kazne zbog nevezivanja sigurnosnog pojasa

Zbog vrućine i znojenja se ljeti neki vozači ne vežu sigurnosnim pojasom, što nikako nije preporučljivo.

Kazna za vožnju bez pojasa jest 130 eura, i vrijedi za sve putnike u vozilu, pa i na one na stražnjim sjedalima, a ne samo za vozača. Istovjetna kazna od 130 eura propisana je i za vozača koji u vozilu prevozi djecu do 150 cm visine ako nisu smješteni u posebnoj sjedalici ili postolju. Bez obzira na kaznu, nemojte nikako to činiti ni na najmanje udaljenosti, jer za djecu može biti vrlo opasno.

Za vrijeme nesnosnih ljetnih vrućina mnogi vozači ostavljaju otvoren prozor kako bi se izbjeglo pregrijavanje automobila. To je razumljiv potez ako vam je automobil pod nadzorom, no nemojte to činiti i ostavljati ga izvan nadzora. Osim što vam neko može nešto ukrasti iz automobila, policija vas zbog tog postupka može kazniti. Naime. Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama vozač, prije nego što napusti vozilo, mora poduzeti sve mjere kojima se sprječava da vozilo samo krene s mjesta ili da ga druge osobe pokrenu, a to uključuje gašenje motora, zaključavanje vozila, uzimanje ključa, kao i zatvaranje prozora. Kazna za to je 30 eura.

Ne sjedajte u automobil pod utjecajem alkohola

Dakako, kažnjava se i vožnja s otvorenim prtljažnikom iz kojeg vise stvari i nisu pravilno osigurane ili ako prekrivaju registraciju. Dakle, ne razmišljajte nepropisno prevesti, recimo, SUP ili neki drugi veliki predmet do najbliže plaže, ako niste proučili kako pravilno prevoziti teret u automobilu. Kazna za tablice koje nisu dobro vidljive je 30 eura. Umor za volanom može biti vrlo opasan i već nakon prvih simptoma pospanosti, stanite na prvom odmorištu i ne krećite dalje dok se ne odmorite. Ako je potrebno odspavajte, jer vozačima kojima se to dogodi za volanom, najčešće izazovu fatalne posljedice. Ako vas policija uhvati pospane za upravljačem može vas kazniti sa 130 do 260 eura.

Dakako, ne sjedajte za volan pod utjecajem alkohola, a preporuka jest da ako idete na putovanje ne konzumirate alkohol ni u zakonskim dopuštenim okvirima do 0,5 promila. Podsjećamo, kazna za vožnju pod utjecajem alkohola od 0,50 do 1,00 promila jest od 390 do 660 eura, za vožnju uz 1,00 do 1,50 promila od 660 do 1990 eura, a iznad 1,50 promila od 1320 do 2650 eura ili do 60 dana zatvora. Istovjetna najstroža kazna od 1320 do 2650 eura ili 60 dana zatvora očekuje i vozača koji vozi pod utjecajem droga ili lijekova.

Detalji teške nesreće kod Zenice: Poginuo 29-godišnji mladić iz Travnika

Teretnim motornim vozilom upravljao je P. I. iz Viteza, a na mjestu suvozača bio je P. V., koji je zadobio teške tjelesne povrede i prevezen je u Kantonalnu bolnicu Zenica.

U saobraćajnoj nesreći koja se oko 10.10 sati dogodila na magistralnom putu M-17, u mjestu Janjići kod Zenice, smrtno je stradao 29-godišnji Travničanin – potvrdio je Feni portparol Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić.

U nesreći je sudjelovalo teretno motorno vozilo Mercedes i putničko motorno vozilo Ford, a saobraćaj je zbog policijskog uviđaja potpuno obustavljen na toj dionici puta te se odvija alternativnim pravcima.

Teretnim motornim vozilom upravljao je P. I. iz Viteza, a na mjestu suvozača bio je P. V., koji je zadobio teške tjelesne povrede i prevezen je u Kantonalnu bolnicu Zenica.

“Poginuo je vozač putničkog motornog vozila Ford G. G. T. iz Travnika (r. 1995.)”, kazao je Valentić.

Nije sletio u Sarajevo: Šta se desilo sa avionom koji je iz Kuvajta krenuo za BiH?

0

Avion kompanije Kuwait Airways, koji je u četvrtak, 26. jula, krenuo u 10 sati iz Kuwait Cityja za Sarajevo, nije sletio u Bosnu i Hercegovinu, saznaje portal Radiosarajevo.ba.

Prema prvim informacijama do kojih smo došli, avion za Sarajevo se nakon 27 minuta vratio na početnu destinaciju nakon što je prijavljen tehnički kvar.

Putnicima u avionu, a među njima je bilo državljana Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja, tokom leta, bez većih objašnjenja, javljeno je da se letjelica mora vratiti na poziciju odakle su poletjeli – Kuwait City.

Kako smo saznali, iz Kuwait Airwaysa su samo naveli da je posada leta poduzela sve mjere kako bi osigurala sigurnost svih putnika i članova posade u avionu, piše Radiosarajevo.ba.

“Pokrenuta je istraga kako bi se utvrdio izvor kvara”, dodano je.

Glumac Senad Bašić zabrinuo mnoge i otvorio dušu: ‘Dobro je da sam živ’

0

Senad Bašić, jedan od omiljenih glumaca u Bosni i Hercegovini, nedavno se oglasio nakon dugo vremena.

Kao što je poznato, Senad Bašić se već duži period bori sa zdravstvenim problemima.

U novom snimku koji je objavio putem TikToka, iskoristio je priliku da najavi igranje kultne predstave “Umri muški” u Sarajevu.

“Tanja, Atko i ja 26. 7. u Bosanskom kulturnom centru igramo komediju ‘Umri muški’. Vidimo se”, kazao je Senad Bašić.

Predstava će biti izvedena u okviru festivala Baščaršijske noći s početkom u 20 sati.

Sada je Senad progovorio o svom zdravstvenom stanju u razgovoru za Novu BH.

“Imao sam ozbiljnih zdravstvenih problema i još sam na terapijama. Imao sam tri operacije glasnica, dvije u Zagrebu i jednu u Sarajevu. Tako da jeste moje zdravlje narušeno, ali obzirom na 62 godine i obzirom na sve što sam prošao u karijeri i koliko sam igrao za vfijeme i poslije rata ja samo mogu reći dobro je da sam živ”, rekao je Bašić.

Više o njegovom životu, planovima pogledajte u prilogu Nove BH:

Podsjetimo, Senad Bašić je ranije za IN Magazin rekao da je tokom snimanja filma “Bosanski lonac” dobio ozbiljnu upalu pluća zbog čega je boravio u bolnici u Zagrebu.

S obzirom na to da su ljekari željeli otkloniti mogućnost raka pluća, odmah su mu napravili bronhoskopiju te su mu tada na lijevoj glasnici otkrili leukoplakiju, tzv. leziju usne šupljine. Zatim je išao na operaciju.

Velika pljačka novca u Sarajevu: Iz vozila ukradeno više od 50.000 KM

0

Kako Avaz saznaje, ukraden je novac u vlasništvu ugostiteljskog objekta “Metropolis” prilikom sakupljanja dnevnog pazara.

Pljačka se dogodila ispred “Metropolisa” koji se nalazi kod Katedrale.

Istražiteljima je prijavljeno da je osoba, koja je obilazila objekte i sakupljala dnevne pazare, u jednom momentu ostavila nezaključano vozilo ispred pomenutog objekta u općini Stari Grad.

Ponovo je ušao u objekt da još nešto uzme, a kada se vratio, novca više nije bilo.

Pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo uključeni su u rasvjetljavanju ove krađe.

– Uprava policije MUP-a KS zaprimila je prijavu predmetnog pravnog lica da je dana 15. 7. 2024. godine, u jutarnjim satima, na području općine Stari Grad izvršena krađa gotovog novca, iz parkiranog, nezaključanog vozila – navela je za Avaz Mersiha Novalić, portparol MUP-a Kantona Sarajevo.

Dodala je da policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo rade na rasvjetljavanju i dokumentiranju ovog krivičnog djela.

Kako Avaz nezvanično saznaje, saslušani su svi uposlenici “Metropolisa”, te da još niko nije osumnjičen za ovu pljačku.

Iako se pominjalo da je u vozilu bilo stotinu hiljada maraka, Avaz nezvanično saznaje da je ukradeno više od 50.000 KM.

Utvrđuje se je li neko pratio vozilo koje je sakupljalo dnevni pazar iz ugostiteljskih objekata “Metropolisa”.

Poznato je da je 2021. godine, nakon prihvatanja sporazuma o priznanju krivice, direktor “Metropolisa” Nedžad Rašidagić bio osuđen na godinu zatvora zbog porezne utaje. Sporazumom je od optuženog i firme “Kenna”, u okviru koje posluje ugostiteljski objekt “Metropolis”, oduzeta imovinska korist pribavljena krivičnim djelom u iznosu od 694.663,14 KM.

Sedmogodišnji dječak preminuo nakon operacije krajnika

0

Sedmogodišnji dječak preminuo je u četvrtak, sedmicu dana nakon što je u KB Sveti Duh u Zagrebu operisao krajnike, saznaje se iz bolnice.

Izvijestili su da je dječak preminuo u prostoru reanimacije Objedinjenog hitnog bolničkog prijema KB Sveti Duh.

“Dijete je, sedam dana po učinjenoj tonzilektomiji na Klinici za otorinolaringologiju i hirurgiju glave i vrata KBSD i šest dana po otpustu iz Bolnice, kolima Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije-ispostava Zaprešić, u ranim jutarnjim satima dovezeno bez vitalnih funkcija”, izvijestili su iz bolnice.

Započeta je reanimacija, no dijete je preminulo, piše portal Dnevnik.hr.

Tijelo je prevezeno na Zavod za sudsko medicinsku obdukciju Medicinskog fakulteta u Zagrebu, kako bi se utvrdio tačan uzrok smrti.

Djevojke pokupile infekciju dok su ljetovale na Jadranu: “Pazite se, zarazno je”

0

Ljetni uslovi su idealni za rast i širenje bakterija, vrućina i vlaga mogu povećati znojenje, što može iritirati kožu i stvoriti povoljne uslove za infekciju.

Bila sam na odmoru s prijateljicama i na plaži smo primijetili neku crvenu tačkicu na usni. Mislila sam prvo da mi je herpes kako mi često izbije kad padne imunitet.

Međutim, po povratku kući ta tačkica je počela da se širi i prerasla u plikčiće s vodom.

– Lijepo sam sve dezinfikovala i namazala mast za rane, ali ništa nije pomagalo – priča Splićanka kojoj će ovaj vikend sigurno ostati u gorkom sjećanju.

Odmah je, kaže, otišla kod doktorke, koja joj je rekla da se radi o ‘slatkim krastama’ i prepisala joj antibiotsku mast i antibiotik.

– Rekla mi je da su to slatke kraste ili impetigo, kod odraslih bakterijska infekcija kože koja je najčešće uzrokovana bakterijama Staphylococcus aureus ili Streptococcus pyogenes. Češća je pojava kod djece, ali odrasli takođe mogu razviti ovu infekciju, posebno ako imaju oslabljeni imunitet ili oštećenja na koži. Ljetni uslovi su idealni za rast i širenje bakterija, vrućina i vlaga mogu povećati znojenje, što može iritirati kožu i stvoriti povoljne uslove za infekciju. Iskreno ne znam je li do posteljine u apartmanu, do mora… – rekla je i dodala kako su joj u apoteci rekli da ovo nije prvi slučaj ovog ljeta i kako im stalno dolaze ljudi s istim upitom.

Dodala je kako su i njene prijateljice naknadno razvile iste simptome.

– Meni su kraste na bradi i tijelu, drugoj prijateljici oko usne, trećoj leđa… Dobila sam i temperaturu i sve me svrbi – kaže čitateljka.

– Riječ je o Strafilodermiji ili Streptokodermiji izazvanoj spomenutim bakterijama koja je ljeti vrlo česta i zna se javiti u malim ‘epidemijama’. Kako se lako širi, tako da sam i ove godine u ordinaciji imala dosta pacijenata s tim problemom – odgovara mr. sc. dr Gordana Bubičić-Bajek, dermatovenerolog iz Zadra na informaciju da je na području Splita ove godine zabilježen dosta veliki broj slučajeva ‘slatkih krasti’.

Kaže kako se infekcija najčešće javlja kod djece, obično na koži oko usta i nosa, odnosno na licu, ali može se javiti i na drugim dijelovima tijela. Prvo su to sitne tačkice, nakon čega će se pojaviti plikčići, a kako djeca to često češkaju, lako se prenosi. Tako ako dijete, na primjer, ima neku ogrebotinu na licu, prenijeće bakterije češkanjem i plikčići se mogu pojaviti na širem području lica.

– To obično malo uplaši većinu roditelja, ali nema razloga za strah, jer nije riječ o opasnoj bolesti ni komplikovanom liječenju. Važno je započeti s liječenjem što ranije, čim se plikčići pojave. Tada je najčešće dovoljno liječenje lokalnom primjenom antibiotske masti. U rijetkim slučajevima, kad se infekcija jače proširi, daje se antibiotik oralno i impetigo se povlači za nekoliko dana – zaključuje dermatolog.

Nema puno načina da se spriječi infekcija i pojava impetiga, osim eventualno izdvajanja oboljelog djeteta iz grupe, jer se infekcija širi direktnim kontaktom. Širenju i razvoju bakterija pogoduju toplina i vlaga i ogrebotine ili iritacije na koži lica, jer bakterije tako lakše ulaze u kožu. Infekciji će češće podleći manja djeca i ona oslabljenog imuniteta, ali to nije pravilo, prenose 24sata.

Da li su ugroženi lični podaci građana BiH? Oglasili se iz IDDEEA-e

0

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) demantirala je medijske navode da su padom web stranice IDDEEA-e BiH ugroženi lični podaci građana te da je uzrok hakerski napad.

Naime, web stranica Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka je bila privremeno nedostupna zbog nepredviđenih problema u radu telekomunikacionih usluga. Nakon prijave problema, on je riješen u 23 sata. Zbog vremena potrebnog za propagaciju zapisa DNS servera, tokom današnjeg dana servis će biti dostupan preko svih provajdera, saopćeno je iz IDDEEA-e BiH.

Iz ove agencije poručuju da razloga za brigu nema zbog činjenice da se na web stranici ne nalaze podaci građana.

– Dakle, nije došlo do bilo kakvog hakerskog napada niti je sistem IDDEEA-e na kome se nalaze evidencije i podaci građana Bosne i Hercegovine bio u kvaru. Sistem je u funkciji potpuno bez ikakvih problema – navodi se u saopćenju IDDEEA-e.

Arapski turista divljao jet-skijem u Neumu, pa udario u pedalinu s ljudima

0

Snimak iz Neuma prikazuje dramatičnu nesreću u kojoj je arapski turista na jet-skiju udario u pedalinu s nekoliko ljudi.

Incident se dogodio dok je jet-skijaš vozio velikom brzinom, ne pazeći na druge koji su se u tom trenutku nalazili u blizini.

Na snimku se vidi kako jet-skijaš dolazi velikom brzinom i direktno udara u pedalinu, koja se prevrnula.

Osobe sa pedaline su pale u vodu, piše Crna-hronika.info.

Prisutni na pedalini su se međusobno pitali jesu li dobro ili povrijeđeni.

Ovaj incident ponovo skreće pažnju na važnost poštivanja sigurnosnih pravila na vodi, kako bi se spriječile slične nesreće.

Odsad možete ljetovati u luksuznoj vili Gorana Bregovića, evo koliko će vas to koštati 

0

Osnivač legendarnog “Bijelog dugmeta”, Goran Bregović, nedavno je odlučio da ponudi svim turistima dubokog džepa svoju vilu u crnogorskom Perastu, pa se odnedavno taj luksuzni objekat može naći u ponudi na Booking.com, poznatom portalu za iznajmljivanje nekretnina.

Kao što se može vidjeti i na stranici, vila ima predivan pogled na more i Perast, a može primiti do devet osoba.

U njoj se nalazi nekoliko spavaćih soba od kojih jedna ima veliki bračni krevet, druga soba ima standardni bračni krevet, ostale dvije imaju po dva odvojena kreveta, a preostala jedna ima krevet za jednu osobu i bračni krevet, prenosi Jutarnji list.

Vila se iznajmljuje za nešto više od 1400 eura za noćenje.

Ova Bregovićeva vila vrijedna 2,5 miliona eura ima vanjski bazen i nekoliko terasa na kojima možete ručati, a neke od njih imaju ležaljke na kojima možete odmarati i upijati sunce.

U vilu su dobrodošli i djeca i kućni ljubimci, čiji se boravak ne naplaćuje, ali muzičar svojim gostima ne dopušta pušenje niti organizovanje bilo kakvih zabava. Zidove vile krase brojna umjetnička djela, a u trpezariji se nalazi slika koja prikazuje parodiju Da Vinčijeve “Posljednje večere”.

Takođe, vila se nalazi na udaljenosti od 350 metara od plaže, odnosno, pet minuta hoda.

Autoput bi mogao izolovati jedan bh. grad, traži se reakcija

0

Do kraja godine trebala bi biti okončana procedura izbora izvođača radova za tunel Prenj, odnosno dionicu koja će dramatično skratiti put između Konjica i Mostara.

Planom nabavki definiran rok za dodjelu ugovora za izvođača radova je decembar 2024. godine. Ovo će biti najskuplji projekt na cjelokupnom autoputu i njegova vrijednost bi trebala iznositi blizu milijardu i 100 miliona KM.

Tunel Prenj će biti dug preko 10 kilometara. To će biti najduži tunel u BiH, a deveti u cijeloj Evropi.

Važno je naglasiti da će izgradnjom ove dionice put od Konjica ka Mostaru ići potpuno novom trasom, kroz planinski masiv Prenj. Time će zaobići Jablanicu koja je tradicionalno mjesto u koje svraćaju putnici iz Sarajeva i drugih gradova ka moru.

Postoji zabrinutost da će to negativno utjecati na ovaj grad. O tome smo razgovarali sa načelnikom Jablanice Damirom Šabanovićem. Prema njegovim riječima, izmiještanje trase će, naravno, imati utjecaja na Jablanicu.

– Mi treba da tražimo alternative kako da taj utjecaj bude što manji – kazao je Šabanović za BiznisInfo.ba.

Podsjetio je da sada veliki broj vozila prolazi kroz grad koji ima veliki broj poznatih restorana.

– Autoput će biti skup i treba insistirati kod viših nivoa vlasti da se ulaganja u magistralne ceste nastave. Naš cilj bi trebao biti izgradnja brze ceste prema Tomislavgradu i prema Posušju, te dalje prema Hrvatskoj. Mislim da mi nećemo biti oštećeni, mi smo svakako na raskrsnici puteva – kazao nam je Šabanović.

Na kraju je dodao da Koridor 5C ne povezuje mjesne zajednice, već Srednju Evropu sa Jadransko-jonskom autocestom.

– Treba raditi neke druge stvari, a to je unapređenje naše putne infrastrukture, jer ljudi koriste magistralne ceste, a ne isključivo autoceste – zaključio je načelnik.

Smajić: Bosnom vlada složna ‘petorka’, na tragu ‘srpskog sveta’

0

Euroatlantski put BiH je prije svega u rukama državnih institucija i najveću odgovornost imaju koalicioni partneri “petorke” koji čine vlast (Trojka plus SNSD i HDZ), poručio je delegat Stranke za BiH u Domu naroda Parlamenta BiH Džemal Smajić.

Smajić navodi da drskost i zamjena teza koju ovih dana nude građanima BiH imaju elemente provođenja politike “srpskog sveta”.

– Forto, Konaković i Nikšić nijednom riječju nisu spomenuli Dodika kao ključnog kočničara, nego su se obrušili na političke partije koje se bore za BiH, ali na različit način nego što oni vide.

U tom naletu cinizma spominju i Stranku za BiH, koja ni na jednom nivou vlasti nije učestvovala u donošenju odluka koje su bile preduslov za prihvatanje reformi.

Naprotiv, NiP je skupa sa SDA, koju Konaković kritikuje, u Unsko-sanskom kantonu poslao negativno mišljenje blokirajući politiku svog predsjednika, Konakovića!

Ipak, mislim da Trojka potcjenjuje inteligenciju građana BiH, što će se, nadam se, uskoro pokazati.

Upropastili su sve što su dodirnuli u posljednjih godinu i po dana, a posebno su pogazili dostojanstvo bosanskog čovjeka – ističe Smajić.

Dodaje da u cijeloj priči čudi šutnja člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji se trudi da se razlikuje od svojih koalicionih partnera – trojkaša.

– Izostanak njegove reakcije nije opravdanje, i građani očekuju od Bećirovića da se ogradi od pomenutih diletanata – dodaje Smajić.

Muslimani iz Afrike se obrušili na maturanate medrese iz Bosne i Hercegovine: “Zašto nemaju brade i nose odjeću za koju ne možeš reći jesu li muslimani ili kjafiri”

0

Na društvenoj mreži X objavljen je snimak maturanata medrese iz Bosne i Hercegovine, a u komentarima su ih brojni muslimani iz Sjeverne Afrike napali.

Oni pitaju zašto se u Bosni i Hercegovini nosi “zapadna odjeća” i zašto se “miješaju žene sa muškarcima”.

“Pravi hanefijska medresa ne bi ovo dozvolika”, “jesu li ovo parovi ili samo hodaju jedni pored drugih”, “jesu li ovo njihove žene ili slično”, “zašto se miješaju žene s muškarcima, zašto nemaju brade”, “nemaju brade i nose odjeću za koju ne možeš reći jesu li muslimani ili kjafiri”, “zašto nose zapadnu odjeću”, samo su neki od komentara.

Ahmed, autor snimka, je u drugom postu odgovorio ovim nezadovoljnim muslimanima.

“Moramo shvatiti da ti ljudi dolaze iz različitih sredina i društava. Uvijek gledajte sa vedrije strane, braćo. Bosanac koji je ovo objavio rekao je da je to bila matura islamske škole”, napisao je on.

Ko je Admir Arnautović Šmrk koji je danas uhapšen u Sarajevu

0

Zbog tučnjave u Sarajevu danas je uhapšen Admir Arnautović Šmrk sa još četiri osobe.

Prema nezvaničnim informacijama, on je pretukao državljanina Ujedinjenih Emirata, koji je iz Dubaija, prenosi Dnevni Avaz.

Njegova advokatica Alena Begović tvrdi da on nije učestvovao u tučnjavi i da mu je određeno zadržavanje od 24 sata.

Inače, Admir Arnautović Šmrk se spominjao se ranije spominjao u javnosti kao menadžer Jale Brata i Bube Corellija te je otac repera Inasa.

On se u toku 2022. i 2023. godine nalazio devet mjeseci u pritvoru tokom istrage Tužilaštva BiH, a kasnije su mu izrečene mjere zabrane. Ova istraga do danas nije okončana.

Tužilaštvo je tada navelo da se sumnja da je Arnautović, koji se tereti za organizirani kriminal i neovlašteni promet opojnih droga, novcem dobivenim izvršenjem krivičnih djela kupovao nekretnine, automobile i koristio ih u poslovnim tokovima, prenosi Avaz.

Šmrka se sumnjiči da je u periodu od polovine 2019. do danas na teritoriji BiH, Hrvatske, Austrije, Njemačke, Nizozemske, Belgije, Španije, Južne Amerike, Srbije, Crne Gore, Švicarske, Slovenije, iako je znao da se radi o opojnoj drogi, kao i da nema odobrenje nadležnog organa za nabavku, kupovinu, držanje i prodaju opojnih droga, organizirao međunarodnu kriminalnu grupu koja se kontinuirano bavila neovlaštenim prometom opojnih droga kokain, kanabis i spid.

Arnautović je uhapšen u sklopu istrage o Sky aplikaciji, a on i članovi njegove grupe imali su zaštićene kodove, kako bi dogovarali kriminalne aktivnosti, tvrdi Tužilaštvo.

Influenserica šokirala pratioce: Otkrila da ima samo 25 kilograma

Fanovi influenserice iz Kine su zabrinuti zbog njene pretjerane mršavosti. Naime, ona je objavila da ima samo 25 kilograma.

Oni su joj poručili da možda ima anoreksiju, međutim djevojka tvrdi da to nije tačno.

– Jedem tri obroka dnevno, normalno se hranim, ali jednostavno volim da budem tanka. Zdrava sam i ovako mi je dobro – izjavila je.

Anoreksija je ozbiljan zdravstveni problem čiji su razlozi emocionalne prirode. Pogođena osoba postaje opsjednuta slikom o svom tijelu i često sebe doživljava kao “debelu”, iako je istina suprotna.

Otprilike polovina svih anoreksičnih osoba u nekom trenutku počne da pati od bulimije.

Delegacija EU: BiH je propustila priliku za značajan iznos finansiranja

0

Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini komentirala je neusvajanje Reformske agende.

“Bosna i Hercegovina još uvijek nije dostavila Evropskoj komisiji konačnu verziju Reformske agende.

Stoga je velika vjerovatnoća da Bosna i Hercegovina neće već nakon ljeta dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja u iznosu od sedam posto, što predstavlja propuštenu priliku za značajan iznos ranog finansiranja.

Podstičemo domaće vlasti da bez daljih odlaganja dostave svoju Reformsku agendu kako ne bi u potpunosti propustili ovu priliku.

Komisija nastavlja, po potrebi, pružati podršku nadležnim organima u završetku ovog posla. Prva tranša Plana rasta može se isplatiti tek nakon što se Reformska agenda dostavi i formalno međusobno usaglasi izmedu Evropske komisije i Bosne i Hercegovine.

Plan rasta je podržan novim finansijskim instrumentom, odnosno, Instrumentom za reformu i rast za Zapadni Balkan, u vrijednosti do šest milijardi eura u grantovima i zajmovima za cijeli region”, objavili su iz Delegacije EU u BiH.