Petak, 4 srpnja, 2025

Negiranje genocida s pažljivo probranim riječima: U bosanskohercegovačkom entitetu RS osvanuo plakat s natpisom “Nije bilo…” i “Mi znamo”

Preporučeno

Političari iz bosanskohercegovačkog entiteta RS, iako su još uvijek u stanju blokade institucija BiH, smanjili su broj reakcija na zakon, no član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je prije nekoliko dana istakao kako bi radije otišao u zatvor nego priznao nešto što se nije desilo.

Na području Rogatice tokom vikenda su okačeni plakati kojima se još jednom negira genocid. Na plakatima koji su postavljeni piše “Nije bilo…” i “Mi znamo” čime se između redova, indirektno, upućuje na to da se u Srebrenici, ali i drugim područjima u BiH, nije dogodio genocid, piše Oslobođenje.

Upravo se čita:  Ovo su mnogi čekali sedmicama: U dijelove BiH već večeras stiže osvježenje, evo i gdje

Od Inzkovog nametanja zakona o negiranju genocida prošlo je nešto manje od mjesec dana, ali svakodnevno iz Republike Srpske dolaze nove vijesti koje potiču ili direktno negiraju genocid. Političari iz RS-a, iako su još uvijek u stanju blokade institucija BiH, smanjili su broj reakcija na zakon, no član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je prije nekoliko dana istakao kako bi radije otišao u zatvor nego priznao nešto što se nije desilo.

Iako je zakon stupio na snagu, ljudi širom RS-a i dalje prisustvuju u ovoj nehumanoj kampanji što pokazuju i komentari na sliku plakata koja je objavljena na facebook grupi Srcem za Srpsku. Većina komentara je potvrdila poruku na plakatu, dok je tek nekoliko njih spomenulo riječ genocid u ovom kontekstu. Pitanje koje se nameće jeste hoće li i može li Sud BiH komentare na društvenim mrežama, te komentare koji sasvim otvoreno, ali korištenjem subliminalnih i izvan konteksta poruka, pozivaju na negiranje genocida iskoristi za pokretanje sudskog postupka na osnovu zakona o negiranju genocida.

Upravo se čita:  Nove promjene u obračunu doprinosa u FBiH: Zbirna stopa stupa na snagu od jula 2025.
Komentari na facebook stranici Srce za Srpsku

A u Rogatici, gdje je postavljen ovaj bilbord kojim se evidentno negira genocid počinjeni su neki od najtežih ratnih zločina. Za zločin protiv čovječnosti na 20 godina zatvora osuđen je Dragoja Paunović. On je osuđen za ratni zločin jer je u periodu od maja do septembra 1992. izvršio progon bošnjačkog stanovništva. Naredio je da se veže 27 Bošnjaka koje je koristio kao živi štit, koji su potom strijeljani.

Upravo se čita:  Muskovi sateliti na nebu iznad BiH: Građani širom zemlje snimali neobičan prizor

Također treba izdvojiti i masakr u Pakleniku kod Rogatice gdje je ubijeno 50 Bošnjaka koji su bježali iz Višegrada, ali su sistemski iz autobusa izdvojeni i ubijeni. Optuženi za ovaj zločin su Mitar Vasiljević, Nenad Tanasković, Sredoje i Milan Lukić te Predrag Milisavljević, piše Oslobođenje.

Komentari na facebook stranici Srce za Srpsku

Izdvajamo

Izdvajamo

Zatvara se njemačka firma u Srbiji, spremno čak 1.900 otkaza

Zbog nedostatka dugoročne, strateški i finansijski održive perspektive, Leoni je donio odluku da u narednim mjesecima prvo smanji, a...

Još vijesti za vas