Podršku vetu Cvijanović na zaključke koje su na sjednici Predsjedništva BiH usvojile njene kolege Denis Bećirović i Željko Komšić, večeras su dala 64 poslanika, dok ih je pet bilo protiv.
Uoči sjednice, čelnik PDP-a Draško Stanivuković obznanio je da će stranka na čijem je čelu podržati veto, a isto su nagovijestili i iz SDS-a.
Cvijanović je tokom svog obraćanja rekla da je pokrenula mehanizam zaštite vitalnog entitetskog interesa jer smatra da je institucionalni odgovor kroz NSRs “najbolja brana pokušajima da se Predsjedništvo BiH iskoristi za političke obračune”.
Čelnik Rs i SNSD-a Milorad Dodik je kazao da će poslanici te stranke podržati veto Cvijanović, baš kao što su to radili i prije, dodajući kako “nije riječ o zaštiti Cvijanović, već člana Predsjedništva BiH i glasa Rs”.
Prvi čovjek NSRs Nenad Stevandić je ustvrdio da se radi o vitalnom nacionalnom interesu Rs koji mora biti zaštićen.
Premijer Rs Radovan Višković istakao je da “sporni zaključci dva člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića danas treba da budu odbijeni, jer su neustavni i provokacija prema Rs, njenim institucijama i građanima”.
Višković je dodao da “sporni zaključci, o kojima se danas raspravlja, idu ka podređenosti entiteta, što je nedopustivo”.
– Ako sad pokažemo da su Bećirović i Komšić jači od Rs uvlačenjem nekog iz opozicije u svoje ciljeve, šta smo time pokazali – upitao je Stevandić.
U svom govoru predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović je poručio da su ovakve sjednice odavno izgubile smisao.
Istakao je da je institucija NSRs potpuno degradirana, a javnost im se sve više smije zbog neefikasnosti donesenih odluka.
– Donijeli smo zakon da se zabrani rad SIPA-e, Suda i Tužilaštva, a oni i dalje hapse u Rs. Čemu ti zakoni, kad ih ni sami ne poštujete?
Na ulazu u Skupštinu dočekala me Schmidtova odluka – i vi je provodite. Pravili ste republičku izbornu komisiju, pa je povukli. Isto ste uradili i s agencijom za lijekove – dodao je Vukanović.
Podsjetimo, Predsjedništvo BiH je glasovima Bećirovića i Komšića u zaključcima, između ostalog, osudilo neustavno, protupravno postupanje Vlade entiteta Rs i predsjednika Rs Milorada Dodika prema njemačkoj ministrici za Evropu i klimu Anni Lührmann.
Jedan od njih je i zaključak u okviru tačke “Razmatranje unutarpolitičke situacije u BiH povodom napada organa vlasti entiteta Rs na ustavni poredak BiH”. U tom se zaključku poziva EUFOR da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika iz Rs.