Teška tragedija potresla je danas austrijski grad Graz, kada je u srednjoj školi BORG Dreierschutzengasse došlo do masovne pucnjave u kojoj je poginulo najmanje deset osoba, dok je dvanaest ranjeno, od kojih se sedam nalazi u kritičnom stanju.
Imam džemata “Bošnjak” u Grazu, hafiz Sabahudin Hašić, potvrdio je da su među poginulima i dvoje mladih porijeklom iz Bosne i Hercegovine – 17-godišnji Kaid J. i Hana Akmadžić iz Cazina. Oba učenika su podlegla zadobijenim povredama na licu mjesta.
Prema zasad nepotvrđenim informacijama, još jedna osoba porijeklom iz BiH nalazi se među teško ranjenima, a ljekari se bore za njen život.
Učenici koji su preživjeli napad evakuisani su u obližnju sportsku dvoranu Helmut-List-Halle, gdje su im pomoć pružili psiholozi Hitne pomoći i osoblje Crvenog križa. Mnogi su i dalje u šoku zbog svega što su vidjeli i doživjeli.
Austrijske vlasti vjeruju da je napadač djelovao sam. Riječ je o 22-godišnjem bivšem učeniku ove škole koji je, prema navodima medija poput *Krone* i *Salzburger Nachrichten*, jutros ušao u školu naoružan legalno posjedovanim pištoljem i sačmaricom. Otvorio je vatru u dvije učionice – od kojih je jedna bila njegova bivša – a zatim izvršio samoubistvo u školskom toaletu.
Policija i dalje osigurava školu, dok forenzičari obavljaju detaljan uviđaj. Motiv napada još nije poznat, ali istraga je u toku.
Ova tragedija izazvala je val tuge i nevjerice, kako u Austriji, tako i u Bosni i Hercegovini, posebno među članovima bošnjačke dijaspore. Iz džemata “Bošnjak” u Austriji poručili su:
“Zapanjeni i duboko pogođeni, pratimo izvještavanje o aktuelnim dramatičnim događajima. Naše misli su sa onima koji su pogođeni, njihovim porodicama i školskom zajednicom tokom ovih teških sati.”
Ambasada Bosne i Hercegovine u Austriji saopćila je da nema zvaničnih podataka o poginulim državljanima BiH, ali je potvrđeno da su među žrtvama osobe porijeklom iz naše zemlje koje nisu imale bh. državljanstvo.
Nakon ove tragedije, očekuje se i pokretanje rasprave o sigurnosti u obrazovnim ustanovama, kao i o dostupnosti vatrenog oružja u Austriji.