Subota, 12 srpnja, 2025

Uklanjaju se rampe i kućice na hrvatskim autoputevima, kazna će biti 120 eura

Preporučeno

U novom modelu naplate više neće biti zaustavljanja na naplatnim kućicama niti fizičkog plaćanja. Umjesto toga, (gotovo) svi će biti obavezni da se uključe u elektronski sistem naplate putarine – ESNC

Možda više neće biti rampi i kućica, ali će zato postojati plave rotacije na vozilima bijele boje RAL 9010. Ministarstvo saobraćaja Hrvatske uputilo je u javnu raspravu novi Zakon o naplati putarine, prema kojem se mijenja ko i kako može zaustaviti vozila i naplatiti im putarinu kada u Hrvatsku stigne novi sistem naplate.

Spomenute plave rotacije će se nalaziti na vozilu potpuno bijele boje (tip 9020 prema RAL katalogu boja, što se spominje u zakonu), a osim svjetlosne signalizacije, ta će vozila imati i uređaje za komunikaciju s vozačima, s natpisima poput „slijedi me“, te će biti označena akronimom ESNC, što znači Elektronski sistem naplate cestarine. Ta vozila će voziti nadzornici, službene osobe koje će od kraja 2026. godine nadgledati jesu li svi platili dionicu autoputa kojom se voze, piše Večernji list.

Novi sistem kreće 1. novembra 2026. godine

Očekuje se da će novi sistem početi s primjenom upravo do tada, jer zakon stupa na snagu tek 1. novembra 2026., a do tada će se raditi na pripremi infrastrukture, uređaja, softvera i javnih kampanja za informisanje korisnika. Naravno, i sam novi zakon o naplati putarine mora biti spreman do tog datuma, što je i razlog za njegovo skoro usvajanje. Prije nego nastavimo s novostima, prisjetimo se šta je to tačno ESNC.

Upravo se čita:  Dječak nestao dok se kupao sa majkom u Dravi: Spašeno drugo dijete

U novom modelu naplate više neće biti zaustavljanja na naplatnim kućicama niti fizičkog plaćanja. Umjesto toga, (gotovo) svi će biti obavezni da se uključe u elektronski sistem naplate putarine – ESNC. Taj sistem omogućava digitalizovanu, automatizovanu naplatu u tzv. slobodnom protoku saobraćaja. Tehnološki se temelji na mikrovalnoj frekvenciji od 5,8 GHz i automatskom prepoznavanju registarskih tablica.

Kako se registrovati

Za laka vozila, vozači će moći birati hoće li se registrovati putem sistema registarskih oznaka (tzv. APRP model) ili koristeći ENC uređaj. Za teška vozila, ENC je obavezan. Sama registracija će biti moguća na više načina: preko internet prodajnog mjesta, putem mobilne aplikacije, na prodajnim mjestima koncesionara i njihovih partnera, te na tzv. “stazama za brzo uključivanje”. A šta su to staze za brzo uključivanje? To su specijalne trake smještene na ključnim ulazima na autoput, posebno tamo gdje je promet veći ili gdje vozači najčešće ulaze na autoput – dakle, na mjestima gdje su ranije bile naplatne kućice.

Upravo se čita:  Vozač iz BiH kažnjen u Hrvatskoj s 2.700 KM: Ovo je razlog

Strani vozači također su obavezni registrovati se u ESNC. Teška vozila bez ENC uređaja to moraju učiniti odmah po ulasku u Hrvatsku, na prvom dostupnom korisničkom punktu, dok laka vozila moraju biti registrovana prije ulaska na autoput. Novi zakon priznaje i Evropski elektronski sistem naplate putarine (EENC), što znači da korisnici koji već koriste EENC u drugim zemljama EU mogu, uz određene tehničke uslove, koristiti isti uređaj i u Hrvatskoj.

Ako stranac odluči da ne plati putarinu, moći će mu se naknadno naplatiti jer zakon uvodi automatizovanu prekograničnu razmjenu podataka o korisnicima koji nisu platili. Ministarstvo unutrašnjih poslova postaje nacionalna kontakt tačka za pristup registrima vozila drugih članica EU. Sistem koristi aplikaciju Toll unutar evropskog informacionog sistema za vozačke dozvole (Eucaris), čime se omogućava slanje obavijesti o dugu vozačima iz drugih zemalja i potencijalno pokretanje prisilne naplate.

Kazna iznosi 120 eura

Ako neko, uprkos svemu, odluči da se ne registruje u ESNC, sistem će mu automatski naplatiti cestarinu za pređenu dionicu i kaznu od 120 eura. Ako ga u prekršaju uhvati nadzornik, predložit će mu registraciju, a ako vozač odbije – biće mu naređeno da napusti autoput na prvom narednom izlazu. Osim kazne od 120 eura, zakon predviđa i niz drugih prekršajnih sankcija:

Upravo se čita:  Izgorio autobus iz BiH na putu u Crnoj Gori: Požar izbio tokom vožnje

Pravne osobe: kazne od 1000 do 1900 eura

Odgovorne osobe unutar pravnih lica: kazne od 300 do 600 eura

Obrtnici i fizička lica sa samostalnom djelatnošću: kazne od 800 do 1300 eura

Vozači: kazne od 300 do 600 eura

Instruktor vožnje, ako kandidat tokom obuke napravi prekršaj: 300 do 600 eura

Posebna pravila za osobe s invaliditetom

Zakon predviđa poseban režim za osobe s invaliditetom. Iako im i dalje formalno ostaje pravo na oslobađanje od plaćanja, uvodi se elektronska kontrola tog prava. Da bi ostvarila besplatnu vožnju, osoba s invaliditetom mora se prije svakog korištenja autoputa registrovati u ESNC putem namjenske staze i unijeti podatke o vozilu i broj Nacionalne iskaznice. Ova registracija važi samo za tu jednu vožnju, a tokom vožnje osoba s invaliditetom mora biti fizički prisutna u vozilu.

Izdvajamo

Izdvajamo

U Grčkoj uhapšen muškarac zbog sumnje da je bio saradnik Mirnese (45) iz Busovače

Muškarac iz Srbije, star 32 godine, koji se nalazi pod istragom njemačkih vlasti zbog krađe ogromne sume novca, uhapšen...

Još vijesti za vas