Nedjelja, 7 prosinca, 2025

Više od 9.000 uposlenika Bingo Group stalo sa radom: Vrijeme je da stanemo i zaustavimo nasilje

Preporučeno

Danas, na Međunarodni dan žena, Bingo Group prekinuo je na pola sata rad u 230 svojih trgovina i 11 proizvodnih kompanija

– Danas su stale sa radom sve Bingo trgovine – njih više od 230 – u cijeloj Bosni i Hercegovini. Stale su Dita, Pivara Tuzla, Ingram, Kaletex, Duka, naša fabrika tjestenine, fabrika papira, stala je i Bingo Farma – sve naše fabrike, farme i proizvodne kompanije koje posluju u okviru Bingo grupacije. Jer vrijeme je da stanemo i zaustavimo nasilje nad ženama – kazala je izvršna direktorica Binga Ljiljana Kunosić.

Bingo Group nije stao samo na ovom simboličnom činu. Osigurana je konkretna materijalna podrška od 1.000.000 KM namijenjena za finansiranje rada sigurnih kuća. Kunosić je istakla da će Bingo Group uvesti preferencijalno zapošljavanje žena žrtava nasilja i razviti interne procedure kako bi pomogli vlastitim uposlenicama koje se nađu u ovakvoj situaciji.

Upravo se čita:  Ministar najavio povećanje plata: Neto će biti oko 1.915 KM

Sav medijski prostor, najveća domaća kompanija, ustupila je obavještavanju javnosti o inicijativama nevladinog sektora, koje imaju za cilj kreiranje kvalitetnijeg zakonodavnog okvira za kažnjavanje nasilja nad ženama i femicid. Više od 9.000 uposlenika Bingo Group potpisalo je ove peticije, a danas ih je u Bingo City Centru Sarajevo Ljiljana Kunosić predala Enisi Raković, predsjednici udruženja ‘Glas Žene’ iz Bihaća, i Gordani Vidović, predsjednici Udruženja „Budućnost“ iz Modriče, predstavnicama udruženja koja su pokrenula inicijative za izmjene zakona u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.

Upravo se čita:  Njemački mediji objavili nove detalje o "Sarajevo safariju": “Stizali su autobusi puni bogataša. Dijete je bilo najtraženiji trofej”

– Udruženje ‘Glas žene’ iz Bihaća, zajedno s partnerskim organizacijama, očekuje da Nacrt Krivičnog zakona FBiH, u kojem će femicid biti definisan kao posebno krivično djelo, konačno uđe u parlamentarnu proceduru – istakla je Enisa Raković, direktorica udruženja ‘Glas žene’ Bihać.

Gordana Vidović, direktorica UG Budućnost Modriča, istakla je važnost institucionalne podrške:

– Ova masovna podrška građana i kompanija, posebno Bingo Group, pokazuje da je zaštita od nasilja odgovornost svih nas. Sada je na institucijama vlasti da prepoznaju hitnost situacije i donesu novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Republici Srpskoj.

Upravo se čita:  UIO objavila rekordne rezultate: Naplata indirektnih poreza dostigla historijski maksimum

Podršku inicijativi pružilo je više od 30.000 građana širom BiH, ali i brojni poslovni subjekti, čineći kampanju „Vrijeme je da stanemo i zaustavimo nasilje“ jednom od najvećih društvenih akcija posvećenih borbi protiv nasilja nad ženama u BiH.

Izdvajamo

Izdvajamo

Mubera služi kaznu od 40 godina: Pozvala dečka na sastanak, pa ga sa suprugom pretukla i zapalila

U jedinom ženskom zatvoru u Srbiji, KPZ Požarevac kaznu trenutno služi 338 osuđenica, od kojih samo jedna kaznu zatvora...

Još vijesti za vas