Najavljeno podnošenje incijative: Zabraniti rad nedjeljom

Preporučeno

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentu FBiH Irfan Čengić najavio je podnošenje inicijative za donošenje zakona kojim bi se zabranio rad nedjeljom. Cilj ove inicijative jeste da se otvori široka debata o ovoj temi u našem društvu.

Radnici u Bosni i Hercegovini nerijetko rade mnogo više sati nego što bi po zakonu smjeli, a nemaju slobodne dane ili ih čak tjeraju da narade „slobodne dane“. Očito je da su svi ostali instrumenti zaštite radničkih prava zakazali i stoga Čengić poručuje da je vrijeme da razgovaramo o zabrani rada nedjeljom.

Upravo se čita:  Dodik i Izetbegović obavili telefonski razgovor, lider SDA ga pozvao da objavi snimak

“Smatram da je nužno zabraniti rad nedjeljom u određenim djelatnostima, kako bi pritisak na radnicima bio manji. Za to nam je potrebna zakonska inicijativa, ali takav zakon se ne može donijeti odjednom. Potrebno je da konsultujemo sve na koje bi ovakva odluka mogla utjecati. Nužno je čuti mišljenje sindikata, ekonomista, poslodavaca, ali prije svega glas radnika, čija se prava uporno gaze”, naveo je Čengić.

Upravo se čita:  Dodik i Izetbegović obavili telefonski razgovor, lider SDA ga pozvao da objavi snimak
Irfan Čengić

Čengić kaže da mu je cilj da do kraja mandata saslušamo sve argumente i sagledamo sve perspektive ovog problema, te da parlamentarci naposljetku glasaju da li će se zabraniti rad nedjeljom. Poručuje da se odluka mora donijeti kroz dijalog u nastojanju da se izgradi zdrava ekonomija. Naglasio je da su socijaldemokrate spremne saslušati sve argumente za i protiv, ali da se mora znati da je SDP prije svega radnička partija.

Izdvajamo

Izdvajamo

Sabalenka iskritizirala Đokovića: “Mator si, ne možeš tri odjednom”

Arina Sabalenka i Novak Đoković ponovo su nasmijali tenisku javnost opuštenim razgovorom na Vimbldonu, dok su dogovarali snimanje sadržaja...

Još vijesti za vas