Izvoz namjenske industrije BiH opao: Gubitak od 90,4 miliona KM u posljednjem kvartalu

Preporučeno

Nemojte propustiti

Bosna i Hercegovina u prvih pet mjeseci ove godine zabilježila je značajan pad izvoza proizvoda namjenske industrije, koji iznosi 119,9 miliona KM, što predstavlja smanjenje od 90,4 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine. Ova sumorna statistika proizlazi iz podataka Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

U nastavku se objašnjavaju razlozi ovog pada, kao i nove prilike koje se pojavljuju na tržištu.

Prema riječima Dušana Vještice, direktora Privrednog društva “Kosmos” iz Banjaluke, kreditni rejting Bosne i Hercegovine kontinuirano opada, što nije iznenađenje s obzirom na rezultat izvoza. Ističe da je BiH sada u “sivoj zoni” u svijetu, što uključuje i probleme poput pranja novca i finansiranja terorizma. “Imamo mnogo problema u naplati obavljenih poslova”, naglašava Vještica. Unatoč tome što su ranijih godina postizali značajne rezultate, trenutno stanje je drugačije. On dodaje da se u vremenima konfliktnih sukoba smanjuju mogućnosti za malu namjensku industriju poput one u BiH.

Upravo se čita:  Procijenjena proizvodnja pšenice u 2026: Očekuje se skoro 280.000 tona uroda

Ekonomski analitičar Igor Gavran također navodi kako je jedan od glavnih razloga gubitak američkog tržišta, usljed neosnovanog povećanja carina, što negativno utiče na izvoz. Međutim, postoji i pomak ka pronalaženju novih tržišta, kao što je Irak, kao i jačanje prisustva na češkom tržištu. “Gubitak američkog tržišta stvara pritisak, ali postoje i nove šanse”, ističe Gavran.

Upravo se čita:  Promet na Banjalučkoj berzi premašio 2,5 miliona KM: Značajan rast investicija u protekloj sedmici

U svjetlu globalnih bezbjednosnih izazova, potražnja za proizvodima namjenske industrije mogla bi rasti. “Domaći proizvođači imaju priliku ne samo da nadoknade pad, već i da znatno povećaju izvoz”, predviđa Gavran.

Prema podacima UIO, Češka je ove godine postala najvažnija izvozna destinacija za proizvode namjenske industrije iz BiH, premašivši tradicionalna tržišta. Iz BiH je u Češku izvezeno oružje u vrijednosti od 46,2 miliona KM. Proizvodi poput bombi, granata i raketa zadržavaju najveći udio u izvozu, dok je izvoz ovih proizvoda dostigao 97,3 miliona KM.

Upravo se čita:  Usvojen okvirni budžet FBiH: Planiranje finansija za period od 2027. do 2029. godine

Osim Češke, Poljska, Austrija i Nizozemska ostaju značajne izvozno tržište za namjensku industriju iz BiH, dok su ranije Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija bile glavni kupci.

Podaci jasno pokazuju da je trenutna situacija izazovna, no otvorene su i nove prilike koje se mogu iskoristiti u bliskoj budućnosti.

Izdvajamo

Izdvajamo

Harisu Džinoviću srušena rodna kuća u Sarajevu: Na mjestu nekadašnje kuće izrastaju novi apartmani za turiste

Rodna kuća poznatog pjevača Harisa Džinovića, koja se nalazila u Sarajevu, srušena je, a na njenom mjestu izgrađeni su...

Još vijesti za vas