Srijeda, 8 svibnja, 2024

Angela Merkel upoznata sa problemom djece iz Konjević – Polja

Preporučeno

Arhiv
Arhiv

Problem bošnajčke djece iz Konjević Polja, kojima je onemogućeno da pohađaju nastavu na maternjem jeziku, stigao je i do Njemačke. Bosanski akademski krug, sa sjedištem u Minhenu na čijem čelu je Bisera Suljić- Boškailo, upoznao je kacelarku Angelu Merkel sa problemom ove djece. Na odgovor Merkelove nisu dugo čekali.

Naime, Bisera Suljić- Boškailo pisala je 23. decembra prošle godine njemačkoj kancelarki Merkel o problemu sa kojim se suočavaju bošnjačka djeca u Konjević Polju. U najkraćem, opisala joj je kako se u ovom dijelu BiH, tačnije u RS, krše osnovna ljudska prava, ona zagarantovana Djetonskim mirovnih sporazumom. Djeci u ovom mjestu onemogućeno je da nastavu pohađaju na maternjem jeziku.

Upravo se čita:  Metalci i trgovci protestnim šetnjama u borbi za svoja prava: Kad će bolji život za radnike?

“Nama je jako žao da su djeca Konjević Polja tako dugo jednostavno napuštena, te smo pokušali dati mali doprinos tako što smo napisali kancelarki jedno pismo moleći je da nekako, preko svojih internacionalnih veza, nešto uradi, i to ne samo djeci iz Konjević Polja, nego i svoj djeci koja žele da uče na svom maternjem jeziku”, rekla je Suljić – Boškailo za TV1.

Upravo se čita:  Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

Odgovor je došao veoma brzo. Prije nekoliko dana preko Ministarstva vanjskih poslova Njemačke Merkelova je odgovorila kako prate situaciju u BiH te da su vrlo dobro upoznati sa ovim problemom.

“OSCE je u intenzivnom kontaktu sa resorsnim ministarstvom u RS. Uvjereni smo da je, na osnovu razgovora koje smo imali sa predstavnicima Ambasade Njemačke u BiH, moguće doći do rješenja”, navodi se u pismu Merkelove.

“Shvatili smo da je to jedan mali doprinos, odnosno kako jedan mali glas ako je tako bolan može doći do tih velikih ljudi”, kazala je Suljić – Boškailo.

Upravo se čita:  Utvrđen identitet ženske osobe čije je beživotno tijelo jutros izvučeno iz Miljacke

Iako Merkelova nije obećala poduzimanje konkretnih koraka, nije isključena ni mogućnost lobiranja na međunarodnom planu, ali svakako i značajniji angažman ambasadorice Njemačke u BiH da u saradnji sa OSCE-om radi na rješavanju ovog problema.

Očito je da problem djece iz Konjević Polja počeo prelaziti ne samo entitetske, nego i državne granice.

(TV1)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas