Utorak, 10 prosinca, 2024

Bezvizni režim nije u opasnosti

Preporučeno

Broj tzv. lažnih azilanata sa Zapadnog Balkana se smanjuje tako da se u ovom trenutku bezvizni režim ni za jednu od zemalja regiona ne dovodi u pitanje. Ovo je zaključeno na sastanku monitoring timova u Briselu.

vizeKada je u pitanju BiH, broj potražilaca azila u evropskim zemljama je u opadanju“, kaže za Deutsche Welle generalni sekretar Ministarstva bezbjednosti BiH, Bakir Dautbašić. Samo prošle godine je 4500 državljana BiH zatražilo azil u nekoj od zemalja Šengena, što je gotovo duplo više u odnosu na cifre iz 2011. godine. Ipak, početak 2013-te donosi dobre vijesti kako za BiH, tako i za druge zemlje regiona, jer se broj potražilaca azila smanjuje, pogotovo u odnosu na kraj prethodne godine, kada je zabeilježeno značajno povećanje broja zahtjeva za azil, naročito u SR Njemačkoj.

Upravo se čita:  Studenti žele raditi u BH Pošti: Zaprimljeno 190 prijava, angažovat će njih 20

Poslije redovnog sastanka monitoring timova zemalja Zapadnog Balkana, zaduženih za praćenje primjene bezviznog režima, generalni sekretar Ministarstva bezbjednosti BiH, Bakir Dautbašić je u Briselu za DW izjavio:

„U ovom momentu bezvizni režim nije doveden u pitanje ni prema jednoj zemlji Zapadnog Balkana. Ni prema onima koji imaju tri puta više lažnih azilanata nego BiH. Stvari se popravljaju kada je u pitanju cijeli region. EU nas posmatra kao region, a BiH i tu dobro stoji. Bilo je eskalacije krajem prošle godine i nadam se da će se, prevashodno zbog mjera koje mi preuzimamo u BiH, ali i zbog mjera koje preduzimaju zemlje EU prema našim građanima, stanje bitno popraviti i da ćemo ovi godinu iskoristiti da vratimo sve one lažne azilante koji borave prevashodno u SR Njemačkoj.“

Upravo se čita:  Danas će se penzioneri obradovati! Lijepa vijest za njih

BiH upozorena zbog neispunjene Mape puta

Situacijom u prvom mjesecu ove godine, BiH može biti zadovoljna, jer je došlo do smanjenja broja njenih državljana koji su zahtjeve za azil podnosili u Njemačkoj, a rapidan pad je zabilježen i u Švedskoj. Pošto su zatražile od zemalja regiona da pojačaju mjere u cilju sprečavanja zloupotrebe bezviznog režima, neke od zemalja Šengena su i pooštrile, odnosno skratile svoje procedure u obradi zahtjeva za azil, što dodatno doprinosi smanjenju broja onih koji prvenstveno zbog materijalne koristi podnose zahtjeve za azil.

Upravo se čita:  Vođa sirijskih pobunjenika zabranio uništavanje vladinih ustanova: "Objekti moraju ostati netaknuti"

Ipak, BiH je ovoga puta opomenuta u Briselu, zbog još ne ispunjene kompletne Mape puta za viznu liberalizaciju:

„Ostaje jedno otvoreno pitanje zbog koga smo opomenuti, kao jedina zemlja koja još nije ispunila jedan preduslov iz Mape puta, a to je razmjena policijskih baza podataka. To još nije u funkciji onako kako je propisano. Ozbiljno smo upozoreni da to mora biti primjenjeno što prije, kako u junu mjesecu, na sastanku Evropskog vijeća ne bi imali problem zbog tog jednog od 120 ispunjenih preduslova“, zaključuje Dautbašić.

(DW)

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Objavljeni novi podaci: Građani Bosne i Hercegovine nastavljaju se zaduživati

Građani Bosne i Hercegovine nastavljaju se kreditno zaduživati. Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju oktobra 2024. godine iznosili su...

Još vijesti za vas