Srijeda, 25 lipnja, 2025

Brisanje džamija s Google Mapsa u RS: “Na mjestu džamije stoji krst – prijavljuju ih kao crkve”

Preporučeno

Bošnjački intelektualci i predstavnici vjerskih zajednica smatraju da se radi o smišljenoj akciji brisanja islamskog identiteta, koja ima jasne političke i ideološke konotacije

Upozorenje iz Dubice izazvalo je šok i zabrinutost u bošnjačkoj zajednici: džamije širom entiteta Republika Srpska na Google Mapsu nestaju ili se pogrešno označavaju kao pravoslavne crkve, tvrde vjerski zvaničnici.

“Upravo me zvao glavni imam Dubice. Na Google Mapsu su džamije prijavljene kao crkve i srpski vjerski objekti. Kada otvorite lokaciju, na mjestu džamije u Dubici stoji pravoslavni krst i naziv ‘crkva’”, izjavio je poznati bh. efendija piše Crna-Hronika.

Situacija je posebno zabrinjavajuća jer se, prema informacijama koje su vjerski predstavnici dobili od uposlenika Googlea, slične manipulacije dešavaju širom RS-a, gdje korisnici masovno šalju lažne prijave, a sistem ih, bez dodatne provjere, prihvata.

Upravo se čita:  Lejla je oboljela od rijetke bolesti: 'Poslali su me u vreći za smeće u Sarajevo'

“To nije tehnička greška, već namjerna ideološka manipulacija”

Bošnjački intelektualci i predstavnici vjerskih zajednica smatraju da se radi o smišljenoj akciji brisanja islamskog identiteta, koja ima jasne političke i ideološke konotacije.

“Ovo nije slučajno. Ovo nije softverska greška. Ovo je novi oblik starog nasilja – kulturnog, historijskog i ideološkog. Pokušaj da se bošnjačko i islamsko prisustvo u RS-u izbriše, čak i iz digitalne mape svijeta”, poručuju iz zajednice.

Upravo se čita:  Riječi Rijadove zaručnice paraju dušu: "Nestrpljivo sam čekala 9. avgust, dan naše svadbe..."

Mnogi građani dijele primjere iz drugih gradova, navodeći da su džamije u Prijedoru, Bijeljini, Zvorniku i drugim gradovima RS-a ili nestale s karte ili “preimenovane”.

Apel Googleu i međunarodnoj zajednici

Islamska zajednica BiH i brojni aktivisti najavljuju da će službeno kontaktirati Google, te pozvati ambasade, organizacije za ljudska prava i UNESCO da reaguju na, kako navode, sistematski digitalni napad na kulturnu baštinu i identitet Bošnjaka.

Upravo se čita:  Radnica kladionice prokockala 20.000 KM novca kladionice

“Kada izbrišete džamiju sa mape, brišete i prisustvo naroda. Nije samo riječ o aplikaciji – riječ je o poruci”, poručuju.

Građani se pozivaju da prijavljuju nepravilnosti na Google Mapsu i da koriste opciju “Predloži izmjenu”, kako bi se ispravile lažne informacije i sačuvala istina.

Ovaj slučaj otvara pitanje sigurnosti digitalnih podataka u osjetljivim regijama, te koliko su globalne platforme spremne da prepoznaju i spriječe zloupotrebe koje mogu imati šire društvene i političke posljedice.

Izdvajamo

Izdvajamo

Trump promijenio mišljenje: Izjavio da ipak ne želi vidjeti promjenu režima u Iranu

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump danas je izjavio da ne želi promjenu režima u Iranu. Na pitanje da...

Još vijesti za vas