Petak, 25 travnja, 2025

Cijene namirnica nemilosrdno rastu: Koliko građani BiH troše na hranu, stručnjaci ukazali na moguće razloge poskupljenja

Preporučeno

– Ovo vodi ka tome da ćemo dugoročno postati potpuno zavisni od uvoza hrane. Cijene hrane će i dalje nastaviti rasti.

Izvještaji Agencije za statistiku BiH samo potvrđuju trend kojem već nekoliko godina bespomoćno svjedočimo, jer cijene hrane, iako u nižim procentima, nezaustavljivo rastu.

Ujanuaru ove godine prosječne potrošačke cijene u BiH bile su više za dva odsto, a prehrambeni proizvodi skuplji su za 2.9 odsto. Rast cijena zabilježen je u svim segmentima, od alkoholnih pića do zdravstva.

Najveći broj građana brine cijena mjesečne potrošačke korpe, gdje, osim značajnog pada cijene ulja i nešto jeftinijeg mlijeka, margarina i putera, statističari bilježe uglavnom rast cijena osnovnih namirnica. U odnosu na prethodnu godinu, skuplji su riža, pileće i goveđe meso, kafa, pa i so, a zanimljivo je da je, uprkos padu cijene brašna, kilogram hljeba osjetno skuplji.

Upravo se čita:  Reis Kavazović: 'Rušitelji Bosne i Hercegovine će biti poraženi!'

– Hrana je skuplja zato što mi nemamo svoju, pa uvoznici mogu dizati cijene. Jasno se vidi da je uvozna hrana skuplja nego u zemljama porijekla. Mlijeko iz Slovenije ovdje je skuplje nego tamo. A mi svoju hranu ne možemo imati zato što uvoz pritišće proizvođače, koji nemaju dovoljnu subvenciju. Na Zapadu seljak pola zaradi na njivi, a pola dobije od države – kaže prof. dr Aleksa Milojević, ekonomski stručnjak.

Upravo se čita:  Nema bajke – samo rad: Kako je Adnan Djedović iz Tešnja izgradio firmu iz ničega

S druge strane, dodaje, vlasti u BiH potiču uglavnom male proizvođače, a ozbiljnije proizvodnje nema bez krupnih gazdinstava.

– Na naplatu dolaze izostanak politike zaštite i unapređenja domaće proizvodnje hrane, te odlazak mladih iz zemlje – kaže Admir Arnautović, predsjednik Udruženja potrošača “Srednja Bosna”, pa dodaje:

– Ovo vodi ka tome da ćemo dugoročno postati potpuno zavisni od uvoza hrane. Cijene hrane će i dalje nastaviti rasti.

Upravo se čita:  Nakon 6 dugih mjeseci stigao nalaz vještaka: Šta se desilo u Donjoj Jablanici?

– Zaključavanje je dobra mjera Vlade, ali ne i efikasna. Građanima bi trebalo direktno pomoći kroz subvencionisanje određenog broja prehrambenih proizvoda iz domaće proizvodnje. Ovo bi imalo puno veći efekat i na građane i na proizvođače – ističe Arnautović

Izdvajamo

Izdvajamo

Nišićeva Vlada uvodi fiskalne kase za sve: “Svi koji mjesečno imaju prihod od 460 KM morat će imati kasu”

Naime, ovim zakonom propisuje se obaveza izdavanja fiskalnih računa za sve subjekte koji ostvaruju promet na teritoriji FBiH –...

Još vijesti za vas

Moglo bi vas zanimati