Iz male porodične radionice, Đemal Memagić izgradio je jednu od najpoznatijih tekstilnih kompanija u Bosni i Hercegovini, “Alma Ras”. Kompanija, koja ostvaruje godišnji prihod od oko 70 miliona KM, suočava se s padom zaposlenih, što negativno utiče na lokalnu ekonomiju Olova. Ovaj članak istražuje razvoj Memagićeve karijere i trenutne izazove s kojima se kompanija suočava.
U posljednje vrijeme, situacija u Olovu privukla je pažnju javnosti kada je, prema izvještaju BiznisInfo.ba, zabilježen najveći pad na listi razvijenosti gradova i općina u Federaciji BiH. Jedan od ključnih uzroka ovog pada je značajno smanjenje broja zaposlenih u kompanijama Geomet i Alma Ras. Ova informacija dovela je Memagića, pokretača “Alma Ras” i dugogodišnjeg načelnika Olova, u žižu interesa, s obzirom na to da se smatra jednim od najbogatijih načelnika u zemlji.
Memagićeva priča svakako je inspirativna. Rođen 1955. godine u Memagića Stijeni kod Olova, uspješno je prešao put od molera i krojača do vlasnika jedne od najznačajnijih domaćih tekstilnih kompanija. Nakon završetka srednje škole za krojača, radio je u raznim preduzećima, a neposredno prije rata pokrenuo je vlastitu molersku firmu, čime je započeo svoju poduzetničku karijeru. Tijekom rata bio je pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine, no po završetku sukoba, odlučio je krenuti ispočetka.
Njegova kompanija “Alma Ras” osnovana je u porodičnoj kući, sa sedam zaposlenih. Tokom godina, ova mala radionica izrasla je u jednu od najpoznatijih domaćih tekstilnih kompanija. Otvoreni su proizvodni pogoni u Olovu i drugim gradovima, a brend “Alma Ras” postao je sinonim za kvalitetnu domaću tekstilnu proizvodnju. Danas kompanija ostvaruje godišnji prihod od 70 miliona KM, a i dalje se smatra važnim stubom domaće ekonomije.
Međutim, izazovi su prisutni. Broj zaposlenih u kompaniji drastično se smanjio, sa 1.265 u 2021. godini na 969 prošle godine. U olovskom pogonu “Alma Ras” broj radnika smanjen je sa 460 na 350 u istom periodu. Kako velika zapošljavanja u ovoj općini zavise od uspješnog poslovanja Alma Rasa, smanjenje broja zaposlenih direktno se odražava na lokalnu ekonomiju.
Đemal Memagić postao je načelnik Općine Olovo 2012. godine, a na toj poziciji ostaje i danas, osvojivši četiri uzastopna mandata. Njegova pozicija istovremeno kao lokalnog vlastodršca i osnivača kompanije predstavlja jedinstven slučaj u Bosni i Hercegovini.
Memagić je izazvao dodatnu pažnju kada je nedavno kupio luksuzni automobil Mercedes-Maybach vrijedan 412.000 KM, što je rezultat njegovog unaprijed prodanog objekta kompaniji Bingo za 2,2 miliona KM. Prema njegovim riječima, investicije i uspjesi kompanije omogućili su mu luksuzniji život.
S obzirom na sve izazove s kojima se susreće, kao što je smanjenje broja radnika, Đemal Memagić ostaje jedan od najuspješnijih poduzetnika u Bosni i Hercegovini. Njegova poslovna priča i dalje je neraskidivo povezana s ekonomskom sudbinom Olova, grada u kojem je osnovana jedna od najpoznatijih domaćih tekstilnih kompanija.