Edin Džeko ponovno je pokazao svoju klasu na terenu, doprinoseći velikom preokretu Schalkea u utakmici protiv Halleschera u drugom kolu njemačkog Kupa. Bosanskohercegovački napadač postigao je dva gola i upisao asistenciju, što je dovelo njegov tim do pobjede rezultatom 5:2.
Schalke se mučio tokom prvih 45 minuta, kada je Hallescher, četvrtoligaš iz Regionallige Nordost, poveo golom Vina Kastulla u 45. minuti. Ekipa trenera Mirona Muslića nije opravdala ulogu favorita, ali se nakon odmora znatno bolje postavila na terenu.
U 62. minuti, nekadašnji vezist zagrebačkog Dinama Dejan Ljubičić uspio je izjednačiti rezultat na 1:1, što je primoralo Muslića da reaguje i u igru uvuče Edina Džeku i Robina Gosensa. Ulazak kapitena reprezentacije Bosne i Hercegovine bio je ključan za preokret utakmice.
U 81. minuti, Džeko je izveo jedanaesterac nakon što je Kastull napravio prekršaj nad Moussom Syllom. Sigurno je realizovao penal, donijevši Schalkeu vodstvo od 2:1. Iako se činilo da je Schalke osigurao prolazak, Hallescher se nije predavao, izjednačivši rezultat na 2:2 u prvoj minuti sudijske nadoknade.
Džekina dominacija u produžecima
U produžecima, Džeko je ponovo preuzeo vođstvo u igri. U 98. minuti, sjajno je primio loptu i asistirao Sylli, koja je pogodila za 3:2. Junior Adamu povećao je prednost na 4:2, a Džeko je imao ulogu i u toj akciji, upisavši predasistenciju. Konačnih 5:2 postavio je Džeko u 117. minuti, postigavši svoj drugi gol u utakmici i time osigurao prolazak Schalkea među 32 najbolje ekipe.
Za manje od sat vremena provedenih na terenu, Džeko je direktno učestvovao u postizanju tri gola i pokrenuo akciju kod četvrtog. Ovaj učinak dolazi nakon što se napadač vratio u Schalke iz Fiorentine u januaru ove godine. Tokom drugog dijela prošle sezone, Džeko je postigao šest golova i upisao tri asistencije u 11 nastupa, pomažući timu da se vrati u Bundesligu.
Njegov ugovor je istekao na kraju sezone, no Schalke je ranije u augustu objavio da Džeko ostaje još godinu dana. “Još sam gladan i želim pomoći našoj ekipi i u Bundesligi”, izjavio je Džeko.
Izvrsni rezultati u Kupu
Džeko se može pohvaliti impresivnim učinkom u Njemačkom kupu. Prije utakmice protiv Halleschera, imao je deset golova u 11 nastupa u ovom takmičenju tokom svog vremena u Wolfsburgu. S nova dva gola, njegov učinak sada iznosi 12 golova u 12 utakmica DFB-Pokala.
Schalke je izbjegao iznenađenje, ali je meč protiv četvrtoligaša pokazao da pred ekipom trenera Muslića stoji još mnogo posla prije početka Bundeslige. S druge strane, Džeko je u prvoj službenoj utakmici sezone potvrdio zbog čega ga je klub želio zadržati.
Fokus.ba