Enver Hadžiavdić, svjedok na suđenju optuženima za napad na kolonu JNA, govorio je o svojoj jedinici ‘Bosna 23’ i okolnostima 3. maja 1992. godine. Hadžiavdić je, tokom svjedočenja, spomenuo i druge pojedince i njihovu ulogu u tom događaju, kao i situaciju u Sarajevu tokom granatiranja.
U svom iskazu, Enver Hadžiavdić rekao je da se pridružio jedinici “Bosna 23”, koja je djelovala u okviru “Patriotske lige” ili “Zelenih beretki”. Kada ga je tužilac Mladen Vukojičić podsjetio na raniju izjavu u kojoj je naveo da je njegova jedinica pripadala Teritorijalnoj odbrani, Hadžiavdić je pojasnio da je bila pri TO-u, ali da smatra da je druga opcija tačnija.
Svjedok je naveo da su bili smješteni na Hošinom brijegu, gdje su imali oružje, dok uniforme nisu posjedovali, a komandant im je bio Dino Magoda. Kada je tužilac spomenuo da se 3. maja 1992. godine nalazio u Štabu kada je došao Magoda, koji je obavijestio o dogovoru, Hadžiavdić se prisjetio da je rečeno da JNA napušta kasarnu “Bistrik” i da je potrebno da određeni broj ljudi siđe kako bi ih ispratio.
Svjedok je rekao da su se rasporedili na lijevoj obali Miljacke i da su čekali na kolonu, koja je na kraju prošla prema Skenderiji. Dogovorili su se da se vrate, ali su iznenada začuli pucnje i povike da se ne puca. Kada se govorilo o napadu na kolonu i zlostavljanju pripadnika JNA i civila, pomenuti su i optuženi: Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob i Ismet Dahić, koji su imali visoke političke i vojne funkcije.
Hadžiavdić je braniteljici Lejli Čović rekao da se dobrovoljno priključio jedinici “Bosna 23” na poziv komandanta Magode, navodeći da su u toj jedinici bili većinom mladići iz Hošinog bunara. Na sugestiju braniteljice Jesenke Rešidović o pripadnosti “Zelenim beretkama”, svjedok je naveo da se Magoda dvoumio, ali da vjeruje da su pripadali “Patriotskoj ligi”, ostavljajući mogućnost da nikad nisu bili u okviru tog sastava.
Kada je braniteljica ponovila da su tokom čekanja kod Miljacke saznali da će kolona krenuti, Hadžiavdić se saglasio, naglašavajući da su informacije primili dok su boravili u kući. On je takođe potvrdio da je Sarajevo bilo granatirano u aprilu, te da su objekti gorjeli tokom tog perioda.
Svjedok Senadin Seferović, koji je bio u jedinici “Bosna 20” pod komandom Mušana Topalovića, izjavio je da su se smjestili u mjesnoj zajednici Toka. 3. maja, po pozivu nekoga, došli su kod osnovne škole na Bistriku, gdje im je Topalović naredio da se rasporede oko kasarne zbog dogovora o napuštanju grada od strane JNA.
Seferović je rekao da je u početku bilo mirno, ali su se kasnije čule granate i pucnjevi. On je, navodeći da nije imao pušku dok je stajao kod škole, rekao da se ne sjeća da je Topalović pomenuo dogovor. Takođe, naveo je da su svi bili zabrinuti za sigurnost svojih porodica.
Na kraju je obavijestio odbranu Backovića da je njegova jedinica djelovala u sklopu “Zelenih beretki”. Nastavak suđenja zakazan je za 9. septembar.