Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Holandija pobijedila Kostariku na penale: Ide u polufinale na megdan Argentini

2

U polufinalu Svjetskog prvenstva u Brazilu igraće Holandije koja je bila uspješnija od Kostarike i to zahvaljujući boljem izvođenju jedanaesteraca. U regularnih 90. minuta i nakon produžetaka bilo je 0:0.

Holandija je bila bolji rival u prvom dijelu, ali se Kostarika uspješno branila. Pokušavali su redom Van Persie, Depay i Sneijder, ali je Keylor Navas bio uspješniji od njih, te se na odmor otišlo sa rezultatom 0:0.

U drugom dijelu nije bilo većih prilika, pa smo tako prvu šansu u drugom dijelu vidjeli u 83. minuti, ali je šut Sneijdera iz slobodnog udarca pogodio stativu.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Odmah nakon toga pokušao je Van Persie, ali je Navas ponovo odlično intervenisao. Dvije minute prije isteka regularnih 90. Van Persie se našao oči u oči sa Navasom, ali je loše reagovao i odlična šansa je otišla u nepovrat.

Igrala se sudijska nadoknada kada smo vidjeli možda i najbolju šansu za Holandiju na ovoj utakmici. Ubacio je jedan reprezentativac Holandije, a lopta uz mnogo sreće došla do Van Persieja koji šutira, ali Tejeda na gol liniji spašava loptu koja nakon toga pogađa prečku, ali na sreću Kostarikanaca opasnost je otklonjena, te je ostalo 0:0 i otišlo se u produžetke.

Upravo se čita:  “Zima” će još kratko trajati: Vraćaju nam se ljetne temperature!

U trećoj minuti produžetka nakon kornera šutirao je Vlaar, ali Navas ponovo brani njegov udarac. Nakon toga u narednom korneru Navas je promašio loptu, a Kuyt pokušao, ali je Acosta odlično reagovao i izbacio loptu u novi korner.

Tri minute prije isteka produžetka Urena je sjajno prošao nakon čega je šutirao, ali je Cillesen odbranio njegov udarac. Već u narednom napadu Sneijder pogađa prečku, a nakon toga šut Robbena je izblokiran, te se otišlo na izvođenje jedanaesteraca, a za tu priliku selektor Holandije Louis van Gaal je uveo Tima Krula golmana Newcastlea.

Upravo se čita:  Uskoro stiže zatopljenje, temperature će biti prave ljetne

U prvoj seriji Borges je bio precizan da bi potom i Van Persie šutirao u istu stranu i matirao Navasa. Nakon toga Krul na najbolji način zahvaljuje Van Gaalu što ga je uveo u igru budući da je odbranio penal Ruizu, a poslije toga Robben je bio veoma siguran. Potom je bio siguran Gonzales kao i Sneijder, a u narednoj seriji Bolanos vraća nadu Kostariki da bi Kuyt bio precizan za novo slavlje Lala. U posljednjoj seriji Umana je promašio i slavlje Holandije je moglo početi.