Četvrtak, 23 svibnja, 2024

Hrvatska poražena: Španija odbranila titulu prvaka Evrope

Preporučeno

Ključni detalj prvog dijela bila je izmjena na golu Španije kada je Gonzalo Perez de Vargas zamijenio Rodriga Corralesa i naprosto je “zaključao” svoju mrežu.

Rukometna reprezentacija Španije odbranila je titulu prvaka Evrope nakon što je u finalu u Štokholmu savladala selekciju Hrvatske rezultatom 22:20. Za Furiju je to treća titula prvaka Starog kontinenta, a za Hrvate treći poraz u finalima.

Hrvatska je mnogo bolje otvorila meč i jakom odbranom limitirala je Španiju na mali broj golova. U 18. minuti Kauboji su poveli sa 10:7 i činilo se da sve ide na njihov mlin.

Upravo se čita:  Možemo odahnuti: Olujni sistemi napustili BiH, slika iz Dervente "zaledila" građane

Malo ko je tada vjerovao da će upasti u veliku krizu od 11 minuta bez postignutog gola, što su Španci iskoristili da prekrenu, a na poluvrijeme su otišli vodstvom 12:11.

Drugo poluvrijeme je počelo sjajno za Španiju koja je povela sa 16:12, iskoristivši tehničke greške u igri Hrvata i činjenicu da su u napadu igrali bez golmana – sedam na šest. Ipak, razbranio se i Marin Šego, Furija devet minuta nije postigal gol, pa je Hrvatska u 45. minuti smanjila na 16:15.

Upravo se čita:  Tehničari i medicinske sestre iz FBiH mogli bi na obvezne specijalizacije

Marino Marić je u 49. minuti izjednačio na 18:18 i uslijedila je velika drama. Španija se mučila u napadu, a u 54. minuti Stepančić je pogodio za vodstvo Hrvatske 19:18. U narednom napadu Abello je sa penala poravnao na 19:19.

U 57. minuti isključen je Maqueda i Hrvatska je imala igrača više, ali nisu iskoristili napad. Španci su se odlučili na igru bez golmana u narednoj akciji i postigli su gol za vodstvo, ali Brozović je nakon brzog centra pogodio mrežu Španije za novo poravnanje (20:20).

Upravo se čita:  Usvojene su izmjene zakona o kontroli cijena: Šta one donose?

Minutu i pol prije kraja Gomez je pogodio iz sedmerca za 21:20, a Hrvati su napravili veliku grešku kada je Karačić napravio korake i Furija je imala napad za pobjedu. Dushebayev je pogodio 25 seknudi prije kraja i Španija je odbranila titulu prvaka Evrope.