Maj počeo sa snijegom, a evo kakav će biti ostatak mjeseca

Preporučeno

Iako su meteorolozi najavili pogoršanje vremena i padavine pa čak i snijeg u nadolazećim danima maja, on je u neke planinske krajeve u BiH stigao ranije, piše Večernji list BiH.

Prve pahulje još prije 1. maja pale su na Prokoškom jezeru pokraj Fojnice, zabijelilo se i Blidinje, ali i Ruište kod Mostara. Prema podacima Federalnoga hidrometeorološkog zavoda, posljednjeg dana aprila na Bjelašnici je izmjereno 67 cm snijega. Na Ivan-sedlu šest, u Nevesinju dva. Prohladno i kišovito vrijeme zahvatilo je cijelu BiH. Travanj je tipičan proljetni mjesec i srednja temperatura je za oko pet stupnjeva veća od one u ožujku. Brzi porast temperature u prvoj polovini aprila uzrok je snažnim oscilacijama vremena, kaže bh. meteorolog Željko Majstorović, dodajući kako je u posljednjih 20-ak godina bilo puno toplijih dana u aprilu od prosjeka.

Upravo se čita:  Ogromna tuga u BiH: Nakon teške nesreće preminuo mladi sportista Anes, imao je samo 23 godine

Najtopliji april kod nas u višegodišnjem nizu bio je 2018. i 2016., najhladniji 1997. i 1980., najveći snijeg bio je 1997. i 1973., a najkišniji bio je travanj 2001., govori Majstorović.

Maj bi, prema predviđanjima, trebao biti topliji od prosjeka s manje padavina, ali tek u drugoj dekadi. Što setiče snježnih padavina, Majstorović kaže da je i ranije bilo bijelih prvomajskih iznenađenja. Snijeg je čak znao pasti i u augustu te kako je normalno da snijeg padne u maju.

Upravo se čita:  Drama u Mostaru: Nakon skoka sa Starog mosta, muškarac nestao pod vodom

Podsjeća kako je prije sedam godina snijeg u Sarajevu pao točno polovinom maja. Da su klimatske promjene itekako primjetne i u BiH, prema Majstorovićevim riječima, svjedoče i podaci predprošlogodišnjih istraživanja. Ona su pokazala kako uvijek imamo neka nova iznenađenja, poremećaje u vidu padavina, poplave i suše. Kad sve zbrojite, taj poremećaj u oborinama izaziva sve veće probleme. Svijest o klimatskih promjenama kod nas je vrlo mala.

Upravo se čita:  Putnici koji čekaju svoj red se požalili: Bahati vozači zaobilaze kolonu na graničnom prijelazu

Utjecaj globalnog zatopljavanja na području cijelog planeta sve je veći. Povećanje temperature za jedan stupanj možda se ne čini puno, ali upravo zbog toga događaju nam se različite ekstremne promjene.

Suše, poplave, klizišta, ekstremno hladne zime, sve su to posljedice klimatskih promjena, odnosno globalnog zatopljenja, kaže Majstorović.

Izdvajamo

Izdvajamo

Užas u Zavidovićima: Muškarac preminuo nakon nakon tuče, uhapšen 41-godišnjak

Tragičan događaj dogodio se u ponedjeljak navečer u naselju Donji Mustajbašići kod Zavidovića, gdje je nakon fizičkog sukoba više...

Još vijesti za vas