Subota, 22 ožujka, 2025

Među dodatnih 400 vojnika EUFOR-a koji stižu u BiH neće biti Mađara

Autor:Klix.ba

Preporučeno

Nove snage EUFOR-a očekuju se u Bosni i Hercegovini 12. ili 13. marta. Prema dosadašnjim informacijama, među njima će biti vojnici iz Rumunije, Bugarske i Slovenije

Iako su se ranije pojavile informacije da će među novim vojnicima EUFOR-a biti i pripadnici mađarskog kontingenta, izvor iz Evropske unije potvrdio je za Klix.ba da pojačanja koja stižu narednih dana neće uključivati vojnike iz Mađarske.

Odluka o njihovom izostavljanju dolazi nakon što su bh. vlasti izrazile zabrinutost zbog stavova i poteza zvanične Budimpešte u vezi s političkom situacijom u BiH.

U posljednjih nekoliko sedmica situacija u BiH dodatno se usložnila nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpisao ukaze o proglašenju zakona kojima bi se zabranio rad državnih institucija na teritoriji tog entiteta. Ovi potezi izazvali su oštre reakcije zvaničnika na državnom nivou, koji su zatražili povećano prisustvo EUFOR-a kao garanta vojnog provođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Upravo se čita:  EUFOR izveo novu vježbu s helikopterima: "One osiguravaju pomoć građanima BiH u vanrednim situacijama"

Dodatne tenzije izazvao je i događaj u Banjoj Luci, gdje su službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) napustili svoja radna mjesta nakon što su dobili instrukcije iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS. Ova situacija izazvala je zabrinutost u političkim i sigurnosnim krugovima u Sarajevu, s obzirom na to da se radi o potezu koji dovodi u pitanje autoritet državnih institucija na teritoriji ovog entiteta.

Paralelno s ovim dešavanjima, član Predsjedništva BiH Željko Komšić pozvao je ambasadora Mađarske Krisztiána Pósa na hitan sastanak. Tom prilikom saopćeno mu je da BiH neće odobriti ulazak mađarskih vojno-policijskih snaga u zemlju, te da će od misije EUFOR-Althea biti zatraženo izuzimanje mađarskog kontingenta.

Upravo se čita:  Novi pokušaj: Hoće li na današnju sjednicu VMBiH doći ministri iz SNSD-a?

Ova odluka uslijedila je nakon kontroverznih izjava zamjenika ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Leventa Mađara, koji je prilikom posjete Banjoj Luci otvoreno podržao Milorada Dodika, nazivajući optužnice protiv njega “političkom hajkom” i sugerirajući da će Mađarska stati na stranu vlasti u Republici Srpskoj u slučaju eventualnih sukoba. Ove izjave izazvale su oštre reakcije u Sarajevu, gdje su ocijenjene kao direktno miješanje u unutrašnja pitanja BiH i podrivanje suvereniteta države.

Osim toga, mađarski zvaničnici u posljednje vrijeme učestalo kritikuju Zapad zbog njegovog odnosa prema Bosni i Hercegovini, tvrdeći da međunarodna zajednica tretira BiH kao “svoju pokrajinu” i da donosi odluke o regionu bez dovoljnog razumijevanja njegove historije.

Upravo se čita:  Bećirović: U napadu na ustavni poredak BiH postoje samo dvije strane - pravosuđe BiH i osumnjičeni za ovo krivično djelo

S obzirom na novonastalu situaciju, povećanje misije EUFOR-a u BiH ocijenjeno je kao preventivna mjera s ciljem očuvanja stabilnosti i sigurnosti. Nove snage EUFOR-a očekuju se u Bosni i Hercegovini 12. ili 13. marta. Prema dosadašnjim informacijama, među njima će biti vojnici iz Rumunije, Bugarske i Slovenije.

EUFOR se nije zvanično oglašavao o političkim tenzijama u BiH, ali je poručeno da misija ostaje posvećena osiguranju stabilnog i sigurnog okruženja u skladu s mandatom dobijenim od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Izdvajamo

Izdvajamo

Stigla je dugoročna prognoza za proljeće: Evo kakvo će vrijeme biti naredna tri mjeseca

Srednja sezonska temperatura tokom klimatološkog proljeća (mart, april, maj) predviđa se viša od višegodišnjeg srednjaka uz vrlo veliku vjerovatnoću...

Još vijesti za vas