BiH ispred Brazila: Zmajevi 15. na najnovijoj FIFA rang listi

Historijski plasman dobiva više na težini zbog činjenice da je iza Zmajeva ostala reprezentacija slavnog Brazila koja je na 22. mjestu.

Foto: Arhiv
Foto: Arhiv

Ovo je svakako najbolji plasmana našeg nacionalnog tima od kako se naš savez nalazi u članstvu FIFA-e, a Zmajevi se sada nalaze ispred domaćina narednog Svjetskog prvenstva Brazila, ali i ispred glavnog konkurenta u kvalifikacijama, selekcije Grčke.

Prvo mjesto još uvijek suvereno drži selekcija Španije, drugo mjesto pripada Njemačkoj, dok se ne trećoj poziciji nalazi Messijeva Argentina.

Pogledajte najnoviju FIFA rang listu.

fifa-lista

(24sata.info)

Plavni talas Dunava stigao u Srbiju

0

Plavni talas Dunava stigao je danas na teritoriju Srbije i na potezu od Bezdana do Bogojeva proglašena je redovna odbrana od poplava, saopšteno je iz Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.

Foto: Agencije
Foto: Agencije

U Sektoru ocjenjuju da je situacija pod kontrolom i da za sada, nema potrebe za proglašavanjem vanredne situacije.

Sve područne jedinice Sektora za vanredne situacije uz vodotok Dunava su u pripravnosti i preduzimaju preventivne i operativne mjere na odbrani od poplava.

Sa obzirom na to da postoji procjena da rubni dijelovi mjesta Banaštor i Čerević u opštini Beočin mogu biti ugroženi, opštinski Štab za vanredne situacije u stalnom je zasjedanju i spreman da reaguje, navodi se u saopštenju.

Grad Sombor je pozvao vlasnike vikendica u priobalnom dijelu Dunava da izmjeste stvari i opremu koja se nalazi u prizemlju objekata.

Meteorolozi najavljuju dalji porast vodostaja Dunava u njegovom slivu, uzvodno od Srbije, što će vjerovatno usloviti dostizanje nivoa vanredne odbrane od poplava i na teritoriji Srbije, poručeno je iz Sektora.

(Srna)

Sudar tramvaja i automobila u centru Sarajeva

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

U sabraćajnoj nezgodi koja se dogodila jutros u 9.00 sati u ulici Maršala Tita, u blizini zgrade Predsjedništva BiH, u Sarajevu, povrijeđeni su vozači automobila i tramvaja.

U ovoj nezgodi učestvovao je automobil i tramvaj, a uviđaj je u toku, zbog čega je još obustavljen tramvajski saobraćaj, saznaje Fena u Operativnom centru MUP-a Kantona Sarajevo.

(Fena)

MMF, Delegacija EU i Američka ambasada protiv uspostave dva platna prometa

0

Međunarodni monetarni fond (MMF), Delegacija EU i Ambasada SAD-a u BiH ne podržavaju uvođenje entitetskih platnih prometa kojima se dovodi u pitanje jedinstveni unutarnji platni promet u BiH.

centralna bankaNakon što je najprije u RS-u usvojen entitetski zakon o platnom prometu, a sličan zakon je u proceduri usvajanja i u Federaciji iz Udruženja banaka BiH u kojem je 29 članica-banaka iz RS-a i FBiH upozorili su da uspostava entitetskih platnih prometa dovodi u pitanje jedinstveni platni promet u BiH, što predstavlja korak unazad. Isti odgovor na ovo pitanje Fena je dobila i od MMF-a, Delegacije EU i Američke ambasade.

“MMF razmatra ovo pitanje. Istovremeno, smatramo da je veoma važno održati jedinstven platni sistem u BiH”, rekao je u izjavi za Fenu rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atoyan u odgovoru na pitanje da li MMF odobrava uspostavu dva platna prometa u BiH.

Neslaganje s napuštanjem jedinstvenog platnog prometa izražavaju i u Delegaciji EU, uz ocjenu kako to predstavlja korak unazad.

“Ovo pitanje detaljnije mogu komentarisati Centralna banka BiH i relevantna ministarstva. Ipak, mi i dalje držimo da je jedinstveni platni sistem važan korak ka stvaranju jedinstvenog ekonomskog tržišta u BiH. Ukoliko se provedu legislativne izmjene, doći će do različite primjene u praksi, što predstavlja korak unazad u odnosu na jedinstveni sistem koji je EU izdvojila kao pohvalan pomak u Izvještaju o napretku u BiH, u najmanje četiri posljednje godine. Čvrsto smo uvjereni da kreatori politika u BiH trebaju da se više fokusiraju na sveobuhvatne i konzistentne ekonomske reforme koje promoviraju ekonomski rast i razvoj i idu na dobrobit građana”, izjavio je za Fenu Andy McGuffie, portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH.

Uspostavu jedinstvenog unutarnjeg platnog prometa koji u BiH egzistira od 2001. godine snažno su podržale SAD. Stoga suprotne korake ne podržavaju.

“Održavanje i jačanje jedinstvenog ekonomskog prostora na području cijele Bosne i Hercegovine je važan preduvjet za stimulisanje budućeg ekonomskog rasta. Stvaranje jedinstvenog platnog sistema u Bosni i Hercegovini bio je ključni korak naprijed u uspostavljanju jedinstvenog ekonomskog sistema. Stoga, ne podržavamo korake koji bi vodili slabljenju jedinstvenog platnog sistema”, rečeno je Feni u Uredu za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u odgovoru na pitanje o uspostavi dva platna prometa u BiH.

Bankari smatraju da platni sistem (RTGS i Žiro-kliring) sa jedinstvenim registrom računa koji je 2001. godine uveden u BiH, predstavlja i danas konkurentnu prednost u odnosu na zemlje iz okruženja i nudi relativno jednostavno priključenje platnim sistemima Evropske unije jer je u njegovoj osnovi SWIFT tehnologija. Takav sistem je omogućio jeftinu, sigurnu i brzu uslugu učesnicima u unutrašnjem platnom prometu. Uvođenjem entitetskih platnih prometa, sadašnji jedinstveni platni promet u BiH bit će doveden u pitanje, upozoravaju iz Udruženja banaka BiH u kojem je 29 članica-banaka iz oba bh entiteta.

Navode da je jedinstveni platni promet gotovo napušten, obzirom da su u RS-u i FBiH pokrenute aktivnosti na donošenju entitetskih zakona o unutrašnjem platnom prometu. Posljedice neuređenosti, odnosno finansijske nediscipline su konstantan rast blokiranih računa privrede i građana, brzorastuća nelikvidnost realnog sektora, smanjenje priliva budžeta svih nivoa u BiH i rast nezaposlenosti, ocjena je Udruženja banaka BiH.

Kažu kako već niz godina insistiraju na dogradnji postojećeg sistema unutrašnjeg platnog prometa koji se vrši preko Centralne banke BiH. Ta dogradnja se ogleda u uvođenju efikasnog sistema prinudne naplate i jačanja finansijske discipline korištenjem Registra transakcionih računa kod Centralne banke BiH.

“Cilj ovakve inicijative je uvođenje efikasne naplate od glavnog dužnika i uvođenje finansijske discipline u BiH. Zbog neuređenosti ovog segmenta mnogi instrumenti koji su korišteni u poslovnim transakcijama imaju upitnu ‘funkciju’ (kao npr.ček, mjenica, garancija) a koji su ključni za funkcionisanje poslovnog sektora”, upozoravaju iz Udruženja banaka BiH i postavljaju pitanje kome odgovara ovakva finansijska nedisciplina i mogućnost izbjegavanja izvršenja obaveza bile one po osnovu kredita, poreza ili plaćanja fakture.

Također navode da su svojevremeno predlagali Centralnoj banci BiH da se postojeći sistem pravno doradi donošenjem prateće regulative koja će omogućiti debit transfer dat Zakonom o platnim transakcijama. Praktično to znači da pritiskom na dugme u bilo kojoj banci može se blokirati i naplatiti sa svih transakcionih računa dužnika kod svih banaka.

Umjesto toga, usvojen je sredinom prošle godine Zakon o unutrašnjem platnom prometu u RS i Zakon o jedinstvenom registru računa poslovnih subjekata RS. I u Federacije je u proceduri donošenje Zakona o unutrašnjem platnom prometu.

Bankari u novonastaloj situaciji postavljaju i pitanje da li naplata poreza ima prioritet u odnosu na naplatu kredita, te da li postoji kolizija sa Zakonom o bankama RS, Zakonom o prekršajima RS, Zakonom o mjenici RS i Zakonom o prinudnoj naplati indirektnih poreza u BiH?

Kopija pitanja je dostavljena Centralnoj banci BiH, Agenciji za osiguranje depozita BiH, Ministarstvu finansija FBiH, Agenciji za bankarstvo FBiH, Agenciji za bankarstvo RS, APIF, AFIP i svim bankama.

Obzirom na donošenje entitetskih zakona o unutrašnjem platnom prometu Udruženje banaka BiH se u martu 2012. godine obratilo Centralnoj banci BiH tražeći njen angažman u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci BiH.

Bankari su istakli, u obraćanju Centralnoj banci BiH, da nova entitetska rješenja o unutrašnjem platnom prometu za posljedicu imaju: kreiranje entitetskih registara računa (akti nigdje ne spominju već postojeći Jedinstveni registar transakcijskih računa poslovnih subjekata u BiH kod Centralne banke BiH), ograničavanje poslovnim subjektima otvaranja računa za svoje poslovanje prema slobodnoj volji na čitavoj teritoriji BiH, zatvaranju tržišta na nivo entiteta uz opasku kako nije poznato na koji način bi u takvim uslovima poslovni subjekti sa teritorije Brčko Distrikta obavljali platni promet.

(Fena)

I danas protesti zbog neusvajanja konačnog zakona o matičnom broju

0

Protesti ispred zgrade institucija BiH i danas će biti nastavljeni jer nije usvojen končan prijedlog zakona o JMB.

Protesti pred zgradom institucija BiH(Foto: Dnevni avaz)
Protesti pred zgradom institucija BiH
(Foto: Dnevni avaz)

Grupa od 30-ak građana je provela noć ispred zgrade Parlamenta BiH, ogorčeni činjenicom da novorođenčad u BiH već nekoliko mjeseci ne mogu da dobiju JMB, i time ostvare svoja osnovna prava.

Podsjećamo, na jučerašnjoj sjednici Vijeće ministara BiH je donijelo Privremenu odluku o utvrđivanju registracionih područja za određivanje jedinstvenih matičnih brojeva u Bosni i Hercegovini, koja stupa na snagu danom donošenja i koja će važiti u narednih 180 dana. Nakon toga će u Parlamentu BiH biti donesen odgovarajući zakon.

(Bh-index)

Dunav probio nasip: U njemačkom gradu Deggendorfu helikopterima izvlačili ljude s krovova

Prava drama odvijala se u srijedu navečer u njemačkom gradu Deggendorfu, gdje je nabujali Dunav probio nasip na dva mjesta.

ljudi s krovovaKako prenosi RTL, spasioci su helikopterima izvlačili ljude s krovova njihovih poplavljenih kuća, a ništa bolje nije bilo ni u Halleu, gdje je vodostaj najviši u posljednjih 400 godina. Evakuirano je više od 30.000 ljudi.

Inače, poplave su dosad odnijele 13 života, a dvije osobe smatraju se nestalima. U Njemačkoj su poginule tri osobe, u Češkoj osmero, dok su u Austriji stradale dvije osobe.

(Oslobođenje)

Građani BiH meso kupuju na grame: Teletina češće začin, nego glavno jelo

0

S kolikom se besparicom bore bh. građani najbolje pokazuje podatak da kupuju i po 150 grama mesa!

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

Vakuum u novčanicima, u kombinaciji sa često paprenim cijenama, uticao je na to da nam, na primjer, teletina i jagnjetina u tanjirima češće služe kao začin, a ne kao glavno jelo.

Trgovci na tržnicama kažu da građani kupuju, recimo četiri jajeta, kao i jednu jabuku ili dva limuna, što dovoljno govori o finansijskoj dubiozi u kojoj se nalazimo.

U banjalučkim mesnicama kažu da građani kupuju i po 150 grama mesa, jer više novca nemaju, a slično je stanje i u tržnim centrima.

“Nažalost, primjetna je slabija kupovna moć naših građana i kupaca. Po pravilu, kupci danas kupuju količinu za jedan obrok, dakle, puno manje nego inače. Najmanje količine zabilježene u našoj prodaji su 200 grama faširanog mesa, ili pak nekoliko komada piletine”, kaže Željka Bajramović iz marketinga u “Fisu” iz Viteza.

I u “Mercatoru” Banjaluka kažu da je u posljednjih nekoliko godina došlo do promjena u kupovnoj moći i navikama stanovništva. Evidentno je, ističu u “Mercatoru”, da danas kupci više prate akcije i pomnije planiraju svoje kupovine.
“Prilikom kupovine mesa i mesnih prerađevina, kupci se češće odlučuju na kupovinu manjih količina. Međutim, broj kupaca u ‘Mercator’ trgovinama konstanto raste, tako da možemo da zaključimo da stanovnici kupuju češće, a u manjim količinama, jer ne bilježimo značajnija odstupanja u poređenju sa prošlom godinom”, ističu u “Mercatoru” Banjaluka.
Ipak, u kompaniji “Delhaize BH” tvrde da u njihovim maloprodajnim objektima nije primijećena manja kupovina mesa u odnosu na prethodni period.

“Kod nas su redovne cijene mesa u odnosu na raniji period niže. U našim objektima potrošači svakodnevno mogu da kupe određene vrste mesa po akcijskim cijenama”, kaže Tamara Kovačević, marketing menadžer u “Delhaize BH”.
Ombudsmani za zaštitu potrošača u BiH i te kako su ustanovili da se kriza odrazila i na kupovinu hrane životinjskog porijekla.

“Najbolji pokazatelj krize jeste smanjena kupovna moć potrošača koja se, između ostalog, ogleda i u kupovanju manjih količina pogotovo onih namirnica koje su malo skuplje. Takav je slučaj i sa mesom, koje se sve češće koristi kao začin, tako da se i kupuje u malim količinama”, precizira Dragan Doko, ombudsman za zaštitu potrošača u BiH.
Odranije je poznato da stanovnik BiH godišnje u prosjeku pojede najmanju količinu mesa, u poređenju sa građanima evropskih zemalja. Dok građani BiH godišnje jedu 21,3, stanovnik u EU za 12 mjeseci potroši čak 77 kilograma mesa.
Posljednjih godina piletina se najviše servira na trpezama u BiH, zato što je ona i najjeftinija.

Kada je kupovna moć građana u pitanju, slično je stanje i u regionu pa tako trgovci na novosadskoj pijaci prodaju trešnje na komad.

Identična je situacija i na drugim gradskim tržnicama u regiji, gdje građani masovno kupuju sve manje količine voća i povrća, jer nemaju novca da se kući vrate s punim kesama.
(Nezavisne)

U BiH danas pretežno oblačno vrijeme, poslijepodne moguća kiša

0

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Foto: Arhiv
Foto: Arhiv

Prije podne, ponegdje u Bosni, sa slabom kišom. Poslije podne i krajem dana očekuje se lokalni pljuskovi i grmljavina. Vjetar, slab do umjeren, u Bosni sjeverni i sjeverozapadni, a u Hercegovini u skretanju na jugozapadni. Najviša dnevna temperatura od 18 do 25 °C.

U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne moguća je kiša ili pljusak praćen grmljavinom. Dnevna temperatura oko 21 °C.

Jutros je u većem dijelu Bosne i Hercegovine umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Količine padavina u protekla 24 sata (mm): Stolac 22; Gradačac 12; Livno 5; Drvar, Neum 1.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 3, Kupres 9, Drvar, Ivan-sedlo 11, Livno 12, Bugojno, Jajce 13, Sarajevo, Sanski Most, Tuzla, Zenica 14, Goražde, Gradačac, Stolac 15, Bihać 16,
Mostar, Neum i Čapljina 17 stepeni.

Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 946 hPa, za 4 hPa je viši od normalnog i lagano raste.

U četvrtak u većem dijelu Bosne i Hercegovine UV zračenje očekuje se vrlo visoke vrijednosti (UV indeks od 7-8). Na istoku jedan manji dio Bosne i Hercegovine se očekuju visoke vrijednosti (UV indeks od 5-7), saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavod BiH.

(Fena)

Na ispitima zabranjeno nositi grudnjake

Obrazovne vlasti u Kini smislile su novu taktiku za borbu protiv prepisivanja tokom ispita – zabranjeno je u učionicama nositi grudnjake.

grudnjakPred ispite pod nazivom “gaokao” u školama u provinciji Đilin zabranjen je unos bilo kakvog metalnog ili odjevnog predmeta koji bi mogao aktivirati detektore postavljene u prostorijama za ispitivanje.

Prema navodima lokalnih medija, mjera je pokušaj sprečavanja sve drskijih i sofisticiranijih uređaja koji učenici koriste prilikom polaganja ispita.

“Ove godine u Đilinu će biti najstroža provjera na ulazu u učionice u istoriji”, navodi kineska novinska agencija Sinhua.

U pismu poslatom roditeljima učenika navedeni su detalji o novim mjerama.

“Po ulasku učenika i osoblja na mjesto ispitivanja, njihovu odjeću, torbe, cipele, kape i ostale stvari pregledaće profesionalci i biće im odobren ulazak samo ako se ne oglasi alarm. Zbog toga, svaki predmet koji sadrži metal može aktivirati detektore i zbog toga su zabranjeni za kandidate”, navodi se u pismu.

Sinhua navodi da su zabranjeni grudnjaci sa metalnim zakačkama, dok učenici sa metalnim plombama ili implantatima moraju da imaju potvrdu od ljekara.

(Srna)

Kako je označeni novac završio u korpi za kišobrane ispred Budimirova ureda (Video)

1

U hodniku ispred ureda predsjednika Federacije BiH Živka Budimira u Mostaru nadzorne kamere zabilježile su blago rečeno,niz čudnih radnji koje su se dešavale tokom hapšenja predsjednika Živka Budimira.

Snimak, koji je nastao 26. aprila kada je državna tužiteljica Dijana Kajmaković u pratnji pripadnika SIPA-e ušla u Budimirov kabinet s namjerom da ga uhapsi, objavila je Federalna televizija. Pogledajte o čemu se radi…

(Bh-index)

Protesti protiv čovjeka koji je preporodio Tursku

Politički uspon aktuelnog premijera Turske Recepa Tayyipa Erdoğana počinje 1994. godine, kada kao kandidat Stranke blagostanja biva izabran za gradonačelnika Istanbula. U tom trenutku u Istanbulu su postojali brojni problemi- grad je bio neuređen s neadaktvatnim gradskim prevozom, brojnim problemima opskrbe vodom, zapuštenim kulturno-historijskim spomenicima i krajnje neefikasnom javnom službom. Odlučan u namjeri da se obračuna s korupcijom i grad dovede u red, Erdogan je u četiri godine svog mandata preporodio Istanbul- grad je dobio redovnu opskrbu vodom, novi sistem gradskog prevoza, uređene deponije, tržne centre, autoputeve, zelene površine, studentske domove i mnoge kapitalne projekte.  Još tada su protivnici optuživali Erdogana da u Istanbulu namjerava uvesti islamske zakone, no od toga nije bilo ništa. Upravo će optužbe za pokušaj uvođenja islamizma i ukidanja turskog sekularizma postati glavna optužba koju će njegovi politički protivnici, uključujući i sadašnje demonstrantne, koristiti kao glavni argument u borbi protiv Erdoganove vladavine.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Piše: Danijal Hadžović

Ustavni sud je zabranio Stranku blagostanja 1998. godine, pa je Erdogan, zajedno s ostacima bivše stranke pristupio novosnovanoj Stranci vrline. Godinu dana kasnije, pod optužbom da je poticao vjersku mržnju, osuđen je na devet mjeseci zatvora, od čega je odslužio četiri mjeseca.

Stranka vrline je 2001. također zabranjena pod optužbom da je kršila sekularne zakone, što Erdogana nije pokolebalo u njegovim političkim ambicijama. Iste godine osnovao je Partiju pravde i razvoja (AKP), koja je na izborima 2002. ostvarila pobjedu s 35% glasova, što joj je po tadašnjim turskim zakonima bilo dovoljno da samostalno formira vladu. Narod Turske upamtio je odlične rezultate koje je Erdogan ostvario kao gradonačelnik Istanbula i nakon višedecenijske dominacije kemalističkih politika čiju je vladavinu pored njegovanja tekovina sekularizma, karakterisala i ekonomska zaostalost te masovno kršenje ljudskim prava i sloboda, odlučio je povjerenje dati novom političkom konceptu.

Uslijed velike zabrinutosti koja je vladala u samoj Turskoj i izvan nje zbog dolaska na vlast stranke čiji su članovi imali islamističku prošlost i kao takvi predstavljali potencijalnu prijetnju sekularističkom uređenju u zemlji, Erdogan i ostalo rukovodstvo stranke uporno su isticali da AKP nema tajni vjerski program, nego se radi o konzervativnoj stranci prozapadnog tipa koja je kao svoje prioritete isticala približavanje EU i ekonomski napredak zemlje, uz oživljavanje pomalo potisnute turske tradicije.

U tom kontekstu, jedan od važnijih aspekata političke ideologije AKP bio je i ekonomski liberalizam, zahvaljujući čijoj je primjeni tokom narednih desetak godina vladavine ove stranke Turska doživjetla potpuni procvat- ekonomija je značajno liberalizovana i oslobođena brojnih zakonskih stega koje su ograničavale razvoj poduzetništva, tržište je deregulisano i izvršena je privatizacija većih kompanija koje su bile u državnom vlasništvu. Ovakve mjere ubrzo su dovele do velikog ekonomskog rasta koji u Turskoj već godinama kontinuirano traje, priliva stranih investicija i otvaranja nekoliko miliona radnih mjesta. O rezultatima vladavine AKP u Turskoj možda najbolje govore statistički podaci o stanju u zemlji danas, nakon desetak godina vladavine ove stranke, u odnosu na 2001., godinu prije dolaska AKP-a na vlast: ukupni bruto domaći proizvod 2001. iznosio je 230 milijardi dolara, danas on iznosi 770 milijardi; realnog ekonomskog rasta nije ni bilo 2001., odnosno zemlja je bilježila pad koji je iznosio čak -9,4%, dok danas Turska bilježi rast od 8,9%; prihod po glavi stanovnika povećan je sa sa 3 000$ na 10 600$; izvoz je povećan sa 25 milijardi na 152 milijarde dolara; izdvajanje za zdravstvo sa 29 povećano je 16,8 milijardi dolara, a za školstvo sa 6,5 milijardi na 47,4 milijardi danas. Osim toga, Turska je vratila i komletan dug MMF-u!

Pa ipak, pozitivne promjene koje su se desile tokom vladavine Erdogana i AKP-a nisu se odnosile samo na ekonomsku situaciju u zemlji. Iako lične i socijalne slobode u Turskoj još uvijek nisu na zavidnom nivou, u posljednjih nekoliko godina zemlja i na ovom polju ostvaruje značajan napredak.  Ukinuta je smrtna kazna, uvedena je veća sloboda govora i udruživanja, data su manjinska prava Kurdima, težište vlasti prebačeno je ka manjim administrativnim jedinicima, i što je možda i najvažnije- armija je stavljena pod civilnu kontrolu. Ovakvi rezultati nisu prošli bez nagrade turskog naroda, tako da je na opštim izborima 2007. stranka osvojila 46,5% glasova, a četiri godine kasnije čak 49,8% glasova.

Protiv čega se protestuje?

Pa ipak, i pored ogromnog ekonomskog napretka koji je Turska ostvarila pod vodstvom AKP-i Erdogana, veće demokratizacije društva te gotovo natpolovične podrške na izborima, ovih dana svjedoci smo nimalo mirnih protesta u Turskoj na kojima demonstranti izražavaju bunt protiv aktuelne vlasti i optužuju je za tiraniju i pokušaj uvođenja islamizma! Treba također napomenuti da ovo nisu prve demonstracije protiv Ergogana i AKP-a zbog navodnog pokušaja islamizacije turskog društva. Sličan pokušaj rušenja AKP-a postojao i 2007., kada su milioni pobornika striktnog sekularizma demonstrirali po gradovima Turske. Generali, koji su tokom četiri decenije oborili četiri vlade i zatvorili isto toliko islamskih partija, izveli su brodove na Bosfor sa cjevima okrenutim gradu. Onda su raspisani prijevremeni izbori u julu na kojima je Erdogan ubedljivo trijumfovao, osvojivši čak 46, 5% glasova.

Danas, šest godina nakon tog događaja, ponavlja se slična situacija. Ako je neko možda i pomislio, naivno, da je povod za masovnije demonstracije u turskim gradovima bio brutalan odgovor policije na proteste protiv rušenja parka i izgradnje tržong centra, ili protiv pokušaja ograničavanja prodaje alkohola, njegove sumnje su mogli odagnati konkretni politički zahtjevi s kojima su naoružani slikama Ataturka istupili demonstranti. Jarko politički i ideološki obojeni demonstranti otkrili su, što kroz ikonografiju, što kroz istupe svojih glavnih protagonista, pravi uzrok ovih protesta- Erdogana i AKP se optužuje za pokušaj uvođenja islamizma i uništenje sekuralističke Turske, zamjera mu se njegov otpor režimu Bašara Al Asada u Siriji, spominje se borba protiv nejednakosti u društvu, a sve je popraćeno uličnim nasiljem uz uništavanje privatne i javne imovine, te čak i skrnavljenje džamija… Pritom, sam način i tok demonstracija jasno ukazuje da se radi o vrlo smišljenoj akciji s dubljom pozadinom: od namjernog organizovanja protesta na za to nedozvoljenom mjestu kao iskre za veće nemire, preko slanja lažnih podataka medijima o broju poginulih i povrijeđenih na demonstracijama do montiranja slika sa protesta kako bi se poslala lažna slika o brutalnosti i siledžijstvu turske policije- jasno je da ovi protesti za cilj imaju uzdrmati tursko društvo i oslabiti poziciju vladajuće stranke.

Džamija koju su demonstranti oskrnavili
Džamija koju su demonstranti oskrnavili

No, s kojim motivom se nastoji uzdrmati zemlja i srušiti vlast koja je Turskoj donijela veliki ekonomski napredak i rast standarda svim građanima, učinivši od nje regionalnu silu i svjetski relevantan politički faktor? U ime kojih ljudskih prava i sloboda i protiv kakve islamizacije se bore oni koji protestuju sa slikama osobe koja je stvorila sistem u kojem je pokrivenim ženama bilo zabranjeno ući na fakultet, što je tek nedavno promijenjeno, i kada svi podaci govore da je stepen ljudskih prava pod Erdoganovim režimom ne zavidno, ali ipak povećan? Je li pokušaj uvođenja zakona o ograničavanju prodaje alkohola ( takvi zakoni su na snazi u mnogim evropskim zemljama, poput primjerice Švedske u kojoj se samo u državnim prodavnicama do 20 sati mogu kupiti alkoholna pića), odlika te islamizacije i kršenja teško stečenih sloboda, a s druge strane stvarno kršenje prava osobama s vjerskim uvjerenjima i drugačijim ideološkim stavovima nešto što je društveno poželjno i priželjkivano? Erdogan ako je i imao namjeru sistemske islamizacije turskog društva, onda je to dosad jako jalovo radio, jer je vrlo teško pronaći zakone koji ozbiljnije idu u tom pravcu, a koje je njegova stranka usvojila, osim ako pod islamizmom ne podrazumijevamo samu činjenicu da Erdogan zajedno s najprominentijim političarima AKP-a nedvosmisleno ističe svoje islamsko vjerovanje i slijeđenje islamskih vrijednosti?

Ili se pak naprosto radi o činjenici da kemalističkim ljevičarima koji su odlučili izraziti svoj, nimalo miroljubiv bunt prema Erdagonovom režimu, nikakav rast standarda i povraćeni ponos zemlji ne mogu nadomjestiti želju i žal za vremenima kada su u svojoj kemalističkoj poludiktaturi pod svesrdnom podrškom vojske mirno mogli kompletnom društvu nametati svoj ideološki teror i sistemski šikanirati neistomišljenike? Da su kojim slučajem ovi protesti organizovani prije kojih petnaestak godina, umjesto “brutalnosti” policije, vrlo vjeorvatno bismo gledali slike tenkova kako gaze demonstrante.

(Bh-index)

Sirovi luk – lijek za mnoge bolesti

0

Luk je nevjerovatna namirnica koja nam može pomoći u liječenju mnogih bolesti. Osim što ga možemo koristiti u jelima, kako bi nam poboljšao okus, luk je nabolje jesti sirov. Sirov luk sadrži sumporne spojeve i bitne vitamine koji su nam bitni za naše zdravlje.

crveni-lukAko kuhamo luk, bitne hranjive tvari i vitamini se gube. Međutim, mnoge osobe ne mogu zamisliti da jedu sirov luk, ali kada saznaju za sljedeće nevjerovatne zdravstvene prednosti ovog čudesnog povrća, njihovo mišljenje će se sigurno promijeniti. Pa, pogledajmo…

1. Liječi zatvor

Vlakna u sirovim lukom pomažu da istjerate toksina i tvrde čestice hrane koje zapnu u crijevima. Ako patite od zatvora, jedite sirovi luk.

2. Lijek za upaljeno grlo

Ako patite od prehlade, kašlja i grlobolje, pijte sok svježeg luka. Dodajte med ovom soku.

3. Problemi sa krvarenjem

Krvarite iz nosa? Jedite sirovi luk. Ovo je također jednostavan i učinkovit domaći lijek za liječenje hemoroida. Za liječenje krvarenja iz nosa, izrežite sirov luk i mirišite ga neko vrijeme.

4. Kontroliše dijabetes

Ovo je jedna od zdravstvenih prednosti sirovog luka. Ako ga konzumirate sirovog, luk povećava proizvodnju inzulina. Dakle, ako ste dijabetičar, imate dobar razlog da redovno jedete svjež sirovi luk.

5. Štiti srce

Redovita konzumacija sirovog luka štiti srce od koronarnih bolesti. Luk kontroliše visoki krvni pritisak i otvara blokirane arterije.

6. Kontroliše razinu holesterola

Ovo povrće ima jako dobru zdravstvenu korist za pretile osobe i srčane bolesnike. Sirovi luk kontroliše holesterol smanjuje loš holesterol (LDL) u krvi, prenosi portal Cure.ba.

7. Sprečava rast stanica raka

Luk je bogat sumpornim spojevima. Sumpor štiti organizam od raka želuca, debelog crijeva, dojke, pluća i prostate. Ona također pomaže izliječiti bolesti mokraćnog sistema.

8. Liječi anemiju

Sumporna ulja i organski sulfidi dovode do suza kada režemo luk, i oni ulaze u nosnice. Ta ulja nam pomažu u liječenju anemije.

(Vijesti.ba)

Ljudi koji izbjegavaju crveno meso imaju bolje zdravlje zbog nižeg krvnog pritiska

0

Studija pokazuje da vegetarijanci imaju za 12% manju šansu da umru. Sastojci iz crvenog mesa povezani su sa povećanim rizikom od raka i visokog krvnog pritiska. Vegetarijanci manje piju, manje puše i vježbaju više.

Ilustracija
Ilustracija

Vegetarijanci žive duže zbog njihove ishrane, a posebno koriste ostvaruju muškarci.

Vegetarijanci imaju za 12% manju šansu da umru tvrde stručnjaci. Smatra se da koristi dolaze iz nižeg krvnog pritiska i nivoa holesterola jer ljudi jedu nisko-masnu hranu na bazi povrća, integralnih žitarica i voća.

Vegetarijanska ishrana je povezana sa manjim rizikom od većeg broja hroničnih bolesti kao što je visok krvni pritisak, metabolički sindrom, dijabetes i bolesti srca.

Naučnici tvrde da vegetarijanska grupa ima tendenciju da živi duže, pije manje alkohola, manje puši i vode više računa kako bi ostali vitki.

Crveno meso, posebno prerađeno meso sadrži sastojke koji su povezani sa povećanim rizikom od hroničnih bolesti. Ovo uključuje hem gvožđe, zasićene masti, natrijum nitrit, određene kancerogene supstance koje se formiraju tokom kuvanja.

Unošenje više voća i povrća može da pomogne svojim antioksidantnim djelovanjem, suzbijanju štetnih hemikalija koje se prirodno javljaju u tijelu.
(Cafe)

Željeznice Republike Srpske: Pronevjerio 27.000 KM iz sindikalne kase

Sektor kriminalističke policije CJB Doboj podnio je izvještaj nadležnom tužilaštvu o počinjenom krivičnom djelu protiv S.K. iz Banja Luke, predsjednika Sindikata radnika infrastrukture Željeznica Republike Srpske, zbog osnova sumnje da je počinio krivično djelo falsifikovanje ili uništavanje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava.

zeljezniceZa ovu osobu postoji osnov sumnje da je, kao predsjednik Sindikata radnika infrastrukture Željeznica RS-a i jedan od ovlaštenih potpisnika za raspolaganje novčanim sredstvima, u periodu od novembra 2007. do kraja 2008. godine, sa žiro-računa ove sindikalne organizacije više puta podizao gotovinska sredstva u ukupnom iznosu od 27.602,00 KM.

Taj iznos, suprotno Zakonu o računovodstvu i reviziji RS-a, nije evidentirao u blagajni sindikalne organizacije, niti je evidentirano dalje trošenje tih sredstava, usljed čega navedene promjene nisu mogle biti knjižene niti dalje praćene, saopćeno je danas iz CJB Doboj.

(Fena)

Bojan Đurić, poslanik u Skupštini Srbije nudi Belmini Ibrišević državljanstvo Srbije

Poslanik u Skupštini Srbije Bojan Đurić (LDP) predložio je putem Twittera da se porodici Ibrišević ponudi srbijansko državljanstvo, kako bi se omogućio odlazak tromjesečne Belmine Ibrišević na liječenje u Njemačku.

Bojan Đurić na Twitteru (Foto: Screenshot)
Bojan Đurić na Twitteru (Foto: Screenshot)

“Predlažem da naš ambasador u Sarajevu stupi u kontakt sa porodicom Ibrišević i ponudi im mogućnost prijema u državljanstvo, u saradnji sa BiH. Moguće je po Zakonu o državljanstvu da mala Belmina Ibrišević bude primljena u državljanstvo tako što će biti primljeni njeni roditelji”, napisao je Đurić na Twitteru.

Podsjećamo, Vijeće ministara BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijelo je Privremenu odluku o utvrđivanju registracionih područja za određivanje jedinstvenih matičnih brojeva u Bosni i Hercegovini, kojom se želi privremeno omogućiti izdavanje jedinstvenih matičnih brojeva građana i upis novorođenčadi u knjige rođenih te izdavanje osobnih i drugih dokumenata.

Ipak, građani koji su se danas okupili ispred zgrade institucija BiH, nezadovoljni zbog činjenice da novorođene bebe ne mogu dobiti jedinstveni matični broj, odlučili su cijelu noć ostati ispred zgrade institucija BiH, zahtijevajući donošenje zakona kojim će biti trajno riješeno ovo pitanje.

(Oslobođenje.ba)

Tuga u Banjaluci: Sanjaju topli dom bez miševa

Želimo samo topli krov nad glavom koji neće prokišnjavati i u kome neće biti vlage i miševa, malu kuću u kojoj ćemo i mi moći da pristojno živimo – riječi su dječice porodice Fedešin-Dujdup, koji uprkos osmjesima na licu, kriju veliku tugu zbog neimaštine u kojoj odrastaju.

porodica-b-lukaIvan (22), Ivana (14), Snježana (13), Zora (8) i Sofija (5) sa roditeljima Vesnom i Nikolom žive u trošnoj kući na Kočićevom vijencu. Ova sedmočlana porodica preživljava od novca koji zarade Vesna i Nikola skupljajući željezo po banjalučkim kontejnerima.

Kako kažu, već šest dugih godina žive u neuslovnoj kući, šupljih zidova, koja može da se raspadne svakog trena. Sanjaju dan kada će leći u krevet, ne razmišljajući o miševima i kiši, ali i okupati se toplom vodom u kupatilu.

Vesna kaže da ne zna do kad će moći da žive ovako. Sve što imaju je 140 maraka pomoći Centra za socijalni rad, od čega 100 maraka moraju izdvojiti za stanarinu. Da ne skupljaju staro željezo, ne znaju čime bi prehranili djecu.

– U kupatilu nemamo prozor, potpuno je otvoreno. Zimi nemamo ni toplu vodu, jer cijevi smrznu i popucaju, pa vodu nosimo od komšije i kupamo se u koritu. Vodokotlić nam takođe ne radi. Prozori u kući su šuplji i duva kroz njih, zidovi takođe. Nedavno su nam izgorjele i elektroinstalacije, na sreću izvukosmo žive glave. Uveče ne zaspim dokasno jer dežuram zbog miševa. Ne pomaže ni lijepak, ni mišolovka – priča Vesna.

Dodatni problem ove porodice je i dug za struju koji sada iznosi oko 10.000 KM. Kažu da znaju sve, ali novca da plate nemaju, a bez struje ne mogu.

– Dođu radnici, isključe struju, opominju nas, a ja kad oni odu ponovo sama uključim i tako to traje već duže vrijeme. Platila bih ja to da imam čime, ali od željeza zaradim tek toliko da nas sve prehranim. Od petoro djece, troje ih ide u školu, trošak je to. Zatim potreban mi je novac za kiriju. Sreća u nesreći je što su mi djeca zdrava – kaže Vesna.

Ipak, kaže, trudi se da joj djeca budu vesela, poštena i da ne ispaštaju previše zbog neimaštine i muke koja ih je zadesila.

– Dok je zdravlja ja i suprug ćemo i dalje pošteno da zarađujemo novac, skupljajući željezo. Ne stidim se nikakvog posla, pa ni toga da preturam po kontejnerima. Kada bi mi neko ponudio da wc čistim za mjesečnu platu objeručke bih prihvatila i niko me više u kontejneru ne bi vidio. Voljela bih i ja da počastim djecu nečim što nije iz kontejnera. Ali sve su to puste želje. Opet, sve to je nevažno u odnosu šta bi nam značio topli dom, o kojem svi mi samo maštamo – kaže Vesna.

One ističe da joj u svemu pomažu i djeca, a da je u skupljanju željeza najupornija trinaestogodišnja Snježana, koju već znaju mnogi Banjalučani i nerijetko joj daju marku za sladoled.

– Pomagaću majci dokle god bude trebalo. Lakše nam i brže prođe vrijeme kada smo zajedno. Ona vadi željezo iz kontejnera, meni to ne dozvoljava, kaže da sam ja zadužena za veselu atmosferu. Moji drugovi znaju čime se moji roditelji bave i kako živimo, ali nikada me nisu zadirkivali – priča Snježana.

Ona dodaje da joj je najveća želja, kao i njenih sestara, da imaju svoju sobu i kupatilo.

Život porodice Fedešin-Dujdupu nije lak, a najstariji Ivan kaže da mu je najžalije što njegove sestrice moraju da odrastaju u ovakvim uslovima.

– Ja sam muškarac i već sam odrastao, ali one su djevojčice i nisu zaslužile ovakvu patnju. Svako veče ležu u krevet u strahu, pitajući se gdje se krije miš. Kada kiša pada krov prokišnjava, pa strahujemo da se ne sruši potpuno. Ipak, i pored svih nedaća one su uvijek vesele i nasmijane, a što je najvažnije dobri su đaci. Odgojene su skromno, a našim roditeljima ništa nije teško da urade za njih, što one, iako su male, i te kako znaju da cijene – kaže Ivan.

Vesna i Nikola ističu da su se nebrojeno puta obraćali gradonačelniku Slobodanu Gavranoviću, pa čak pisali i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, u nadi da će neko od njihovih saradnika, kad već ne mogu oni, doći da vidi bijedu u kojoj odrastaju njihova djeca. Za sada je kažu sve ostalo samo pusta želja.

(Pressrs)

Iako je vode u Sarajevu sve manje: Vlada daje Coca-Coli pravo da crpi 12 litara pitke vode svake sekunde!

0

Sarajevo se posljednjih godina suočava sa sve većom nestašicom vode, pa je zato pažnju građana privukla jedna naoko uobičajena agencijska vijest. Naime, Vlada Kantona Sarajevo kao koncesor i privredno društvo “Coca-Cola HBC B-H” d.o.o. Sarajevo kao koncesionar potpisat će sutra Ugovor o koncesiji za korištenje pitke podzemne vode iz bunara B-1

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

Zaključivanjem ovog ugovora “Coca-Cola HBC B-H” d.o.o. Sarajevo stiče pravo korištenja pitke podzemne vode u obimu od 12 litara u sekundi, odnosno u obimu od 378.683,42 metara kubnih na godišnjem nivou, iz bunara B-1 koji se nalazi u proizvodnom krugu ovog privrednog društva na Mostarskom raskršću b.b. u Hadžićima.

Voda iz bunara koristit će se u proizvodnji bezalkoholnih pića i osvježavajućih napitaka, kao i u proizvodnji pitke vode obogaćene mineralima (stolne mineralne vode) te za tehnološke potrebe preduzeća.

Koncesija se daje na period od 10 godina.

Ugovor će potpisati ministar privrede KS-a Emir Hrenovica i direktor “Coca-Cola HBC B-H” d.o.o. Sarajevo Draja Octavian Mircea.

Vijest je, doduše, imala svoj odjek na društvenim mrežama, gdje je jedan komentator napisao:

– Kod nas je to samo jedna nebitna vijest da je jedna firma potpisala neki ugovor na 10 godina i ništa više. “Građani” će se možda sjetiti ove vijesti za 2-3 godine kad česme u neposrednoj blizini vodozaštitne zone presuše, kada počnu restrikcije vode. Za utjehu će se “građanstvu” ponuditi pune police flaširane Bonaque, Fante, Cole po pristupačnim cijenama…

(Fena/Doznajemo)

EU suspendovala pet miliona eura pomoći BiH

0

Usljed neuspjeha vlasti BiH da okonča pripreme u sklopu dva projekta u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja, Evropska unija je prisiljena da suspenduje pet miliona eura izdvojenih za ove namjene, saopćeno je Delegacije Evropske unije (EU) u BiH.

euKako se navodi u saopćenju, cilj dva pomenuta projekta je obezbijediti bespovratna sredstava poljoprivrednicima u BiH za izgradnju kapaciteta pri realizaciju fondova EU za ruralni razvoj (IPARD – Instrument za pretpristupnu pomoć u ruralnom razvoju), te izradu strateškog plana za ruralni razvoj za cijelu zemlju.

Stalni nedostatak napretka u ovim područjima, kao i u usklađivanju zakonodavstva po ovom pitanju s pravnom stečevinom EU, ne donosi samo potencijalni gubitak sredstava EU u iznosu od pet miliona eura.

Kako se dalje navodi, nedostatak djelovanja bi mogao kasnije rezultirati gubicima od nekoliko desetina miliona eura namijenjenih sektoru poljoprivrede za period od 2014.-2020. godine.

Jasan politički dogovor oko uspostave struktura za sprovedbu IPARD-a i izrade strateškog plana za ruralni razvoj za cijelu zemlju, su preduslovi za pomoć poljoprivredi i ruralnom razvoju u okviru predviđenih IPA II sredstava EU u ovom periodu.

Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen kazao je da je nedostatak napretka u ovom sektoru jedan od primjera rizika s kojim se BiH suočava – rizik zaostajanja za zemljama u regionu u procesu evropskih integracija.

“Veoma je važno da vlasti Bosne i Hercegovine, na svim nivoima, pronađu praktične i održive dogovore kako bi građani imali koristi od sredstava Evropske unije. U ovom slučaju, nedostatak pripreme i koordinacije istovremeno znači da poljoprivrednici možda neće moći iskoristiti njima namijenjena buduća sredstva EU u iznosu od desetina miliona eura”, kazao je Sorensen.

Prema njegovim riječima, ovaj primjer naglašava potrebu da se BiH dogovori o EU koordinacijskom mehanizmu koji će joj omogućiti da govori jednim glasom.

“Mora se razmotriti efikasnost kao i djelotvornost fondova EU koji se dodjeljuju Bosni i Hercegovini. Dugujemo to poreznim obveznicima država članica EU. Dakle, s obzirom da nije bilo suštinskog napretka, ne možemo dalje opravdati izdvojene fondove. Ovi fondovi mogu biti ponovo mobilizovani samo ako postoje provjerljivi dokazi o ostvarenom napretku u rješavanju najvažnijih prioriteta u ovom sektoru. To će zahtijevati jasne i formalne političke obaveze i dogovore, kako u pogledu IPARD struktura, tako i u pogledu izrade strateškog plana ruralnog razvoja”, kazao je Sorensen.

Na sastanaku nadzornog odbora za provedbu IPA-e između EU i BiH, koji će biti održan 24. juna biće razmotreno da li će projekti biti ukinuti.

Odgovornost vlasti BiH je da djeluju kako bi se podrška EU ponovo nastavila, u ovako važnom trenutku za politički i ekonomski razvoj zemlje, posebno zbog izazova u sektoru poljoprivrede s kojima će se BiH suočiti nakon ulaska Hrvatske u EU 1. jula ove godine, navodi se u saopćenju.

(Onasa)

Tromjesečna Belmina Ibrišević dobila šansu da ode na liječenje

0

Majka oboljele tromjesečne Belmine Ibrišević, Fatima, poručila da je potrebno donijeti trajno rješenje o JMBG kako nijedno dijete ne bi došlo u poziciju u koju je dovedena njena kćerka

prosjedi-zgrade-institucije
Foto: Depo

Danas donesena privremena odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o početku izdavanja jedinstvenog matičnog broja omogućit će, uz ostalo, izmiještanje na liječenje u inostranstvo tromjesečne bebe iz Sarajeva Belmine Ibrišević.

Fatima Ibrišević, majka Belmine Ibrišević, teško oboljele djevojčice koja nije mogla otići na liječenje jer joj nije mogao biti izdat jedinstveni matični broj u Bosni i Hercegovini, izrazila je zadovoljstvo privremenom odlukom Vijeća ministara BiH kojom je omogućeno da država nakon skoro četiri mjeseca ponovo počne izdavati JMBG, javlja agencija Anadolija.

– Prvi problem je riješen, matični broj. Sada čekamo tačnu dijagnozu, ljekari su rekli da moja kćerka mora ići u Njemačku. Sada nam ostaje problem novca, rekla je Ibrišević.

Kada joj je muž javio da njihova beba kojoj su ljekari preporučili liječenje u inostranstvu ne može dobiti matični broj, a samim tim ni putnu ispravu BiH, Fatima kaže da je bila šokirana.

– Moja beba, samo sam gledala u nju i mislima šta će biti s njom. Ova vijest sada me je stvarno obradovala, kazala je Fatima Ibrišević.

Sljedeći korak je prikupljanje novca i uspostavljanje konačne dijagnoze. Majka Ibrišević je kazala kako se radi o imunološkoj bolesti, ali precizna dijagnoza još uvijek nije postavljena.

– Novac ćemo prikupljati humanitarnim akcijama. Nekako ćemo sve riješiti. Kada smo uspjeli ovo, uspjećemo i to, istakla je Ibrišević, poručivši ostalim majkama da se bore na sve načine kao i ona.

– Nadam se da će donijeti konačnu odluku, a ne privremenu. Za sada, hvala im. Ovo je privremeno, ali šta se može desiti kada ovo istekne? Može biti neki ozbiljniji slučaj od mog, poručila je Ibrišević.

Nekoliko desetina roditelja djece rođene nakon 12. februara ove godine, koja nisu mogla dobiti JMB jer je Ustavni sud BiH prethodni zakon proglasio neustavnim, a Parlament BiH nije donio izmjene ili novi zakon, okupilo se jutros ispred zgrade institucija BiH zahtijevajući od Vijeća ministara donošenje zakona o JMB. Automobilima su blokirali ulicu u neposrednoj blizini zgrada institucija BiH.

Ni nakon vijesti da je Vijeće ministara donijelo privremenu odluku o izdavanju JMBG, koja će važiti 180 dana, do kada se očekuje usvajanje zakona u Parlamentu BiH, roditelji i okupljeni građani se nisu razišli, tražeći trajno rješenje.

U međuvremenu, jedno vozilo pokušalo je napustiti parking zgrade Parlamenta BiH, ali su demonstranti blokirali izlaz i spriječili ga da izađe.

Građani su istakli kako se u odluci Vijeća ministara ne navodi da ona važi 180 dana i tražili da se njihov zahtjev ispuni odmah, na isti način na koji ministri „donose zakone i povećavaju sebi plate kad im odgovara“.

(Bh-index/Anadolija)

Osumnjičeni za pokušaj silovanja kod Banjaluke pobjegao u Njemačku?!

Mitar Gligić (26) zvani Legija iz Zalužana kod Banjaluke, osumnjičen za pokušaj silovanja četrdesetosmogodišnje M.V. u Šimićima kod Banjaluke pobjegao je u Njemačku, saznaju “Nezavisne”.

cjb-banjalukaDok CJB Banjaluka i dalje utvrđuje okolnosti čitavog slučaja, Gligić je iskoristio priliku i pobjegao van granica BiH.

Odbjegli Gligić, inače lovac, od ranije je poznat policiji po izvršenju krivičnih djela, uglavnom vezanih za ‘krađe.

Zanimljivo je da je u januaru ove godine Gligića prozvao Banjalučanin da mu je osumnjičeni oteo kćerku i držao je zaključanu u svojoj kući u Zalužanima.

Šokirani otac je svoj komentar u kojem je detaljno opisao čitav slučaj otmice kćerke, ostavio i na jednom od najposjećenijih portala za lovce u regionu.

Iz komentara izdvajamo da je slučaj prijavljen policiji, ali danas u CJB Banjaluka nismo uspjeli dobiti informaciju u kojoj je fazi istraga.

Podsjetimo, Gligić je osumnjičen da je 1. juna uveče tokom proslave otvaranja lovačke sezone u Šimićima kod Banjaluke pokušao silovati M.V. u njezinoj porodičnoj kući.

Oštećena je policiji ispričala da je Gligić napao kada je ušao u kuću i oborio je na krevet.

Nesretna žena uspjela se odbraniti i pobjeći napolje, te dozvati pomoć.

Pero Vujinović, suprug oštećene, ispričao je da Gligića poznaje od ranije kao lovca, te da ne može vjerovati da je mladić nasrnuo na njegovu ženu.

Šokirani suprug ubrzo je krenuo u potjeru za nasilnim mladićem, ali ga nije uspio uhvatiti.

(Nezavisne novine)