Prognoze CAMS-a predviđaju još jedan veliki oblak prašine s vrlo visokim vrijednostima optičke dubine aerosola (AOD) i koncentracije prašine koji putuje prema sjeveru kroz zapadnu i srednju Evropu.
Služba za nadzor atmosfere Copernicus (CAMS) objavila je podatke o oblaku saharske prašine koji se kreće preko južne i srednje Evrope od 20. do 23. maja.
CAMS svake godine prati velike oblake prašine kroz sve njihove faze, a svi podaci izvještaja ove službe pokazuju da će ove godine visoki nivoi prenosa čestica prašine pogoditi Mediteran i dijelove Evrope.
Prognoze CAMS-a predviđaju još jedan veliki oblak prašine s vrlo visokim vrijednostima optičke dubine aerosola (AOD) i koncentracije prašine koji putuje prema sjeveru kroz zapadnu i srednju Evropu. Prašina je već stigla do Pirenejskog poluotoka.
“Copernicus služba za nadzor atmosfere važna je karika u raspravi o tome kako se sastav atmosfere mijenja, budući da se CAMS-ove informacije temelje na satelitskim posmatranjima gotovo u stvarnom vremenu i in situ promatranjima, te nude pouzdane prognoze kvalitete zraka kako bi korisnici mogli pratiti prijenos prašine i znati kada je u njihovim područjima izuzetno loša kvaliteta zraka”, kazao je naučnik Mark Parrington iz CAMS-a.
CAMS monitors reoccurring #SaharanDust transport across Europe. The new intrusion is predicted to travel around a large area of southern and central Europe according to #CopernicusAtmosphere Aerosol Optical Depth forecast.
Read more in our press release: https://t.co/ycCOtF78MR pic.twitter.com/XMOJiXMOQC
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) May 20, 2022