Američko-iranski sukob dodatno je eskalirao nakon što su Sjedinjene Američke Države drugi dan zaredom izvele vojne udare na ciljeve u Iranu, dok Teheran tvrdi da je odgovorio napadima na američke vojne baze u regiji.
Američki predsjednik Donald Trump saopćio je da su američki vojni avioni gađali iranska skladišta projektila i bespilotnih letjelica, kao i obalne radarske stanice, navodeći da je akcija uslijedila nakon novog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre i napada na naftni tanker u Hormuškom moreuzu.
„Američki avioni upravo su napali iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske stanice zbog novog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre“, napisao je Trump na društvenoj mreži Truth Social.
Istovremeno je uputio i oštro upozorenje Teheranu, poručivši da bi, ukoliko se sukob dodatno proširi, Iran mogao snositi daleko ozbiljnije posljedice.
„Možda će doći trenutak kada više nećemo niti moći niti htjeti biti razumni. Tada ćemo biti prisiljeni vojno dovršiti posao koji smo vrlo uspješno započeli. Bude li se to ikada dogodilo, Islamska Republika Iran više sigurno neće postojati“, naveo je Trump.
Američka vojska objavila koje je ciljeve gađala
Američko centralno zapovjedništvo (CENTCOM) saopćilo je da su tokom operacije pogođeni objekti vojne infrastrukture, komunikacijski sistemi, položaji protivzračne odbrane, skladišta bespilotnih letjelica te lokacije povezane s postavljanjem mina.
S druge strane, iranske vlasti optužile su Sjedinjene Američke Države da snose punu odgovornost za narušavanje primirja. Iranski mediji izvijestili su o više eksplozija u područjima Sirik i Kešm na jugu zemlje.
Iran tvrdi da je odgovorio napadima na američke baze
Iranski mediji objavili su da su mornarica i zračne snage, uz upotrebu dronova, izveli zajedničke napade na američke vojne baze u Kuvajtu i Bahreinu kao odgovor na prethodne američke udare.
Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) poručio je da će svaki budući pokušaj kršenja postignutih sporazuma biti dočekan još snažnijim odgovorom.
„Američke baze u regiji mogle bi doživjeti pakao ovih dana“, navodi se u poruci IRGC-a.
Prema navodima Reutersa, koji se poziva na neimenovanog američkog zvaničnika, iranski napadi na Kuvajt i Bahrein su registrirani, ali za sada nema informacija o poginulim američkim vojnicima niti o većoj materijalnoj šteti na američkim vojnim objektima. Zvaničnik je dodao da se situacija i dalje razvija te da se procjenjuju posljedice posljednjih vojnih akcija.