Opozicija u Republici Srpskoj tražit će parlamentarnu raspravu o korona nabavkama u ovom entitetu potaknuti pravosnažnom presudom afere “Respiratori” u Federaciji Bosne i Hercegovine.
U Republici Srpskoj trenutno se vodi jedan sudski proces za sumnjive korona ugovore sa nabavkom maski i zaštitne opreme, no opozicija i predstavnici nevladinog sektora podsjećaju i na brojne druge afere za koje još niko nije odgovarao, javlja BHRT.
Nastavak suđenja bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislavu Zeljkoviću i još četvorici optuženih za zloupotrebu položaja u slučaju korona ugovori zakazano je za 5. februar. Navršit će se tada i tačno godinu od kako je počelo suđenje za korona nabavke u RS.
Posljednje ročište prije tri mjeseca, kao i nekoliko puta prije toga je odgođeno zbog zdravstvenog stanja drugooptuženog.
Osim što će očigledno biti dugotrajan, to je i jedini sudski proces koji se vodi u Republici Srpskoj zbog malverzacija u pandemiji, iako je, podsjeća sagovornik BHRT-a, bilo i drugih sumnjivih nabavki.
– Znate da je Branislav Borenović podnio prijavu ranije za aferu respiratori. S tim da treba reći da su u RS kupljeni jako kvalitetni dobri respiratori međutim on je iznio sumnje da su oni nabavljeni po cijeni od 55.000 KM a prodati po 150.000 sto na jedan način prevazilazi sve moguće poznate marže, rekao je Slobodan Stanić, bivši ministar zdravlja RS.
Nakon pravosnažne presude afere “Respiratori” u FBiH, u PDP-u najavljuju da će tražiti informaciju o svim istragama u vezi s korona nabavkama u RS, ali i istrajati na javnoj objavi nabavki za vrijeme pandemije.
Gotovo isti predmet se u RS-u, kažu, godinama krije u tužilačkim ladicama.
– Presuda za korona nabavke u FBiH posljednji je poziv premijeru Viškoviću i Vladi RS da konačno objave sve korona nabavke u RS, da javnost sazna koje firme i pojedinci su postali milioneri za jedan dan, i to preko leđa naroda, novcem iz budžeta RS. Tražit ćemo i detaljnu informaciju od pravosuđa RS o svim istragama i drugim provedenim aktivnostima vezano za korona nabavke. Neophodno je da se rasvijetle te nelegalne radnje kako bi ovdje zdravstveni sistem uopšte profunkcionisao. On je opterećen mnogim problemima, i o onim o kojima smo mi danas govorili a koji se odnose na informacioni sistem, na neadkevatan odnos prema različitim javnim zdravstvenim ustanovama. Znači i dalje postoje privilegovani pa tako i o nabavkama koje su itekako sporne u vrijeme Covida, tvrdi Igor Crnadak, šef Kluba zastupnika PDP-a u NSRS.
– Iz TI-a (Transparency International) podsjećaju da je u mnogim slučajevima, pandemija iskorištena da se pod hitnim i ubrzanim procedurama i uz izuzeće Zakona o javnim nabavkama nabavlja ne samo hitna medicinska nego i nemedicinska oprema što je otvaralo put brojnim malverzacijama, koje, čini se, niko ne ispituje, dodaje Želimir Nešković iz SDS-a.