Subota, 27 srpnja, 2024

Penzioner Jasmin koji se hrani Narodnoj kuhinji: Imam socijale 160 KM, od toga 130 KM ode u lijekove, a pod kirijom živim

Preporučeno

Osim redovnih obroka, "Imaret" svake godine tokom ramazana priprema iftare koje dostavljaju na kućni prag.

U današnjem vremenu, kada cijena sindikalne potrošačke korpe dostiže oko 2.900 maraka, te kada srednji sloj društva postepeno nestaje, sve veći broj građana okreće se narodnim kuhinjama u potrazi za obrocima. Ovo povećanje potražnje evidentno je i u narodnoj kuhinji “Imaret” u Tuzli.

Iako se iz godine u godinu povećava broj korisnika i pripremljenih obroka, narodna kuhinja “Imaret” ulaže maksimalne napore kako bi odgovorila na sve zadatke i osigurala da niko ne ostane bez obroka. Čak i tokom ramazana, uz redovne obroke, dijele se iftari na kućni prag.

Jasmin Aliji već dvadeset godina dolazi po obroke u Narodnu kuhinju “Imaret” u Tuzli. Ističe da bi bio gladan da nema ove kuhinje. Osoblje kuhinje posebno cijeni zbog njihovog odnosa prema korisnicima.

Upravo se čita:  Velika pljačka novca u Sarajevu: Iz vozila ukradeno više od 50.000 KM

“Primam socijalnu pomoć od 160 KM, od čega 130 KM trošim na lijekove. Ostalih 30 KM gotovo ništa ne ostaje. Živim u iznajmljenom stanu. Ovo je situacija do koje nas je dovela država”, kaže Jasmin.

Davanje doprinosa ovoj kuhinji posebno je zadovoljstvo za Sabahetu Omerović, koja već 22 godine radi u njoj. Sabaheta, koja je izbjegla iz Bijeljine 1993. godine, kaže da najbolje razumije što znači biti gladan i u potrebi. Čak i nakon odlaska u penziju, planira nastaviti pomagati u kuhinji.

Upravo se čita:  Sarajevo bi moglo uvesti porez na prazne stanove

“Narodna kuhinja je ohranila moju djecu i mene. Da nije bilo kuhinje, ne znamo što bismo. Nijedno od nas dvoje nije imalo posao. Tada sam počela ovdje”, dodaje Sabaheta.

Narodna kuhinja “Imaret” prošle godine pripremila je oko 836.000 obroka, a svake godine bilježi se porast broja korisnika. Vlada Tuzlanskog kantona i gradovi ovog kantona donacijama podržavaju rad kuhinje, ali je najveća pomoć građana.

“Potrebno nam je 170 tona brašna godišnje. Uputili smo apel svim firmama u TK-u i odaziv je bio odličan. Pored osnovnih namirnica, za Kurban-bajram prikupljamo dovoljne količine mesa za cijelu godinu”, ističe Mensura Husanović, direktorica Narodne kuhinje “Imaret” u Tuzli.

Upravo se čita:  Nije sletio u Sarajevo: Šta se desilo sa avionom koji je iz Kuvajta krenuo za BiH?

Osim redovnih obroka, “Imaret” svake godine tokom ramazana priprema iftare koje dostavljaju na kućni prag.

Poznata izreka kaže: “Nije glad u svijetu zato što ne možemo nahraniti siromašne, već zato što ne možemo nahraniti bogate.” Čini se da ova izreka postaje sve više istinita u našem društvu, gdje nestaje srednji sloj, a na ulicama je sve više gladnih i socijalno ugroženih, piše FTV.

Pročitajte više

Izdvajamo

Izdvajamo

Podravka povlači kocke za juhu sa tržišta BiH

Podravka povlači seriju proizvoda Masne kocke, sa tržišta Bosne i Hercegovine. Iz Podravke navode da, u skladu sa odgovornim poslovanjem...

Još vijesti za vas