Petak, 25 listopada, 2024

Promijenjene table s nazivima ulica u Srebrenici: Ulica Maršala Tita i zvanično Ulica Republike Srpske

Autor:N1

Preporučeno

U izboru novih imena nisu učestvovali predstavnici bošnjačkog naroda, a u skupštini koja je nadležna za davanje naziva ulica, trgova i dijelova naseljenih mjesta većinu imaju politički predstavnici Srba.

Skupština opštine Srebrenica je 15. aprila donijela odluku o promjeni naziva ulica u tom gradu i selu Skelani, u srebreničkoj opštini. Danas je ta odluka i realizovana.

Tako Ulica Maršala Tita sada nosi naziv Ulica Republike Srpske, a Trg Mihajla Bjelakovića, imenovan po partizanskom heroju koji je poginuo u borbi protiv ustaša 1944. u ovom gradu, Trg Republike Srpske.

Gradski park Srebrenica preimenovan je u Park majora Koste Todorovića (pripadnik Zlatiborskog dobrovoljačkog odreda tokom I Svjetskog rata, ubijen u Srebrenici 1914), a Ulicu Reufa Selmanagića Crnog u Dubrovačka ulica.

Upravo se čita:  Šta donosi novi zakon: Nedjeljom neće raditi trgovine, ali evo ko hoće!

Ulica Vinogrdište mijenja ime u Preobraženjska, Ulica Milovoja Mičića mijenja ime u Gorana Zekića (bivši predsjednik Srpske demokratske stranke Srebrenica), javila je ranija RSE.

Ulica Istočnosbosanske brigade mijenja ime u Nikole Tesle, Ulica Srebreničkog odreda u ime Ive Andrića, a Trg bratstva i jedinstva mijenja ime u Trg mladosti.

Imenovane su i ulice koje do sada nisu imale naziv, pa će tako ostatak ulica nositi nazive Muse Ćazima Ćatića, Stari Grad, Crkvište, Doktora Sabita Begića, Slobodana Ilića, Doktora Desimira Mitrovića, Jereja Bobana Lazarevića, 16. januar, Gavrila Principa, Eniza Hasanovića, Mehmed-paše Sokolovića i Jezdimira Dangića.

Upravo se čita:  Otac Džejle Drapić kroz suze: “Tokom operacije otkazalo je srce... Sada nema ko da me zagrli”

U izboru novih imena nisu učestvovali predstavnici bošnjačkog naroda, a u skupštini koja je nadležna za davanje naziva ulica, trgova i dijelova naseljenih mjesta većinu imaju politički predstavnici Srba.

Većina naziva ulica u Srebrenici bila je na snazi do 1996. godine. Tada je odlukom lokalne vlasti koju su činili odbornici srpske nacionalnosti, promenila sve nazive. Šest godina kasnije, vraćeni su stari nazivi ulica odlukom nove skupštinske većine, pisao je ranije DW.

Upravo se čita:  U kratkom vremenu postao je jako popularan: Građane BiH trese Temu "groznica", a struka je objasnila šta ga čini posebnim

Podsjetimo, krajem prošle sedmice načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić izjavio je i kako se unutar opštinskih i stranačkih tijela vode pregovori o pokretannu inicijative za promjenu naziva opštine Srebrenice.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Velika studen stiže u Bosnu i Hercegovinu: Meteorolog Ristić otkrio kakva nas zima očekuje ove godine

Meteorolozi predviđaju najhladniju zimu u posljednjih deset godina, prvi snijeg bi mogao da padne već početkom novembra, a broj...

Još vijesti za vas