Republika Srpska razmatra pokretanje međunarodnog arbitražnog spora pred Stalnim arbitražnim sudom u Hagu, s ciljem preispitivanja mandata visokog predstavnika Christiana Schmidta i ukupne uloge međunarodne zajednice u aktuelnoj političkoj krizi u BiH.
Ova potencijalna tužba, prva takve vrste iz RS-a, temelji se na zaključku Narodne skupštine usvojenom u martu, koji je inicirao njen predsjednik Nenad Stevandić.
Zaključak predviđa obraćanje arbitraži zbog, kako se navodi, narušavanja ravnoteže propisane Aneksom IV (Ustav BiH) i Aneksom X (visoki predstavnik) Dejtonskog mirovnog sporazuma. Rok za očitovanje strana u sporu istekao je krajem prošle sedmice, čime su se stekli uslovi za uključivanje Stalnog arbitražnog suda.
Prema navodima Glasa Srpske, ovo bi mogao biti presedan u dosadašnjoj pravnoj i političkoj praksi u BiH.
Stručnjak za međunarodno pravo, profesor Dragan Dakić, smatra da RS ima osnov za pokretanje spora, jer su – po njegovim riječima – institucije BiH samovoljno izmijenile sadržaj međunarodnog mirovnog sporazuma.
“Suština je da je Republika Srpska rekla da interpoliranje Christiana Schmidta u pravni poredak BiH, koje je počinio Ustavni sud BiH 2023. godine, jeste kršenje Aneksa četiri kojim je propisana podjela vlasti i nadležnosti u BiH, što je jedan od osnovnih aspekata svakog mirovnog sporazuma, te Aneksa 10 kojim se propisuje imenovanje visokog predstavnika”, izjavio je Dakić.